Rezerwat Nad Tanwią w gminie Susiec

Rezerwat Nad Tanwią w gminie Susiec

Artykuły
2012-06-18

Około 2 km od Suśca przepływa Tanew – jedna z najpiękniejszych i najczystszych rzek Roztocza. Największą atrakcją jest tutaj rezerwat, w którym Tanew i jej dopływ Jeleń płynąc po skalistych progach, tworzą małe wodospady nazywane szumami lub szypotami.Najpiękniejsza część Rezerwatu „Nad Tanwią” znajduje się w Rebizantach, gdzie na odcinku około 0,5 km znalazło się aż 24 wodospadów. Największy z nich, o wysokości 1,6 m powstał na rzece Jeleń i został uznany za pomnik przyrody.
W rezerwacie rośnie niezwykle ciekawa szata roślinna. Z rzadkich i chronionych roślin występuje: widłak jałowcowaty, bez koralowy i porzeczka alpejska. Żyją tu również rzadkie ptaki: bocian czarny, pliszka górska i zimorodek.
Przez rezerwat przeprowadzono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną Nad Tanwią. Do rezerwatu dojdziesz żółtymi oznaczeniami Szlaku Południowego lub niebieskimi Szlaku Szumów.
Przepiękna dolina porośnięta naturalnym borem jodłowym i sosnowym przyciąga miłośników ciszy i spokoju, malownicze kaskady rzek Tanew i Sopotu uznane zostały przez czytelników Rzeczpospolita w 2008 roku za jeden z „7 cudów natury polskiej”.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111425 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.