Atrakcje turystyczne w Poznaniu

Atrakcje turystyczne w Poznaniu

Artykuły
2012-06-01

W Poznaniu czeka na turystów mnóstwo ciekawych atrakcji, o których warto napisać kilka słów.Ostrów Tumski i Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła – pierwsza w Polsce katedra (była romańska, gotycka, barokowa, neoklasycystyczna i... znów jest gotycka). Wewnątrz unikalna kolekcja późnogotyckich i renesansowych spiżowych płyt nagrobnych – mało znany smaczek nie tylko dla wykształconych historyków sztuki. W podziemiach ślady romańskiego baptysterium, sarkofagi biskupów i grobowce Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Poza tym mnóstwo archeologii dokoła – także uprawianej za pomocą metod nieinwazyjnych (np. georadar GPR). To tutaj znajdował się przedlokacyjny gród.
Zamek cesarski – uchodzi za najmłodszy zamek w Europie (niedługo w Poznaniu powstanie jeszcze młodszy). Wybudowany na początku XX wieku dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Cesarz długo się zamkiem nie nacieszył, ale gmach stał się częścią krajobrazu miasta. W 20-leciu międzywojennym w neoromańskich murach znajdowała się siedziba władz miejskich oraz apartamenty prezydenta, również w jego wnętrzach poznańscy matematycy łamali kod Enigmy. Natomiast w czasie wojny wnętrza zostały przebudowane przez nadwornego architekta i zausznika Hitlera – Alberta Speera. Powstał między innymi istniejący do dziś gabinet führera – wzorowany na tym berlińskim. Jest to prawdopodobnie jedyny zachowany w takiej skali relikt architektury wnętrz w stylu narodowego socjalizmu.
Dzielnica Zamkowa – wytyczona na początku XX wieku, po likwidacji miejskich fortyfikacji. Stanowi naturalne otoczenie dla zamku - to okazały dystrykt administracyjny miasta, będący, jakbyśmy dziś powiedzieli, narzędziem marketingowym, mającym sprzyjać przyciągnięciu niemieckich osadników. Założenie urbanistyczne przetrwało do dziś, a w jego skład wchodzą między innymi gmachy Komisji Kolonizacyjnej (dziś Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Uniwersytet Medyczny), zamku, teatru wielkiego oraz budynku Akademii Królewskiej (Collegium Minus UAM).
Jezioro Maltańskie – jeśli w pobliżu centrum miasta brakuje jeziora, to trzeba je po prostu stworzyć. Idea know-how towarzyszy poznaniakom nie od dzisiaj. Stworzone w latach 50-tych XX wieku jezioro ma około 65 ha powierzchni i jest dziś nazywane „najładniejszym torem kajakowym i wioślarskim” w Europie. Właściwie to cały kompleks rekreacyjny. Dokoła można znaleźć ośrodki sportowe, ścieżki piesze i rowerowe, tory mini-golfa i do gry boulle, a także największe atrakcje - całoroczny stok narciarski z kolejką górską Alpine Coaster. Na północnym brzegu oddano do użytku Termy Maltańskie – park wodny z bogatą ofertą: od basenów, przez tropikalną wyspę po sauny. To ciągle nie wszystko, bo na wschodnim brzegu rozpoczyna się Nowe Zoo – jedno z największych w Polsce, ze słoniarnią, wybiegiem dla tygrysów i... XIX-wiecznym fortem, który można zwiedzać.
Kolejka parkowa Maltanka – to atrakcja nie tylko dla dzieci, biegnąca wzdłuż północnego brzegu jeziora Maltańskiego. Od 1994 roku kursuje na jej trasie wagon motorowy o wdzięcznej nazwie „ryjek”. To obecnie najstarszy, pochodzący bowiem z 1932 roku, czynny wagon motorowy w Europie. Końcowym przystankiem Maltanki jest...
Nowe Zoo – jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Sam w sobie może stanowić atrakcję na cały weekend. Między innymi otwarty wybieg dla tygrysów syberyjskich, a także otwarta w 2009 roku największa w Europie słoniarnia.
Kolegium pojezuickie – miejsce, które dwukrotnie stawało się uniwersytetem - w XVII i XVIII w. W owym czasie wyposażonym w nowoczesną bibliotekę i obserwatorium astronomiczne. Pod koniec 1806 roku stacjonował tu Napoleon, a dwadzieścia lat później gościł w tym samym miejscu... jego pogromca Arthur Wellesley. Po takich wizytach pojezuicki kompleks mógł stać się już tylko siedzibą władz. W dwudziestoleciu międzywojennym mieścił się tutaj urząd wojewódzki, a dziś jest to urząd miasta.
Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny, nazywana po prostu poznańską farą to jeden z najpiękniejszych kościołów barokowych w Polsce, w dość rzadkim stylu „ciemnego baroku”. Powstał na przełomie XVII/XVIII w. Słynne są tutejsze organy Friedricha Ladegasta. Odbywają się liczne koncerty, w tym „Ladegast o zmroku”, gdy niewielka grupa słuchaczy ma możliwość doświadczenia muzyki z empory chórowej, w bezpośrednim pobliżu XIX-wiecznego instrumentu i organisty.
Pałac Górków – zbudowany w XVI w. dla najbogatszej poznańskiej rodziny Górków. W czasach swej największej świetności jego dachu powstał nawet ogród i sadzawka z rybami. Śladem jest renesansowy portal z 1548 roku. Dziś jest to siedziba muzeum archeologicznego, posiadającego między innymi najbogatsze w Polsce zbiory dotyczące Egiptu. Na urokliwym przeszklonym dziedzińcu znajduje się obelisk Ramzesa II. Jest to również miejsce kameralnych koncertów (np. Tzadik Festival) i różnorodnych wydarzeń (np. Festiwal Dobrego Smaku).
Makieta dawnego Poznania to właściwie dwie makiety: grodu z X w. oraz miasta z XVII-XVIII wieku. To również wynik sześcioletniej pracy nad modelem dawnego miasta, ożywionym figurkami ludzi, koni, wozów. Ale nie tylko! Oglądanie makiety to około półgodzinne przedstawienie z wykorzystaniem świateł, dymów, laserów, laserów, dźwięków i opowieści o historii Poznania.
Park Cytadela – największy park miejski. Wzgórze zostało przekształcone w potężny fort, będący zwieńczeniem twierdzy Poznań, broniącej drogi do Berlina w wypadku wojny z Rosją. Fort został użyty w celach bojowych tylko raz, gdy twierdze tego typu, jak się zdawało, należały do przeszłości. Był to ostatni bastion oporu Niemców w 1945 roku. Po wojnie przekształcone w park – pierwotnie – przyjaźni polsko-radzieckiej. Niezależnie od nazwy jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji poznaniaków, z bogatą ofertą muzealną dla chłopców mniejszych i większych (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań).
Palmiarnia – właśnie ukończyła 100 lat, a w swoim wnętrzu kryje 17 tys. roślin, reprezentujących 1100 gatunków, w tym owadożernych. Ponadto spora kolekcja (170 gatunków) ryb, między innymi piranii. Ale najważniejsza jest możliwość odbycia podróży przez wszystkie strefy klimatyczne świata (no, może poza arktyczną) w jedno popołudnie. Taka wizyta w tropikach jest szczególnie godna polecenia w środku zimy. Sama palmiarnia jest położona w urokliwym parku Wilsona.
Centrum Wycieczkowe Lech – jak wygląda produkcja piwa w nowoczesnym browarze można się przekonać podczas wycieczki wzdłuż całego cyklu produkcji piwa aż po rozlewnię i... jego degustację w firmowym pubie. Wycieczki organizowane są niekiedy również w nocy, a także z udziałem profesjonalnego kipera – piwoznawcy. Może nigdy się nie zastanawialiście, czego należy się spodziewać, jeśli piwo pachnie... bananami? Albo mlekiem? Tych rzeczy można się dowiedzieć podczas takiego spotkania, Mała próbka tutaj: http://youtu.be/XFkokaHZHXQ
Stary Browar – powstałe na podstawie XIX-wiecznego browaru, wielokrotnie nagradzane centrum handlu, sztuki i biznesu, w tym wybrane najlepszym centrum handlowym świata 2006 roku. Można nie lubić rozpasanej konsumpcji, ale Starego Browaru nie można zignorować. Niezwykła architektura podejmująca dialog z industrialną przeszłością miejsca, mnogość zakamarków kryjących pamiątki z czasów produkcji piwa: ceramicznych kapsli, elementów wyposażenia, tabliczek bhp... Przestrzeń wypełniona nowoczesną sztuką, także przestrzenie wystawiennicze, sale teatralne, ważny ośrodek tańca współczesnego. Wraz z otaczającymi nowoczesnymi biurowcami i hotelami stanowi zaczątek poznańskiego city. Połączenie handlu, biznesu z kulturą i sztuką nawiązuje do ciągle żywego w Poznaniu etosu pracy organicznej. Choć to miejsce ma swoją historię, nie jest zabytkiem – jest żywą przestrzenią, w której ludzie robią mniej lub bardziej codzienne zakupy, zwiedzają wystawy, umawiają się na spotkania towarzyskie i biznesowe, odpoczywają, a także zwiedzają. Stary Browar znajduje się wśród 20 obiektów noszących miano Ikony Architektury po 1989 roku i jest kwintesencją miejskości, a w 2011 roku otrzymał Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego.
Muzeum Instrumentów Muzycznych – jedno z nielicznych w Europie, założone w 1945, mające siedzibę w przyrynkowej kamienicy. W 19 salach zgromadzono kolekcje instrumentów profesjonalnych i ludowych z całego świata. Jedyna okazja, by zobaczyć z bliska statuetkę Oscara – jest to Nagroda Akademii Filmowej przyznana w 2005 roku Janowi A. P. Kaczmarkowi za muzykę do filmu „Marzyciel”.
Muzeum Broni Pancernej – unikatowa kolekcja ciężkiego sprzętu wojskowego, głównie jeżdżącego na gąsienicach. W tym słynny „Rudy 102” – egzemplarz z powycinanym na potrzeby filmowe pancerzem. W zbiorach także często opancerzone limuzyny. Zespół muzeum słynie również z poszukiwania i odrestaurowywania starych czołgów. W 2008 roku grupa pasjonatów wydobyła z bagna niemieckie działo samobieżne Sturmgeschutz IV i doprowadziła do jego ponownego uruchomienia.
„Plaża w Pourville” – jedyny w Polsce obraz impresjonisty Claude'a Moneta wystawiony w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Skradziony w tyleż tajemniczych, co zuchwałych okolicznościach w 2000 roku (po prostu wycięty z ramy w biały dzień – w jego miejsce wklejona reprodukcja). Kiedy już wielu pogodziło się z jego stratą, snując wizję, że zdobi ścianę rezydencji jakiegoś szemranego milionera, obraz odnalazł się w 2010 roku... za szafą w Olkuszu. Tej historii poświęcony został między innymi ten reportaż: http://wyborcza.pl/1,76842,7520463,Plaza_za_szafa.html
Rezerwat Meteoryt Morasko – rzadko się zdarza, by rezerwaty powoływano w celu ochrony obiektów nie z tego świata. Tymczasem ten właśnie utworzono w miejscu upadku meteorytu około 5000 lat temu. Wskazuj na to siedem zagłębień-kraterów. Pierwsze ślady odnalazł niemiecki żołnierz w 1914 roku. Rekordowy fragment odkryto w 2006 roku – waży ponad 160 kg! Rezerwat położony jest w północnej części Poznania. W jego granicach również ważna atrakcja „alpinistyczna” – najwyższe wzniesienie Poznania – góra Moraska (154 m n.p.m.).
Zielona stara bimba - zabytkowy tramwaj. Historia komunikacji miejskiej liczy sobie w Poznaniu ponad 130 lat. Trasy wielokrotnie się zmieniały (niekiedy można znaleźć nieużywane fragmenty torów – np. na Ostrowie Tumskim), a pod koniec lat 90. uruchomiono budowaną przez 18 lat trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Pomimo że Poznań ma jeden z najnowocześniejszych taborów w Polsce, to dzięki grupie pasjonatów nie zostały zapomniane stare tramwaje, kursujące na liniach turystycznych. W 2007 roku otwarto również Muzeum Komunikacji Miejskiej.
Ratusz – perła renesansowej architektury – jakkolwiek określenie banalne, to w pełni uzasadnione. Dzieło Jana Baptysty Quadro z Lugano, który podjął się zadania przebudowy ratusza w połowie XVI wieku. Postać architekta do dziś wzbudza emocje, o czym przekonaliśmy się podczas wizyty szwajcarskiej telewizji, przygotowującej film dokumentalnym o nim. Emocje wzbudziła jego narodowość (Włoch czy Szwajcar?). Quadro karierę zrobił w Polsce. Zaprojektował również kilka kamienic w Poznaniu oraz wagę miejską, a także ratusz w Krobi, także maczał palce w projekcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Poznański ratusz już nie jest siedzibą władz miejskich. Znajduje się w nim muzeum, ze szczególnie okazałą Wielką Sienią. W piwnicach można odnaleźć relikty wcześniejszej gotyckiej bryły, a na wieży rezydują słynne poznańskie koziołki. Jednak wejścia na ratuszową wieżę, z której rozpościera się panorama Poznania, to atrakcja pod patronatem Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, tylko dla wtajemniczonych.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020