Atrakcje turystyczne w Obornikach

Atrakcje turystyczne w Obornikach

Artykuły
2012-05-31

Okolice Poznania to niewzykle atrakcyjne miejsce dla turystów. Oto wybrane atrakcje z gminy Oborniki.Rynek w Obornikach znajduje się w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Archeolodzy odkryli tu liczne ślady prastarych kultur. Powstał w miejscu placu targowego. Początkowo układ Rynku był czworoboczny. Trakt, który przecinał jego środek, stał się ulicą, biegnącą od mostu na północ. Od Rynku odchodzi szachownica ulic, prowadzących do Czarnkowa i Obrzycka, do Murowanej Gośliny i do Szamotuł. Do dziś Rynek zachował swoją wielkość i pierwotny kształt. W centralnym punkcie mieści się, powstały w 2005 roku, pomnik Jana Pawła II. Atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych jest kamienna fontanna.
Kościół pw. św. Krzyża powstał w 1766 r. z fundacji Zofii Łojczykowskiej. Znajduje się u zbiegu dróg, prowadzących do Obrzycka i Czarnkowa. Jednonawowy o konstrukcji szachulcowej z węższym prezbiterium i dobudowaną do niego zakrystią. Wieża zwieńczona barokowym hełmem. W jego wnętrzu można znaleźć późnobarokowe oraz rokokowe dzieła sztuki pochodzące z okresu budowy kościoła. Ogrodzenie otaczające kościół zamyka piękna dwuarkadowa, późnobarokowa bramka.
Tor motocrossowy w Obornikach jest jedynym takim obiektem w regionie. Powstał on po przeprowadzeniu rewitalizacji na terenie powyrobiskowym, co czyni go unikatowym w skali kraju. Obornicki tor jest obecnie jednym z najbardziej widowiskowych i najpiękniej położonych w Polsce. Obiekt ten znakomicie nadaje się do uprawiania sportów motorowych, rowerowych i samochodowych (typu off-road) zarówno w zakresie wyczynowym, jak i amatorskim. Trasa przebiega w niecce wyrobiska i w dolinie rzeki Warty, a widownia toru usytuowana jest na naturalnej skarpie.
Położona nad malowniczym strumieniem Kończak - Stacja Doświadczalna Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Stobnicy. Znana jest w kraju i za granicą głównie z możliwości bezpośredniej obserwacji wilków. W Stacji prowadzona jest również hodowla koników polskich, ginących gatunków głuszca oraz cietrzewia. Przed wizytą konieczne jest umówienie telefoniczne pod nr tel. (61) 291 36 39, (61) 848 76 48 lub (61) 848 76 49, bowiem goście niezapowiedziani nie mają wstępu.
Lądowisko w Słonawach Dla miłośników mocnych wrażeń niezapomnianym przeżyciem będzie możliwość podziwiania miasta z lotu ptaka, na motolotni. Dzięki Obornickiemu Stowarzyszeniu Lotniczemu dostępna jest oferta podniebnych lotów widokowych. Przegląd Lotniczy Aviation Revue zaliczył lądowisko w Słonawach do kategorii „Przyjazne lądowisko”.
Pływalnia w Obornikach Wizytówką gminy Oborniki jest kryta pływalnia z atrakcyjną ofertą korzystania z kąpieli przez cały rok. Do dyspozycji jest 25 metrowy basen, mały basen dla dzieci wraz z zjeżdżalnią, basen rekreacyjny i jacuzzi. Do kompleksu należy również sauna fińska, klub fitness, gabinet masażu, salon kosmetyczny, bar, solarium oraz klub bilardowy. Obiekt jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych.
www.oborniki.pl
www.osl-oborniki.info
www.up.poznan.pl/kz/html/stacja_stobnica.htm
www.motokluboborniki.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020