Gmina Świdnica atrakcyjna dla turystów

Gmina Świdnica atrakcyjna dla turystów

Artykuły
2012-06-15

Gmina Świdnica to interesujące miejsce dla każdego! Malownicze tereny z widokiem na Góry Wałbrzyskie i Sowie, pachnące pola, łąki i lasy, a przy tym wysoko rozwinięta infrastruktura to właśnie Gmina Świdnica.Położona w południowej części województwa dolnośląskiego, licząca ponad 16 tys. mieszkańców, okala ze wszystkich stron piękne miasto Świdnica. 33 sołectwa skupione w jej granicach cieszą się zainteresowaniem turystów, ukazując wiele ciekawostek historii: najstarszą wieś na Dolnym Śląsku - Grodziszcze, Krąg z Krzyżowej czy kopalnie cynku w Bystrzycy Górnej. Niemal każda wieś poszczycić się może zabytkami sakralnymi, krzyżem pokutnym, lub kapliczką przydrożną pamiętającą czasy dawno minione. Zainteresowanie wzbudzają też pałace w Krzyżowej i Makowicach.
Miłośnikom turystyki rowerowej gmina oferuje transeuropejski rowerowy „Szlak bursztynowy” Eurovelo nr 9. Turystom spragnionym ciszy i spokoju proponuje weekendowe spotkania w gospodarstwach agroturystycznych z tradycyjną kuchnią. Natomiast pasjonatów produktów lokalnych zaprasza do odkrywania swoich smaków prezentowanych na targach zdrowej żywności, a także ukrytych w „Winnicy Świdnickiej”.
Winnica Świdnicka
Już w średniowieczu na terenie gminy Świdnica uprawiano winorośl, produkowano wino i regulowano nim wszelkie płatności. Winnica położona jest w Makowicach na wysokości 255 m n.p.m. i sprawia wrażenie, jakby górowała nad całą okolicą. Roztacza się stąd wspaniała panorama miasta Świdnicy, pięknie uwidacznia się Masyw Ślęży, Góry Sowie z Wielką Sową na pierwszym planie, a także Góry Wałbrzyskie.
Ponad 100 odmian winorośli pozwala poznać różnorodność owoców, ich cechy charakterystyczne, a także smak wina z nich wytworzonych. Tutaj w atmosferze dojrzewających winorośli, próbując jej darów zapomina się o codzienności i kłopotach. (Informacje: 74/ 853-67-10).
Prawdziwa Księżniczka
W cieniu lasu, przez okno z widokiem na jezioro, wyglądała swego ukochanego wracającego z polowania piękna księżniczka - Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana Księżną Daisy. Zmęczona sztywną niemiecką etykietą panującą na zamku Książ postanowiła zaadoptować teren wokół Zielonego Jeziora na swą rezydencję. W to miejsce przyjeżdżała ze swoimi bliskimi i gośćmi, spędzając z nimi czas na łowieniu ryb, spacerach i odpoczynku.
Księżna prowadząc wystawne życie nie zapominała o swoich poddanych i potrafiła dzielić się bogactwem – często urządzała bale charytatywne, na których sama chętnie śpiewała ku zgorszeniu "sztywnych" niemieckich arystokratów. Ufundowała sierociniec dla dzieci, przychodnię dla pracujących matek i szkołę dla ubogich dziewcząt.
Dziś teren nieczynnego kamieniołomu wapiennego, będący jednym z ulubionych miejsc księżniczki to nazwany na jej cześć Rezerwat Jeziorka Daisy. Utworzony w 1998 roku w celu ochrony kopalnej fauny górnego dewonu zawiera skalne skamieniałości gąbek jamochłonów, koralowców i liliowców.
Występują tu także gatunki roślin objętych ochroną prawną takie jak: wawrzynek wilcze łyko, barwinek pospolity, buławik wielokwiatowy, buławik mieczolistny czy kruszczyk szerokolistny. Nad jego brzegiem znajdują się pozostałości pieców wapienniczych, które na przełomie XIX i XX w. były jeszcze wewnątrz zagospodarowane lecz teraz pozostały z nich jedynie ruiny i niewielkie pozostałości kominków. Obiekt ten jest terenem badań wycieczek krajowych i zagranicznych. Odwiedzali go już badacze z USA, Australli i Chin.
Opozycyjny „Krąg z Krzyżowej”
Grupa Krąg z Krzyżowej powstawała od 1940 roku w Krzyżowej, dawnym niem. Kreisau z inicjatywy hrabiego Helmuta Jamesa von Moltke i Petera Yorka von Wartenburga. Stanowiła centrum niemieckiej opozycji antyhitlerowskiej w czasie II wojny światowej. Członkowie Kręgu z Krzyżowej próbowali zastanawiać się nad tym, co będzie po upadku dyktatury, opracowując koncepcje przyszłych demokratycznych Niemiec i zjednoczonej Europy.
Po nieudanym zamachu na Hitlera z 20 lipca 1944 roku większość członków "Kręgu z Krzyżowej" została oskarżona o zdradę stanu, skazana na śmierć, a następnie zgładzona. Wśród nich był Helmuth von Moltke.
W nocy z czwartku 9 listopada na piątek 10 listopada 1989, po przeszło 28 latach istnienia pada Mur Berliński, a 12 listopada na terenie byłego majątku rodziny von Moltke polski premier RP Tadeusz Mazowiecki i ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl przekazaują sobie symboliczny ZNAK POKOJU, podczas Mszy Pojednania, który zapoczątkował nowy rozdział w historii stosunków obu narodów. Od tego momentu Krzyżowa stała się symbolem polsko-niemieckiego pojednania.
Dziś w tym historycznym miejscu działa Fundacja "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego, która jest miejscem spotkania i dialogu, tętni życiem dzięki rozmaitości i różnorodności spotykających się tutaj ludzi, ich pomysłom i działaniom.
Nowoczesny obiekt szkoleniowo-konferencyjny, XVIII-wieczny pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę, a lokalizacja na wsi zapewnia ciszę, spokój oraz kontakt z naturą.
Centrum Konferencyjne „Krzyżowa” oferuje 177 miejsc noclegowych w różnych standardach, w tym pokoje dla gości niepełnosprawnych. Goście mają do dyspozycji salę sportową, saunę, siłownię, wypożyczalnię rowerów, a także boiska do koszykówki oraz piłki nożnej i plac zabaw dla dzieci.
www.krzyzowa.org.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020