Atrakcje przyrodnicze w okolicach Poznania

Atrakcje przyrodnicze w okolicach Poznania

Artykuły
2012-05-31

Dąb BartekNa skraju Owińsk, tuż nad Wartą, za zabudowaniami klasztoru rośnie okazały, wiekowy dąb o obwodzie ponad 770 cm. Według legendy drzewo kazał posadzić król Władysław Jagiełło na pamiątkę nawrócenia Litwy i pobicia Krzyżaków pod Grunwaldem. Obecnie „Bartek” liczy sobie ponad 600 lat. Podziwiał go cesarz Napoleon w 1806 r., gdy przejeżdżał przez Owińska.
www.czerwonak.pl/turysta
Dziewicza Góra
Dziewicza Góra to jedno z najwyższych wzniesień okolic Poznania (143 m n.p.m). Swoją nazwę (Dziewcza Góra) zawdzięcza dawnym właścicielkom tego terenu – siostrom cysterkom. Obszar słynie z bogactwa roślin: leśnych, łąkowych, stepowych, a nawet górskich. Z wieży obserwacyjnej na szczycie góry można podziwiać panoramę Poznania oraz lasów i wzgórz Puszczy Zielonki. Informacji o godzinach otwarcia: tel. 509 570 764.
www.puszcza-zielonka.pl
Rezerwat Śnieżycowy Jar
Rezerwat florystyczny powołany dla ochrony nielicznych w Wielkopolsce stanowisk Śnieżycy Białej (rośliny spotykanej w Sudetach). Rezerwat jest oblegany przez turystów na przełomie lutego i marca, kiedy kwitnąca śnieżyca zapowiada wiosnę i tworzy z kwiatów przepiękny biały dywan.
www.lopuchowko.lasypanstwowe.poznan.pl
Jezioro Lusowskie
Jezioro znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu, co sprawia, że woda w nim jest jedną z najczystszych w regionie. Do wypoczynku nad jeziorem zachęca nowoczesna plaża w Lusowie. Ze względu na obfitość gatunków ryb jezioro zostało okrzyknięte także rajem dla wędkarzy. Na terenie nie brakuje także siedlisk ptaków, a wzdłuż północnego brzegu jezioro rozciąga się romantyczna aleja lipowo-topolowa.
www.tarnowo-podgorne.pl/dla-turystow
Arboretum Leśne w Zielonce
Arboretum z licznymi stanowiskami znajduje się w samym sercu Parku Krajobrazowego „Puszcza Zielonka” w miejscowości Zielonka. W pobliżu znajduje się duży parking leśny z placem zabaw oraz ścieżką dydaktyczną „Zbiorowiska roślinne wokół Jeziora Zielonka”.
www.murowana-goslina.pl
Ścieżka Przyrodniczo-Leśna w Jeziercach
Trasa prowadzi przez ciekawy krajobrazowo obszar Lasów Czerniejewskich otaczających śródleśne jeziorka, połączone rzeką Cybiną.. Rozpoczyna się i kończy we wsi Jezierce, zataczając pętlę wokół Jezior Babskich. Punktem startowym i końcowym jest ogrodzony teren w „centrum" wsi, wyposażony w wigwam z ławkami, stołami oraz miejscem na palenisko. Ścieżkę podzielono na dwa etapy: pętla krótsza (2,5 km) oraz dłuższa (3,7 km).
www.czerniejewo.poznan.lasy.gov.pl
Szlak Bobrowy w Czmońcu
Ścieżka ta rozpoczyna się przy drodze biegnącej ze Świątnik do Niesłabina we wsi Czmoniec i biegnie przez kompleksy leśne, obszary łąk nadrzecznych z szypułkowymi dębami, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok na występujące tam starorzecze Warty, oraz jej naturalne rozlewisko. Najmłodsi powinni wybrać najkrótszy szlak żółty, nieco dłuższy jest szlak zielony, najdłuższy szlak czerwony (4 km).
www.kornik.pl
Promenada Nad Wartą
Trasa spacerowo – rowerowa nad Wartą o długości około 1 km, odnowiona w 2009 roku, przywróciła historię dawnego duktu spacerowego śremian. Przy promenadzie ustawiono dwie ławeczki, na których zasiadają sławni śremianie: Heliodor Święcicki – założyciel i pierwszy rektor UAM w Poznaniu oraz ks. Piotr Wawrzyniak – twórca spółdzielczości bankowej i wielki organicznik. Podczas spaceru promenadą miłośnicy przyrody mijają 12 pomników przyrody: 6 jesionów wyniosłych i 6 olch czarnych, które noszą najpopularniejsze polskie imiona.
www.srem.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020