Kościoły w okolicach Poznania

Kościoły w okolicach Poznania

Artykuły
2012-05-31

Kościół w LusowieDrewniany kościół w Lusowie istniał na pewno już w 1244 roku, bo taka data jest wykuta na kamieniu wmurowanym w zewnętrzną stronę muru dzisiejszej kaplicy Św. Jadwigi, najstarszej zachowanej części kościoła. W XV w. w miejsce drewnianej świątyni zbudowano nowy, gotycki kościół z palonej cegły. Na początku XX w. dobudowano neogotycką, zachodnią część kościoła. We wrześniu na placu „u księdza za płotem” odbywają się dożynki połączone z Powiatowym Przeglądem Zespołów Folklorystycznych. Mają tu również miejsce koncerty w ramach cyklu „Lusowskie Poranki Muzyczne”.
www.tarnowo-podgorne.pl/dla-turystow
Tarnowo Podgórne
Późnogotycki kościół parafialny p. w. Wszystkich Świętych zbudowany ok. 1464 r. z drewnianą wieżą nadbudowaną w 1787 roku. Obecnie w kościele msze odbywają się sporadycznie, głównie z okazji ślubów. Po drugiej stronie ulicy znajduje się kościół poewangelicki z początku XX wieku Warto również zobaczyć nowoczesne obiekty sportowe należące do OSiR przy ul. Nowej, gdzie odbywają się krajowe i międzynarodowe imprezy sportowe.
www.tarnowo-podgorne.pl/dla-turystow
Kościół w Chludowie
Modrzewiowy kościół ze zmieniającymi się obrazami przy ołtarzu, zbudowany dzięki fundacji cysterek. Na szczycie dachu umieszczono tabliczkę z blaszanym hełmem i chorągiewką, na której wytłoczono rok powstania kościoła – 1736.
www.portal.suchylas.pl
Ruiny Kościoła w Chojnicy
Ruiny późnogotyckiego kościoła na terenie poligonu wojskowego. Ludność wsi Chojnica została wysiedlona w czasie II wojny światowej, gdy Niemcy poszerzali teren poligonu. Do dziś z całej miejscowości ostały się tylko ruiny kościoła. Ruiny często są eksponowane w filmach, np. w „Ogniem i mieczem”.
www.portal.suchylas.pl
Kościół i Klasztor Pocysterski w Owińskach
Owińska stanowią niemal w całości chroniony zespół zabytkowy, na który składają się: kościół p.w. św. Jana Chrzciciela, klasztor pocysterki oraz zabudowania pałacowe i folwarczne. Zespół poklasztorny założony został w XIII wieku, a przebudowany całkowicie w I poł. XVIII wieku przez włoskich architektów Jana Cateazziego i Pompeo Ferrariego. Obecnie zabudowania te zajmuje Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych. Możliwość grupowego zwiedzania po uprzednim kontakcie telefonicznym z dyr. M. Tomaszewską.
www.czerwonak.pl/turysta
Kościół Św. Jakuba w Murowanej Goślinie
Kościół katolicki wybudowany na przełomie XV i XVI w. w stylu późnogotyckim. Obrazy ołtarzowe Św. Jakuba oraz Madonny (ołtarz boczny) pochodzą z XVIII w. W okresach świątecznych obrazy przyozdabiane są w sukienki ze srebra. Obiekt znajduje się na Szlaku Św. Jakuba.
www.murowana-goslina.pl
Zespół Kościoła Parafialnego w Długiej Goślinie
Kościół drewniany z 1623 r., jednonawowy, z nieco węższym prezbiterium. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII i XVIII w. Obok znajduje się drewniana dzwonnica z pocz. XX w. i szachulcowa plebania z XIX w. W kościele organizowane są letnie festiwale muzyczne „Musica sacra – musica profana”.
www.puszcza-zielonka.pl
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rejowcu
Wybudowany w 1626 r. o drewnianej, modrzewiowej konstrukcji zrębowej. Wzniesiony został z inicjatywy podkomorzego Andrzeja Reja ze Skoków, wnuka Mikołaja Reja z Nagłowic. Kościół do 1945 roku był świątynią ewangelicką. Wnętrze zdobi barokowy ołtarz przeniesiony z kolegiaty kruszwickiej.
www.gmina-skoki.pl
Kościół Św. Mikołaja Biskupa w Skokach
Wybudowany w 1737 r. o drewnianej konstrukcji szachulcowej z dwoma wieżami zwieńczonymi blaszanymi barokowymi hełmami z latarniami. Wnętrze kościoła posiada barokowo - rokokowy wystrój. Obecnie przeprowadzany jest kapitalny remont.
www.gmina-skoki.pl
Kościół Wszystkich Świętych w Raczkowie
Zbudowany w latach 1780-82. Posiada konstrukcję drewnianą z wieżą zwieńczoną blaszanym barokowym hełmem z latarnią. W ołtarzu głównym znajduje się ludowy krucyfiks z XVII w.
www.puszcza-zielonka.pl
Kościół Św. Michała Archanioła w Jabłkowie
Powstał w 1754 r. o drewnianej konstrukcji zrębowej. Wnętrze w stylu barokowo - rokokowym z końca XVIII w. Na uwagę zasługuje belka tęczowa z gotyckim krucyfiksem z pierwszej połowy XV w.
www.gmina-skoki.pl
Kościół Św. Katarzyny w Węglewie
Drewniana świątynia powstała w 1881 r. Wewnątrz znajduje się późnogotycka figura Matki Boskiej, a w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej zwanej Panią z Wyspy. Tradycja ustna trwająca do dziś podaje, że obraz NMP w wizerunku Pani z Wyspy u zarania parafii węglewskiej przybył ze świątyni lub kaplicy na wyspie Ostrów Lednicki. Kilka lat temu kościół został gruntownie odnowiony i dzisiaj robi wspaniałe wrażenie.
www.pobiedziska.pl
Kościół Św. Michała Archanioła w Pobiedziskach
Powstał na przełomie XIII i XIV wieku i należy do najstarszych kościołów gotyckich w Wielkopolsce. Na uwagę zasługuje obraz św. Michała Archanioła z 1621 r. oraz rzeźby Matki Boskiej Bolesnej z II połowy XV w. Na zewnętrznych murach kościoła znajduje się ponad 1000 zagadkowych dołków, które powstały prawdopodobnie w XIV-XVI wieku podczas używania tzw. świdrów ogniowych do rytualnego krzesania ognia w trakcie wielkosobotnich obrzędów.
www.pobiedziska.pl
Kościół Św. Mikołaja w Wierzenicy
Drewniany kościół z zakrystią z XVII w. i XVIII-wieczną wieżą. Do północnej nawy przylega murowana kaplica grobowa w stylu podhalańskim rodziny Cieszkowskich zbudowana ok. 1870 r. W środku znajduje się m.in. neoklasycystyczny pomnik grobowy filozofa Augusta Cieszkowskiego dłuta Antoniego Madejskiego i drzwiami z brązu wg proj. Teofila Lenartowicza.
www.swarzedz.pl
Kościół w Rogalinku
Późnobarokowy drewniany kościół wybudowany w latach 1700-1712. Kościółek posiada bogate wyposażenie. Do najciekawszych zabytków należy ołtarz z repliką późnobarokowej rzeźby Madonny oraz ołtarz boczny stanowiący przykład sztuki ludowej z XVII/XVIII w., w tym samym stylu utrzymany jest również obraz „Chrystus Ubiczowany”. Znajdują się tu trzy ołtarze barokowe z końca XVIII stulecia.
www.mosina.pl
www.rogalinek.archpoznan.org.pl
Kościół Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie Ten późnogotycki kościół uchodzi za najcenniejszy obiekt sakralny ziemi śremskiej. Budowę fary rozpoczęto po lokacji miasta na prawym brzegu Warty w 1393 r. Prace zostały ukończone pod koniec XV wieku. Wnętrze wyposażone jest w stylu barokowym i późniejszym. Malowidła ścienne, ze względu na swoje wartości historyczne, artystyczne i naukowe zostały wpisane do rejestru zabytków.
www.srem.plAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020