Bochnia

Bochnia

Artykuły
2012-07-11

Bochnia to jedno z najstarszych miast Małopolski, położone nad rzeką Rabą, na pograniczu Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego. Sąsiedztwo Puszczy Niepołomickiej nadają mu niepowtarzalnego uroku.Ekologicznie czysty region, Uzdrowisko Kopalni Soli funkcjonujące na bazie najstarszej w Europie żupy solnej, dobrze rozwinięta baza hotelowa, kryty basen, ciekawe okolice (Nowy Wiśnicz, Lipnica Murowana, Chełm) oraz bliskie sąsiedztwo Beskidu Wyspowego i Sądeckiego (Laskowa-Kamionna, Krynica, Muszyna), stanowią o dużej atrakcyjności turystycznej Bochni.
Niegdyś główną przyczyną osiedlania się ludności na terenach dzisiejszej Bochni była sól. Ci, którzy tu zamieszkali, ze względu na występowanie solanek, nazwali je bochami, co w języku starosłowiańskim oznaczało nieprzebyte bagna. Z czasem bochy przekształciły się w bochyny, a następnie w Bochnię. Pierwsza wzmianka o przedlokacyjnej osadzie pod tą nazwą pochodzi z 1198 r.
Kopalnia soli w Bochni jest znanym ogólnopolskim zabytkiem i atrakcją turystyczną, dlatego tym razem zapraszamy do zwiedzenia innych choć równie ciekawych miejsc.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.