Białystok

Białystok

Artykuły
2012-07-18

Białystok to największe miasto północno-wschodnich rejonów Polski, tak do niedawna można było przedstawić w skrócie tę metropolię. Jednak dzisiejsza stolica Podlasia, kryje pod swoją nazwą o wiele poważniejszy potencjał, którego nie wstydzą się władze, inwestorzy, a także sami mieszkańcy.Tzw. „Wersal Podlaski” jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju. Lokalizacja Białegostoku sprawiła, że stał się on nie tylko dużym węzłem komunikacyjnym regionu, ale także swoistą bramą łącząca wschód Europy z zachodem.
Bogata historia, mieszkańcy różnych wyznań i kultur, a także fabrykanckie tradycje, dzięki którym metropolia rozwinęła się wszechstronnie, ugruntowały pozycję Białegostoku na dawnej mapie Polski. Współczesne działania władz, instytucji oraz społeczeństwa dążą nie tylko do przywrócenia świetności sprzed lat, ale niejako do połączenia tradycji z nowoczesnością.
Szczególnie godna uwagi jest białostocka młodzież, która nie raz udowodniła swój talent, upór oraz serce do walki w ogólnopolskich programach tanecznych. Nie bez przyczyny, dzięki młodym i kreatywnym ludziom, Białystok został okrzyknięty taneczną stolicą Polski i zainspirował mieszkańców innych miast Polski.
Miasto Białystok opracowało i wydało szereg materiałów informacyjnych dotyczących tematycznych szlaków, po których można się poruszać, oraz wszelkich niezbędnych turystom przewodników. Materiały opisane poniżej stanowią dodatek do podróży po Białymstoku, a przede wszystkim są zapowiedzią tego, czego odwiedzający może w Białymstoku doświadczyć.
Materiały informacyjne
Miasto posiada ulotki dotyczące 4 szlaków turystycznych:
- rodu Branickich –
- białostockich fabrykantów
- białostockich świątyń
- architektury drewnianej
Ulotki zawierają informację na temat szlaków, opisują poszczególne punkty oraz zawierają mapę danego szlaku.
Wszystkie opisane szlaki Białegostoku są dostępne także na stronie internetowej: http://www.odkryj.bialystok.pl
Szlak rodu Branickich
Układ głównych arterii komunikacyjnych i charakter architektoniczny centrum Białegostoku zawdzięczamy wytyczonym w XVIII wieku traktom i wzniesionym budowlom. W mieście rezydował wtedy jeden z najbardziej wpływowych ludzi w kraju – Jan Klemens Branicki.
Ród Branickich herbu Gryf władał Białymstokiem już od trzech pokoleń, kiedy Jan Klemens Branicki, hetman wielki koronny, pojął Izabelę z Poniatowskich za żonę. Ta para nadała niepowtarzalny charakter miastu.
Jan Klemens Branicki, jako jeden z najpotężniejszych magnatów i konkurent Stanisława Augusta Poniatowskiego do tronu królewskiego Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dbał o to, aby jego siedziba, wprawiała w zachwyt. Wzniósł zespół pałacowo-ogrodowy godny koronowanych głów.
Jan Klemens wspólnie z Izabelą powołali do życia szkolnictwo i służbę zdrowia
w Białymstoku, wybudowali pierwszy w Polsce teatr, ratusz, pocztę, domy zajezdne, szpital, przytułek, remizę strażacką. Za ich czasów powstały w Białymstoku: Wojskowa Szkoła Inżynierii i Budownictwa, Szkoła Akuszerii (położnictwa), szkółka parafialna, a w końcu XVIII wieku tzw. Szkoła Podwydziałowa, podległa bezpośrednio Uniwersytetowi Wileńskiemu.
Szlak białostockich fabrykantów
To historia fabrykanckiej prosperity Białegostoku, historia ludzi – fabrykantów i ich sukcesów, zapisanych w pozostałościach po zakładach, pałacach i dworkach – rezydencjach, które przetrwały do dziś. Obiekty zmieniły swoje funkcje, ale pozostały świadectwem dobrych czasów końca XIX i początków XX wieku.
Fabrykanci zaczęli pojawiać się w Białymstoku głownie dzięki postanowieniom kongresu wiedeńskiego w 1815 roku o utworzeniu Królestwa Polskiego. Powstała wtedy granica między Polską a Imperium Rosyjskim. Kiedy po upadku powstania listopadowego w 1830 roku wprowadzono wysokie cła, a nawet zakaz eksportowania niektórych wyrobów wełnianych z Królestwa do Rosji, do Białegostoku zjechali się przemysłowcy. Jako że Białystok należał wówczas do Imperium Rosyjskiego, był to doskonały sposób na ominięcie granicy i cła jednocześnie.
W większości dominował przemysł włókienniczy. Nowik, pod szyldem „Nowik
i Synowie”, produkował kapelusze, sukno płaszczowe i materiały wełniane, Hasbach – sukno i trykoty, Becker prowadził tkalnię wełny i jedwabiu. Trylling produkował sukna, kołdry i koce, a Moes – sukna i koce. Była też w Białymstoku fabryka tytoniowa Fajwla Janowskiego, odlewnia żeliwa Wieczorków, a Hasbach po I wojnie światowej produkował dyktę. Najwięksi białostoccy fabrykanci, Becker i Moes, zatrudniali po 300-600 osób. Rozkwit przemysłu przerwał kryzys lat 20-tych i 30-tych XX wieku, a później II wojna światowa.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020