Kórnik

Kórnik

Artykuły
2012-07-03

Kórnik to jedna z najpiękniejszych gmin w całej Wielkopolsce. Miejsce o niezwykle bogatej historii, której świadectwo dają liczne zabytki. To one stanowią dziś kapitał, który daje gminie wielkie perspektywy i szansę dalszego rozwoju. Kórnik bowiem to nie tylko jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów, to także przepiękne tereny rekreacyjne i turystyczne. Różnorodność tych walorów sprawia, że gmina Kórnik jest atrakcyjnym miejscem dla turystów o każdej porze roku.Głównym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie regionu jest Zamek Kórnicki, siedziba rodu Działyńskich. Wielokrotnie przebudowywany ma obecnie charakter XIX-wiecznej rezydencji w stylu neogotyku angielskiego. Wewnątrz zamku znajduje się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami oraz siedziba jednej z pięciu największych bibliotek w Polsce – Biblioteki Kórnickiej PAN. Zamek tętni życiem przez cały rok, tu bowiem organizowana jest większość wydarzeń kulturalnych miasta.
Kolejną atrakcją związaną z Zamkiem jest arboretum należące obecnie do zakładu dendrologii PAN. Posiada imponującą kolekcję różnych gatunków drzew i krzewów. Miejsce to nabiera szczególnego uroku wiosną, kiedy kwitną magnolie i azalie, oraz jesienią, gdy liście przybierają złociste kolory. Również w gościnnych progach arboretum odbywają się liczne imprezy plenerowe: koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne.
Kórnik przyciąga turystów także pięknymi terenami rekreacyjnymi usytuowanymi wzdłuż jezior Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej oraz rozlewisk Warty. We wschodniej części Rogalińskiego Parku Krajobrazowego można podziwiać charakterystyczny krajobraz nadwarciańskich lasów łęgowych.
W roku 2007 właśnie na tych terenach została utworzona ścieżka edukacyjno–przyrodnicza „Szlak Bobrowy”. Przemierzając szlak znajdziemy 9 tablic informacyjnych, na których umieszczone są wiadomości o najciekawszych elementach krajobrazu, jakie można zaobserwować podczas spaceru. Ścieżka ta biegnie przez kompleksy leśne, obszary łąk nadrzecznych z szypułkowymi dębami, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na występujące tam starorzecze Warty, oraz jej naturalne rozlewisko.
Zlokalizowane na trasie ścieżki obiekty rekreacyjne stwarzają możliwość aktywnego obcowania z naturą, ucząc jednocześnie zasad korzystania z jej dobrodziejstw. Z kolei na zwolenników czynnego wypoczynku czekają szlaki turystyczne przeznaczone do pieszych wędrówek, czy też trasa rowerowa w ramach Pierścienia Rowerowego Powiatu Poznańskiego "Doliną Głuszynki do Kórnika".
PLOT Poznań
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111425 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.