Kałasznikow i Iskra czyli Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

Kałasznikow i Iskra czyli Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym

Artykuły
2012-06-15

Miłośników historii i amatorów sprzętu wojskowego zapraszamy do gminy Świdnica na niecodzienne spotkanie ze sprzętem militarnym. Tuż za obrzeżami miasta, na trasie Świdnica – Wałbrzych, swe miejsce znalazło jedyne w Polsce, prywatne Muzeum Broni i Militariów w Witoszowie Dolnym, którego motto „Ofiarom wojen ku pamięci, a żywym ku przestrodze”, pozwala zatrzymać się na chwilę w zadumie nad losami Polski i jej drogą do niepodległości.Właścicielem i twórcą powstałego w marcu 1999 roku Muzeum jest Stanisław Gabryś - kolekcjoner i miłośnik broni palnej i białej, artyleryjskiej, mundurów i odznaczeń wojskowych. Zamiłowanie do broni i smykałka do jej zdobywania ujawniła się w nim już we wczesnym dzieciństwie. Jako syn partyzanta w wieku 10 lat znalazł pierwszą broń i mimo nieprzyjemnych perypetii, które były następstwem tego znaleziska odkrył swoją pasję i rozwija ją do dziś.
Z wielkim przejęciem i zaangażowaniem prowadzi turystów poprzez kolejne lata wojenne, prezentując około 150 sztuk broni strzeleckiej, maszynowej i przeciwpancernej, od pierwszych karabinów iglicowych XIX wieku do broni lat 50-tych XX wieku. Najwięcej eksponatów, o których historii opowiada pan Gabryś pochodzi z okresu II wojny światowej, lecz w zbiorach nie brakuje także pierwszych karabinów maszynowych I i II wojny.
Takich zbiorów nie ma nigdzie indziej!
W kolekcji eksponowanej w Muzeum zgromadzono ponad 1000 sztuk militariów, w tym: RKM-y i UKM-y okresu międzywojennego i okresu II wojny światowej, różnego typu karabinki, pistolety, rewolwery, pistolety maszynowe, niektóre unikalne w skali krajowej, moździerze i moździerze okopowe, kule armatnie prawie wszystkich kalibrów, a także ciężki sprzęt - samoloty, działka maszynowe, armaty i stacje radarowe.
W zbiorach Muzeum znajduje się również w pełni sprawna Amfibia, wyprodukowana w 1981 roku, o mocy silnika 500 koni mechanicznych, zabudowana na podwoziu czołgu T-55, mogąca zabrać na pokład 72 osoby lub 10 ton ładunku. Gotowa jest do niesienia pomocy w czasie powodzi.
Tak okazała kolekcja, to nie tylko zbiór sprzętów militarnych, ale przede wszystkim żywa lekcja historii. Wozy bojowe, stacje radiowe czy motocykle uczestniczą w inscenizacjach i uroczystościach związanych z Świętem Niepodległości. Muzeum wypożycza broń na imprezy okolicznościowe i do filmów, miedzy innymi samolot mig, który oglądać można było we wzruszającej historii zakazanej miłości pt. „Mała Moskwa”.
Dodatkową atrakcją Muzeum jest atestowana strzelnica na broń krótką, na której strzelać można z broni pneumatycznej i z karabinków sportowych. Z tego wspaniałego zaplecza korzysta cała gmina. W 2011 roku odbył się tu Turniej Strzelecki - kolejne zawody z cyklu „Sportowe weekendy na Wsi”.
Muzeum otwarte jest codziennie prócz poniedziałku w godzinach 11.00–14.00. Poza godzinami wymienionymi przyjmować może grupy wcześniej umówione.
Bilety: 8 zł normalny, 5 zł ulgowy.
http://www.muzeum-broni.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.