Kórnik - malownicze miasto z zamkiem i arboretu i cos wiecej

Kórnik - malownicze miasto z zamkiem i arboretu i cos wiecej

Artykuły
2012-07-06

Kórnik to malownicze miasteczko w Wielkopolsce, którego nie powinien ominąć żaden turysta.Kórnik to piękne i zadbane miasteczko – tylko 20 km od Poznania (10 minut drogi ). W tym małym miasteczku jest tyle ciekawych rzeczy do zwiedzania , ze 1 dzien to za malo, by wszystko dokładnie zobaczyć.Musze przyznać szczerze, ze kiedy mam tylko wolny czas ( 2 – 3 razy w tygodniu ) to ładuje rower do samochodu i jadę na wycieczkę do Kornika. Kornik ma bardzo duzo ściezek rowerowych oraz alei spacerowych.

Spacer można zacząć od zwiedzenia zamku który mieści się 3 minuty od rynku miasteczka.

ZamekZamek kórnicki to romantyczna barokowa rezydencja o ciekawej bryle.

Obchodziłem już tyle razy ten zamek i ciągle cos innego ciekawego dostrzegam w tej budowli.

Zamek był kilkakrotne rozbudowywany przez rożnych właścicieli. Zamek posiada rożne ozdobne ryzality, kopulaste dachy, oraz flankowany figurami ozdobny szczyt.

Największy rozwój zamku kórnickiego odnotowano w XIX wieku, za czasów Tytusa Działyńskiego.

Rozmiłowany w przeszłości ojczystej arystokrata Tytus Działyński przekształcił zamek w stylu neogotyckim, ze zbrojownia oraz biblioteką.

Ratusz

Neobarokowy budynek ratusza zostal wybudowany ok. 1907 r.

Budynek jest murowany, dwukondygnacyjny z mansardowym dachem i wieżyczką zwieńczoną hełmem z iglicą. Po kapitalnym remoncie wygląda wspaniale i okazale.

Rynek kórnicki z XV wiecznym układem ulic. Rynek powstał w wyniku rozszerzenia głównej drogi prowadzącej przez miasteczko. Kamienice pochodzą z XVIII i XIX wieku.

ARBORETUM

200-letnie Arboretum znajduje się przy zamku - to bogata kolekcja fauny i flory. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500.

Powstanie tak bogatej kolekcji dendrologicznej jest wynikiem działalności kilku pokoleń osób związanych z Kórnikiem.

Tytus Działyński już od 1826 r., a następnie jego syn Jan sprowadzali do Kórnika nasiona i sadzonki licznych drzew i krzewów z całego świata.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych – kościół parafialny.

Gotycka budowla wzniesiona w XV wieku, ufundowana przez rodzinę Górków. W podziemiach kościoła mieszczą się krypty zasłużonych rodzin Działyńskich i Zamoyskich.

Rejs stateczkiem po jeziorze kórnickim.

Piękne okolice i zabytki malowniczego Kornika, to atrakcje turystyczne, które podziwiać można z pokładu statku.

Statki odbywają rejsy ( prawie cały rok) po jeziorze kórnickim, zapewniając turystom moc atrakcji i emocji. Na początku ( koncu) oraz po sroku podroży można posilić się w tamtejszych tawernach, które serwuja wspaniale dania rybne.

Avatar użytkownika
Barsolis Karol Turysta Kulturowy Krajtroter 122711 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020