Kałasznikow i Iskra czyli Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

Kałasznikow i Iskra czyli Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

Artykuły
2012-06-15

Miłośników historii i amatorów sprzętu wojskowego zapraszamy do gminy Świdnica na niecodzienne spotkanie ze sprzętem militarnym. Tuż za obrzeżami miasta, na trasie Świdnica – Wałbrzych, swe miejsce znalazło jedyne w Polsce, prywatne Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym, którego motto „Ofiarom wojen ku pamięci, a żywym ku przestrodze”, pozwala zatrzymać się na chwilę w zadumie nad losami Polski i jej drogą do niepodległości.Właścicielem i twórcą powstałego w marcu 1999 roku Muzeum jest Stanisław Gabryś - kolekcjoner i miłośnik broni palnej i białej, artyleryjskiej, mundurów i odznaczeń wojskowych. Zamiłowanie do broni i smykałka do jej zdobywania ujawniła się w nim już we wczesnym dzieciństwie. Jako syn partyzanta w wieku 10 lat znalazł pierwszą broń i mimo nieprzyjemnych perypetii, które były następstwem tego znaleziska odkrył swoją pasję i rozwija ją do dziś.
Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem prowadzi turystów poprzez kolejne lata wojenne, prezentując około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej, od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat 50-tych XX wieku. Najwięcej eksponatów, o których historii opowiada pan Gabryś pochodzi z okresu II wojny światowej, lecz w zbiorach nie brakuje także pierwszych karabinów maszynowych I i II wojny.
Takich zbiorów nie ma nigdzie indziej!
W kolekcji eksponowanej w Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym: RKM-y i UKM-y okresu międzywojennego i okresu II wojny światowej, różnego typu karabinki, pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe, niektóre unikalne w skali krajowej, moździerze i moździerze okopowe, kule armatnie prawie wszystkich kalibrów, a także ciężki sprzęt - samoloty, działka maszynowe, armaty i stacje radarowe.
W zbiorach Muzeum znajduje się również w pełni sprawna Amfibia, wyprodukowana w 1981 roku, o mocy silnika 500 koni mechanicznych, zabudowana na podwoziu czołgu T-55, mogąca zabrać na pokład 72 osoby lub 10 ton ładunku. Gotowa jest do niesienia pomocy w czasie powodzi.
Tak okazała kolekcja, to nie tylko zbiór sprzętów militarnych, ale przede wszystkim żywa lekcja historii. Wozy bojowe, stacje radiowe czy motocykle uczestniczą w inscenizacjach i uroczystościach związanych z Świętem Niepodległości. Muzeum wypożycza broń na imprezy okolicznościowe i do filmów, miedzy innymi samolot mig, który oglądać można było we wzruszającej historii zakazanej miłości pt. „Mała Moskwa”.
Dodatkową atrakcją Muzeum jest atestowana strzelnica na broń krótką, na której strzelać można z broni pneumatycznej i z karabinków sportowych. Z tego wspaniałego zaplecza korzysta cała gmina. W 2011 roku odbył się tu Turniej Strzelecki - kolejne zawody z cyklu „Sportowe weekendy na Wsi”.
Muzeum otwarte jest codziennie prócz poniedziałku w godzinach 11.00–14.00. Poza godzinami wymienionymi przyjmować może grupy wcześniej umówione.
Bilety: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy.
http://www.muzeum-broni.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020