Żabia Wola – raj dla miłośników ekologii

Żabia Wola – raj dla miłośników ekologii

Artykuły
2012-07-27

Żabia Wola to niewielka lecz niezwykle malownicza gmina położona w zachodniej części województwa mazowieckiego. Warto nadmienić, że gmina ma bardzo korzystną lokalizację. Położenie w odległości 25-40 km od stolicy Polski, przy najdłuższej drodze krajowej nr 8 (tzw. trasa katowicka) pozwala na dojazd do lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie zaledwie w 30 minut.Czy mogą być lepsze warunki dla weekendowego wypadu za miasto?
Ponieważ na jej terenie nie ma znaczących źródeł zanieczyszczeń, a w ostatnich latach zauważa się wzrost liczby gospodarstw agroturystycznych, Żabią Wolę zalicza się w poczet „zielonych ekologicznych gmin” w naszym kraju.
Historia Żabiej Woli
Pierwsze wzmianki o wsi Żabia Wola – siedzibie gminy – znajdują się w archiwach parafii w Ojrzanowie. Głoszą one, że w XV w. Mikołaj Ojrzanowski, ówczesny dziedzic, rozpoczął karczowanie tamtejszych ziem, na których następnie powstały dwie wsie: Żelechów oraz Wesoła Wola. Mówi się, że nazwa tej drugiej została wkrótce zmieniona ze względu na podmokły teren i dużą ilość żab…
Czy w Żabiej Woli rzeczywiście rechocą głośniej niż gdziekolwiek indziej?
O tym najlepiej przekonać się na własnej skórze. W skład gminy wchodzą okoliczne wsie: Grzegorzewice, Grzmiąca, Petrykozy czy Żelechów – to tylko nieliczne, które warto odwiedzić będąc w okolicach Żabiej Woli.
Jeśli więc lubisz przepiękne krajobrazy, obcowanie z przyrodą, aktywne spędzanie czasu wolnego (jazda na rowerze, jazda konna, piesze wędrówki) – jest to miejsce, które koniecznie musi znaleźć się na mapie Twoich turystycznych destynacji!
Co więcej, w Żabiej Woli odnotowuje się jedną z najwyższych rocznych sum nasłonecznienia na terenie naszego kraju, zatem piękną pogodę podczas wizyty na terenie tej gminy masz w zasadzie „jak w banku”!
Szczegółowy opis gminy, zabytków oraz miejsc wartych odwiedzenia znajdziesz na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020