Świątynie w Białymstoku

Świątynie w Białymstoku

Artykuły
2012-07-18

Niewiele jest takich miast na świecie, gdzie obok siebie od wieków żyją zgodnie wyznawcy tylu religii! W Białymstoku mieszka najwięcej prawosławnych, a do wybuchu II wojny światowej niemal połowę jego ludności stanowili Żydzi. Od przeszło trzech stuleci w mieście mieszkają muzułmanie, a od ponad dwóch wieków ewangelicy. Katolicy żyli w Białymstoku od początku istnienia ośrodka.Pierwsza drewniana synagoga powstała w 1693 roku, przy dzisiejszej ulicy Suraskiej. W 1727 roku wzniesiono pierwszą cerkiew św. Mikołaja. Muzułmanie w okolicach miasta osiedlili się pod koniec XVII wieku. W dobie XIX wiecznej industrializacji, wraz z przemysłowcami pojawiły się ewangelickie kirchy.
W Białymstoku istnieje dziś 35 kościołów, wśród których na uwagę zasługuje katedra, zbudowany w stylu art-deco kościół Chrystusa Króla i św. Rocha, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z relikwiami bł. Ks. Michała Sopoćki i ołtarzem papieskim.
Wyznawcy prawosławia modlą się w dziewięciu cerkwiach, z których każda robi duże wrażenie. W mieście znajduje się największa świątynia prawosławna w Polsce – Cerkiew św. Ducha.
W Białymstoku pozostały tylko trzy z ponad sześćdziesięciu synagog: oryginalna w kształcie synagoga Piaskower, synagoga Cytronów i synagoga na ul. Branickiego.
Obecnie w Białymstoku funkcjonują dwa muzułmańskie domu modlitwy. Trwają prace nad budową meczetu i Centrum Kultury Muzułmańskiej.
Szlak architektury drewnianej
Pozostałości architektury drewnianej w Białymstoku to wspomnienie XIX i XX wieku. Do dziś najwięcej śladów tamtych czasów możemy dostrzec na Bojarach oraz dawnej dzielnicy żydowskiej Chanajki, w pobliżu Rynku Siennego. Pojedyncze budynki drewniane rozsiane są jednak w całym mieście.
Domy drewniane były w większości parterowe z użytkowym poddaszem. Pokryte dwuspadowym dachem i ceramiczną dachówką. Budynki usytuowane były pojedynczo lub bliźniaczo złączone krótszym bokiem. W większości jednorodzinne. Większe, dwupiętrowe zamieszkiwało kilka rodzin. Przykładem jest zachowany do dziś budynek mieszkalny przy ulicy Złotej 8 czy Grunwaldzkiej 20.
Jedne z najlepiej zachowanych domów znajdują się przy ul. Słonimskiej 31 oraz Koszykowej 27. Pierwszy z nich to modernistyczna willa powstała w 1934 roku, drugi to nowoczesna adaptacja tradycyjnego drewnianego domu.
Wartym spaceru jest kwartał Ryszarda Kaczorowskiego, mieszczący się pomiędzy ulicami Wesołą, Waszyngtona i Mazowiecką. To miejsce, które pamiętał z dzieciństwa ostatni Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźctwie. Tam się urodził i chodził do szkoły.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020