Artystyczna aura Poznania

Artystyczna aura Poznania

Artykuły
2012-06-01

Kulturalne oblicze Poznania mieni się bogactwem propozycji. Od klasyki po najnowsze światowe trendy. Każdy jest w stanie wybrać dla siebie coś ciekawego spośród mnóstwa galerii, muzeów, klubów czy centrów kultury.Prawdziwą perłą jest Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar – artystyczne zagłębie projektów z dziedziny sztuki nowoczesnej, tańca czy designu (www.starybrowar5050.com/en). Tym jednak, co wyróżnia Poznań na tle innych miast, jest katalog kulturalnych eventów miejskich – realizowanych na najwyższym poziomie, niezmiennie udanych przedsięwzięć. Są to zarówno wydarzenia od lat wpisane na stałe w europejskie kalendarze kulturalne, jak i te młodsze reprezentujące nowe obszary kultury.
Wizytówką miasta jest na pewno maltafestival – wielkie doroczne święto teatru plenerowego oraz ulicznego, na które zjeżdżają się do Poznania tysiące artystów i sympatyków scen offowych (www.malta-festival.pl). Poznań to również siedziba kilkunastu teatrów i instytucji muzycznych, zarówno tych klasycznych, jak i awangardowych oraz skierowanych do najmłodszych widzów.
Poznań jest również siedzibą rozpoznawalnego na całym świecie Teatru Ósmego Dnia – zespołu-legendy, symbolu teatru zaangażowanego, pulsującego rytmem najważniejszych wydarzeń politycznych i społecznych (www.osmego.art.pl).
Kulturalną ofertę miasta dopełniają takie wydarzenia jak Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator (www.animator-festival.com), intrygujący Ethno Port Poznań Festiwal (www.ethnoport.pl), operowy Festiwal Hoffmannowski czy alternatywny festiwal „madeinpoznan”.
To też mające długą tradycję i wielki prestiż Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, Dancing Poznań (http://www.ptt-poznan.pl/). Rozwijają się międzynarodowe wydarzenia poświęcone sztuce współczesnej, jak Mediations Biennale czy Międzynarodowe Triennale Rzeźby. Poznański Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego jest z kolei najstarszym turniejem skrzypcowym na świecie przeznaczonym dla skrzypków w wieku do 30 lat.
Na stałe w kalendarz miejskich imprez wpisał się już koncert „POZnan* dla Ziemi”. Muzyczna marka miasta została powołana do życia w 2008 roku w ramach Roku Klimatu i Środowiska. Obchody te ustanowiła Rada Miasta z okazji organizacji w Poznaniu Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCC) COP 14. Z każdego organizowanego pod tym szyldem koncertu część dochodów przeznaczana jest na działania proekologiczne.
Pierwszą gwiazdą Poznania dla Ziemi była Nelly Furtado, a jej koncert zapisał się w pamięci również straszną burzą, która brutalnie przerwała plenerowy spektakl. Wokalistka wykazała się jednak dużą klasą i zgodziła się zagrać raz jeszcze następnego dnia.
Rok później w Poznaniu zagrała od dawna wyczekiwana w Polsce, kultowa grupa Radiohead. Grupa nie przez przypadek została zaproszona do Poznania – angielscy muzycy przywiązują dużą wagę do ekologii: rezygnują w miarę możliwości z samolotów, koncertują w miejscach łatwo dostępnych dla fanów i oszczędzają zużycie energii na scenie.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020