Świdnica i jej cenne zabytki

Świdnica i jej cenne zabytki

Artykuły
2012-06-20

Odwiedzając Dolny Śląsk warto zatrzymać się na dłużej w Świdnicy – historycznym mieście o ponad 750-letniej tradycji i wielu cennych zabytkach. Świdnica położona jest w sercu Europy, zaledwie 50 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia. Zachowana w doskonałym stanie po II wojnie światowej starówka sprawia, że Świdnica jest jednym z najcenniejszych zabytkowych miast Polski.Świdnica, jako stolica dawnego Księstwa Świdnicko-Jaworskiego, leżała na najważniejszych Śląskich szlakach handlowych, a ważone tutaj piwo było słynne w całej Europie.Dziś Świdnica jest nowoczesnym, a przy tym przyjaznym dla mieszkańców i turystów miastem. Wyróżnia ją zabytkowa, zwarta zabudowa i zachowany w niezmienionym stanie od średniowiecza układ urbanistyczny Rynku. Kolorowe kamieniczki zdobiące serce miasta, rzeźbione fontanny, nastrojowe iluminacje i odbudowana po 45 latach wieża ratuszowa tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Najciekawszą atrakcją miasta jest pochodzący z XVII wieku Kościół Pokoju pw. Św. Trójcy – największa drewniana świątynia Europy. Budowla, jako szczególnie cenne świadectwo historii, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Będąc w Świdnicy nie sposób również nie zauważyć górującej nad miastem, 103-metrowej wieży Katedry Świdnickiej. Monumentalna budowla, zbudowana w stylu gotyckim, zachwyca zwiedzających swym ogromem i charakterystycznym wystrojem reprezentującym mieszaninę stylów.Wszystkie najciekawsze zakątki Świdnicy prezentuje specjalnie przygotowana dla turystów Trasa Książęca, sygnowana marką „Citywalk”. Audioprzewodnik wypożyczony z Centrum Informacji Turystycznej w Rynku, dostępny w 4 wersjach językowych, pozwala samodzielnie zaplanować zwiedzanie i dostosuje się do potrzeb każdego turysty.

Świdnica to również miasto kultury i ciekawych wydarzeń, nierzadko znanych w skali ogólnopolskiej. Podczas wiosennych i letnich miesięcy turyści i mieszkańcy miasta uczestniczą w Festiwalu Reżyserii Filmowej, koncertach plenerowych w ramach Dni Świdnicy, Festiwalu Teatru Otwartego i koncertach instrumentalnych podczas Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego.

Po nowe wrażenia przyjedź do Świdnicy!

www.um.swidnica.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020