Miasto Willa czyli Grodzisk Mazowiecki i jego architektoniczne zabytki

Miasto Willa czyli Grodzisk Mazowiecki i jego architektoniczne zabytki

Artykuły
2012-07-04

Zapewne niewiele z Was wie, że Grodzisk Mazowiecki to miasto pełne ciekawych zabytków, szlaków turystycznych i innych atrakcji. Jest to również miasto o pięknej zabudowie i układzie architektonicznym. Co można w nim zobaczyć??Na początku trzeba powiedzieć, że Grodzisk Mazowiecki to miasto-Willa. Dwory, wille i inne budynki nadają temu miejscu swoisty urok. Ciekawy jest zabytkowy układ urbanistyczny centrum, czyli budynki przy Pl. Wolności, Pl. Króla Zygmunta Starego, a także północna część zabudowań przy ul. Sienkiewicza.
Słynny deptak w Grodzisku Mazowieckim powstał w latach 1993-94 poprzez wyłączenie głównej z ulic miasta z ruchu drogowego. I tak przy ul. 11 Listopada możemy podziwiać reprezentacyjny pasaż miejski, wzdłuż którego ciągnie się pasmo zieleni jeszcze bardziej nadające urok temu miejscu. Wizerunek miasta poprawiły w ostatnich latach prywatne kamienice, wybudowane przez prywatnych inwestorów.
Pięknym przykładem dworku jest Dworzec Kolejowy, poddany gruntownemu remontowi z chwilą ruszenia Kolei Warszawsko Wiedeńskiej. Jest on jednym z pierwszych budynków użyteczności publicznej, w którym zastosowano styl dworkowy z bardzo udanym rezultatem. Na naszą uwagę zasługuje również Dwór Skarbków, który niegdyś był rodową siedzibą kolejnych właścicieli Grodziska. Cały Dwór został wybudowany w II połowie XVIII wieku w stylu barokowo klasycystycznym. Całej zaś przebudowy dworku dokonała Izabela Branicka. Obecnie Dwór Skarbków jest siedzibą Szkoły Muzycznej.
Jeśli chcecie podziwiać prawdziwe wille przyjedźcie właśnie do Grodziska. Zespół willi takich jak Willa Foksal, Kaprys, Radogoszcz, Kniaziew, willa Haberlego i willa Zameczek są ciekawym urozmaiceniem architektury miasta.
Pierwsza z nich Willa Foksal, została wybudowana przez ród Mokoronoskich z przeznaczeniem na dom zajezdny z pokojami dla letników przybywających z Warszawy. Obiekt ma charakterystyczny kształt lokomotywy i początkowo był uznawany za pierwszy dworzec kolejowy. Później mieścił się tam szpital zakaźny i przychodnia lekarska. Mieszkańcy Grodziska żartobliwie nazwali pałacyk „lokomotywką” i w chwili obecnej jest ona siedzibą Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków.
Przy Willi Kaprys możemy zobaczyć starą powozownię oraz zabytkowy park z rzeźbami i stawem. Właśnie w tym parku mieszkańcy i turyści mogą podziwiać pomniki przyrody, które liczą sobie już ponad 200 lat! Są to platan i buk czerwonolistny. Natomiast willa Radogoszcz to prawdopodobnie dawna rezydencja naczelnika powiatu sochaczewskiego Zacharija Putiato wybudowana w połowie XIX wieku. Po zakończeniu okupacji została przeznaczona na siedzibę Stowarzyszenia Miłośników Kultury mieszcząc m.in. szkołę muzyczną, ognisko plastyczne i sekcję fotograficzną. Od 17 lat w Willi Radogoszcz mieści się Centrum Edukacyjno-Kulturalne, które jest filią ośrodka kultury.
Ważną rolę w historii odegrała Willa Kniaziew, która z początku była własnością gen. E. Dmitriewicza Kniaziewa. Gdy nadeszła II wojna światowa willa posłużyła jako schronienie dla uciekinierów i ocaliła wiele ludzkich istnień. Są to tylko niektóre z zabytków Grodziska Mazowieckiego.
Zaś dla turystów spragnionych aktywnego wypoczynku Grodzisk przygotował ciekawe szlaki turystyczne. Są to m.in. Szlak pieszy „Śladami Józefa Chełmońskiego” oraz szlaki piesze i rowerowe przebiegające przez Siestrzeń, Młochów, Żelechów, Kulkówkę, Radziejowice, Żabią Wolę, Kaleń.
Grodzisk to miasto, w którym zarówno sportowiec, jak i miłośnik historii i zabytków odnajdzie swoje miejsce.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020