Susiec – gmina na Roztoczu

Susiec – gmina na Roztoczu

Artykuły
2012-06-13

Gmina Susiec to jedna z najpopularniejszych gmin turystycznych na Roztoczu. To tutaj znajdują się słynne Szumy – małe wodospady, które zdobyły serca czytelników Rzeczpospolitej i zostały przez nich okrzyknięte jednym z „7 Cudów Polskiej Natury”.Dużą część gminy zajmuje Puszcza Solska z sosnowymi borami. Z Roztocza przez puszczę przepływa Tanew ze swoimi dopływami: Sopotem, Jeleniem i Potokiem Łosinieckim. Dzięki uskokom powstałym pomiędzy płytami dwóch sąsiednich krain na rzekach powstały progi skalne, zwane przez mieszkańców szumami.Rezerwaty w gminie Susiec

Największa ich liczba znajduje się na Tanwi w pobliżu wsi Rebizanty, gdzie na niewielkim odcinku znajdują się 24 wodospady. Stały się one częścią wyjątkowego rezerwatu przyrodniczego „Nad Tanwią”. Można go odwiedzić podążając 18–kilometrowym Szlakiem Szumów.

W odległości 9 km na zachód od stolicy gminy położony jest rezerwat „Czartowe Pole” z szumami na Sopocie i ruinami papierni Ordynacji Zamojskiej. Romantyczny urok tego miejsca przyciąga często nowożeńców, wykonujących swoje ślubne sesje.Kolejnym miejscem wartym odkrycia jest rezerwat „Nowiny” z szeregiem niewielkich oczek wodnych oraz kamieniołomy leżące w pobliżu wsi Nowiny. Miłośnikom plażowania proponujemy położony 9 km od Suśca Majdan Sopocki. Znajduje się tam zalew na rzece Sopot. Położony wśród sosnowych lasów oferuje piaszczystą plażę z kąpieliskiem i molo. Zalew jest też bardzo popularnym łowiskiem wędkarskim.

Zabytki w gminie Susiec

Do najciekawszych zabytków gminy należy zaliczyć m. in.: kościół parafialny z XIX wieku w Suścu, drewniany zespół dawnej cerkwi unickiej z końca VIII wieku (obecnie kościół rzymsko katolicki) w Łosińcu, dawna cerkiew unicka z 1835 r. (obecnie kościół rzymsko katolicki) w Majdanie Sopockim Drugim, oraz drewniane młyny z XIX i początku XX wieku w Ciotuszy Nowej, Rybnicy i Suścu.

Infrastruktura turystyczna gminy Susiec

Gmina ma charakter turystyczny i posiada dobrą bazę noclegową -ok. 1300 miejsc, w tym atrakcyjną sieć kwater agroturystycznych zrzeszonych w Roztoczańskim Stowarzyszeniu Agroturystycznym. Dobre połączenia drogowe, a w sezonie letnim również kolejowe na trasie LublinZamośćZwierzyniec – Susiec - Jarosław powodują, że co roku przybywa tu coraz większa liczba turystów. Urozmaiceniem wypoczynku są popularne wycieczki do bliskiego Lwowa.

Szlaki turystyczne w gminie Susiec

Susiec jest doskonałym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek, którzy mają tu do wyboru 5 szlaków turystycznych. Najnowszy szlak geoturystyczny Roztocza Środkowego łączy geologiczne atrakcje gmin Susiec, Józefów i Krasnobród. Dla wielbicieli rowerów gmina oferuje równie dobrze rozbudowaną sieć tras rowerowych. Bardzo popularnie są także spływy kajakowe na rzece Tanew.

Zapraszamy na słoneczne Roztocze. Zapraszamy do gminy Susiec!

Punkt Informacji Turystycznej w Suścu
ul. Tomaszowska 100
tel. tel. 84 665 44 10
it@susiec.pl
www.susiec.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020