Słowiańskie grodzisko –historia powstania Grodziska Mazowieckiego

Słowiańskie grodzisko –historia powstania Grodziska Mazowieckiego

Artykuły
2012-07-04

Historia Grodziska Mazowieckiego sięga XI wieku, kiedy to na północ od obecnych granic miasta istniało słowiańskie grodzisko. Było ono siedzibą rycerską i najprawdopodobniej od niego wzięła się nazwa miasta (w jednej z osad podgrodowych powstała wieś Grodzisk). Jednak po raz pierwszy można było usłyszeć o Grodzisku dopiero w 1355 roku, kiedy Tomasz Grodziski ufundował Kościół we wsi.Musiało minąć kolejne 150 lat, aby Grodzisk doczekał się nadania praw miejskich (uczynił to w 1522 roku Król Zygmunt I Stary, dzięki staraniom braci Okuniew). Na przestrzeni XVII-XIX wieku Grodzisk leżał w rękach Mokronoskich - rodziny, która odegrała znaczącą rolę w historii tego regionu.
To oni wybudowali znany Dwór Skarbków, a obecny herb Miasta wzorowany jest na ich herbie rodowym „Bogoria”. Połowa XVIII w. to najtrudniejszy okres w dziejach Grodziska. Miasto było wielokrotnie niszczone przez wojny, panowały w nim epidemie i klęski głodu.
Znaczącym wydarzeniem była budowa kolei z Warszawy do Wiednia, dzięki której miasto stało się popularne wśród mieszkańców Warszawy chętnie przyjeżdżających na odpoczynek. Z tego też względu na przedmieściach Grodziska powstała elegancka dzielnica domków letniskowych należących do Warszawiaków.
Niedługo potem, w 1881 roku, w mieście rozpoczęła pracę pierwsza fabryka. W kolejnych latach Dr Michał Bojasiński zbudował w Jordanowicach (obecnie teren Grodziska) zakład wodoleczniczy, wokół którego powstała dzielnica wilii warszawskich przemysłowców. Dostępność do miasta zwiększyła również wybudowana w 1927 r. druga linia kolejowa - Elektryczna Kolej Dojazdowa, obecnie WKD - łącząca Grodzisk z Warszawą.
Dobrze prosperujące i rozwijające się miasto podupadło podczas II wojny światowej. W wyniku okupacji miasto straciło ok 5 tys. mieszkańców, w tym całą ludność żydowską, która przybyła na teren miasta w II poł XVI w. Po licznych przeciwnościach losu Grodzisk w 1990 r. powrócił do szybkiego i wszechstronnego rozwoju.
Dzisiaj Grodzisk Mazowiecki jest stolicą powiatu i gminy. Leżąc na terenie województwa mazowieckiego, w niewielkiej odległości od Warszawy (tylko 32 km), sprawia, że jest nadal chętnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy.
Niedaleko od Grodziska leżą ważne szlaki komunikacyjne, takie jak trasa poznańska i trasa katowicka. Położenie to daje możliwość łatwego dojazdu do większych miejscowości: Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania i Gdańska.
W ogólnopolskim rankingu „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom” w 2004 roku Gmina Grodzisk Mazowiecki zdobyła I miejsce na całym Mazowszu. Cały czas obserwuje się tutaj szybki wzrost gospodarczy. Grodzisk staje się również coraz bardziej przyjaznym miejscem dla turystów, na co wpływa poprawa atrakcyjności poprzez rewaloryzację:
- zabytkowej willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim połączonej z adaptacją obiektu na potrzeby galerii etnograficznej,
- Parku imienia hr. Skarbków przy ulicy Bartniaka w Grodzisku Mazowieckim,
- Rewaloryzację i adaptację na cele rekreacyjno-sportowe terenu Stawów
Goliana wraz z ulicami dojazdowymi w Grodzisku Mazowieckim.
Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, Grodzisk Mazowiecki stanie się naprawdę ciekawym i pięknym miejscem dla turystów, nie tylko z Warszawy, ale i całej Polski, którzy będą mogli w końcu odpocząć od codzienności i nacieszyć oko zielenią i zabytkowymi obiektami.
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020