Dolina Rospudy na Suwalszczyźnie

Dolina Rospudy na Suwalszczyźnie

Artykuły
2007-06-25
Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy leżących w pobliżu Puszczy Rominckiej. Właściwa rzeka wypływa z Jeziora Czarnego, a dalej przepływa przez szereg wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska, do którego uchodzi. Poprzez rzekę prowadzi malowniczy, ale dość uciążliwy szlak kajakowy o długości 67 km.

W górnym biegu Rospuda ma wąskie i kręte koryto, strome brzegi, nurt szybki, a dno kamieniste. Na tym odcinku przypomina górski potok. W dolnym biegu rzeka wpływa w Puszczę Augustowską i tu nabiera zupełnie innego, nizinnego charakteru. Meandruje w podmokłej dolinie pośród puszczańskich uroczysk: Święte Miejsce i Młyńsko. Koryto staje się tu szerokie, a tereny przyległe torfowiskowe, tworząc tzw. Dolinę Rospudy.

Dolina Rospudy to jeden z najcenniejszych obszarów torfowiskowych w Polsce, o naturalnych stosunkach wodnych. Jest ona objęta wieloma formami ochrony, stanowi m.in.: obszar chronionego krajobrazu, strefę ciszy, obszar Specjalnej Ochrony Ptaków (Natura 2000), węzeł ECONET–PL, należy do Zielonych Płuc Polski. Część z tych form ochrony ma znaczenie międzynarodowe. Obecnie planuje się utworzenie w Dolinie Rospudy rezerwatu.

Dlatego właśnie rozgorzała ostatnio tak burzliwa dyskusja na temat zagrożeń płynących dla Doliny Rospudy i jej przyrody z powodu planów budowy w tym rejonie obwodnicy Augustowa i trasy Via Baltica. Wg ekologów, naukowców oraz Komisji Europejskiej Dolina Rospudy jest zbyt cennym przyrodniczo obszarem, by prowadzić tędy drogi. To jedno z osatnich tak naturalnych i dobrze zachowanych ostoi dzikiej przyrody w Polsce i Europie.

Oczywiste jest, że istnieje pilna potrzeba wybudowania obwodnicy Augustowa, ale forsowanie jej tworzenia w planowanym dzisiaj kształcie nie zagwarantuje szybkiego jej ukończenia. Bez wsparcia finansowego Unii inwestycja trwać będzie z pewnością kilkanaście lat. Ponadto realne jest ryzyko
nałożenia na Polskę kar finansowych. Dlatego powstaje wariant alternatywny zakładający połączenie obwodnicy Augustowa i Suwałk oraz ominięcie obszarów Natura 2000, co pozwoliłoby dodatkowo na uzyskanie środków z Unii Europejskiej na dofinansowanie tego projektu.


Via Baltica przez Dolinę Rospudy ? Nie tędy droga

Via Baltica to droga ekspresowa o statusie międzynarodowym (Warszawa - Helsinki, przez Litwę, Łotwę i Estonię), która ma powstać w ramach I ogólnoeuropejskiego korytarza transportowego. Pełni ona rolę najważniejszego połączenia drogowego pomiędzy krajami bałtyckimi. Obecnie południowy odcinek trasy kończy się w Suwałkach, a na południe prowadzi sieć dróg krajowych. Końcowy odcinek pomiędzy Tallinem a Helsinkami pokonuje się promem.

Droga ma przecinać jedne z najpiękniejszych i najcenniejszych w skali całej Europy obszarów – Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Augustowską (Dolinę Rospudy), Puszczę Knyszyńską, obrzeża Narwiańskiego Parku Narodowego i Wigierskiego Parku Narodowego.

Wiele polskich oraz międzynarodowych organizacji protestuje przeciwko obecnemu projektowi, który w znaczący sposób naruszy najcenniejsze obszary Zielonych Płuc Polski. Ponadto poprowadzenie tu trasy szybkiego ruchu spowoduje zmniejszenie turystycznej atrakcyjności regionu, a to przecież głównie na tym bazuje ten region, który prócz pięknej i dzikiej jeszcze przyrody, niewiele więcej może zaoferować.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020