Rezerwat Czartowe Pole w gminie Susiec

Rezerwat Czartowe Pole w gminie Susiec

Artykuły
2012-06-14

Cenną atrakcją przyrodniczą gminy Susiec jest położony w pobliżu miejscowości Hamernia, rezerwat „Czartowe Pole”. Utworzono go w 1958 roku w celu ochrony naturalnego krajobrazu - malowniczej doliny rzeki Sopot w miejscu przełomu przez strefę krawędziową Roztocza Środkowego.W głębokiej i krętej dolinie rzeki czysta woda odbijając się od progów skalnych i pokonując naturalne przeszkody burzy się i pieni tworząc niepowtarzalny dziewiczy krajobraz. Podziwiać tutaj można szumy lub inaczej zwane szypoty - wodospady na nieregularnych, silnie postrzępionych progach, które powstały w utworach trzeciorzędowych o różnej odporności na erozję.
Dzięki dużemu spadkowi koryta oraz licznym progom rzeka ma charakter bystrego, górskiego potoku. Dogodne warunki życiowe znalazły w niej lipienie i pstrągi potokowe, ryby charakterystyczne dla czystych strumieni górskich.
Rezerwat obejmuje dolinę rzeki na długości około 4 km. Za mostkiem na rzece Sopot widoczne są ruiny budowli z miejscowego kamienia. Są to pozostałości niegdyś dużego zakładu przemysłowego Ordynacji Zamojskiej - papierni założonej w połowie XVIII wieku. W latach Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego produkowano tu aż 9 gatunków papieru, m.in. drukowy, stemplowy, pocztowy, kancelaryjny ze znakami wodnymi, pakowy oraz bibułę i tekturę.
Na początku lat 40 potężna powódź oraz pożar zniszczyły zakład. Odbudowano go i zmodernizowano jednak w 1849, a w maju 1870 ponownie powódź dokonała zniszczenia. Druzgoczący i ostateczny cios zadał papierni wielki pożar w maju 1883 roku. Tak zakończyła się trwająca półtora wieku historia produkcji papieru w tym zakładzie.
Wiekowi ludzie wspominali o tajemniczych zjawach pokazujących się przy świetle księżyca. Mówiono, że jeno czarci tam chadzają. Ze względu na częste nieszczęścia nawiedzające to miejsce, uznano je za przeklęte - stąd nazwa Czartowe Pole. Od tamtych czasów miejsce stawało się coraz bardziej zapomniane, a zarazem zyskiwało na uroku. Obecnie jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Roztocza, przyciągający rzesze turystów oraz nowożeńców, którzy wykonują sobie tutaj pamiątkowe zdjęcia.
W rezerwacie występują chronione i rzadkie rośliny jak: zanokcica skalna i zielona, zachyłka Roberta, narecznica szerokolistna, paprotnik kolczysty, storczyk plamisty, kruszczyk kolczysty, parzydło leśne. Wśród ptaków występuje płochacz pokrzywica.
Przez rezerwat wytyczono ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną „Czartowe Pole” o długości około 2 km. Jest ona oznakowana kolorem niebieskim, początek ścieżki przy parkingu leśnym, przed mostem na rzece Sopot, niedaleko Hamerni. Ścieżka składa się z 9 przystanków zawierających informacje o walorach przyrodniczych i historycznych tego terenu. Trasa wiedzie po wygodnym dębowym pomoście przy rzece, pozwalając z bliska obserwować jej uroki. Czas przejścia scieżki to około 1 godzina. Przez rezerwat przebiega też czerwony Szlak Krawędziowy.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020