Folklor w gminie Zielonki

Folklor w gminie Zielonki

Artykuły
2012-05-25

W gminie Zielonki nadal żywe są ludowe zwyczaje i obrzędy. Bibice to znaczący ośrodek podkrakowskiego folkloru, to seniorka polskich wsi, pierwsze wzmianki za Janem Długoszem pochodzą z 1160 r.W 1914 wieś została niemal zrównana z ziemią przez austriackie wojsko celem oczyszczenia przedpola Twierdzy Kraków. Animatorem folkloru stała się założona w 1964 r. Izba Regionalna, jedno z pierwszych muzeów wiejskich w kraju, dostępna do zwiedzania za uprzednim umówieniem się.Bibice słyną z kultywowanego tutaj po dziś dzień zwyczaju chodzenia po pucherach – tradycji wywodzącej się od krakowskich żaków. Chłopcy (z łac. – pueri) w stożkowatych czapach, usmoleni sadzą w Niedzielę Palmową chodzą od domu do domu i wygłaszają wierszowane oracje stukając laskami i zbierają za to jajka i łakocie do koszyków. Chętni, których nie odwiedzą, co roku mogą ich zobaczyć na bibickim Rynku podczas Przeglądu Pucheroków.

Z kolei z Bożym Narodzeniem wiąże się tradycja kolędowania Herodów. W Zielonkach działa uhonorowana szeregiem nagród grupa „Herody”. Kolędowanie „Herodów” to inscenizacja wydarzeń na dworze króla Heroda, gdy w Betlejem narodził się Syn Boży.

W styczniu organizowany jest w Zielonkach przegląd grup kolędniczych, kiedy to widzowie przychodzą do kolędników, a nie odwrotnie. W sierpniu każdego roku, w coraz to innej miejscowości gminy, odbywa się tradycyjne święto plonów.Warto zobaczyć kolorowe korowody w krakowskich strojach regionalnych wnoszące dożynkowe wieńce. W strojach krakowskich występują muzycy orkiestry dętej z Zielonek, jednej z trzech takich formacji w gminie. Corocznie orkiestr dętych można w Zielonkach posłuchać na wrześniowym przeglądzie.

Tekst: Dział promocji gminy Zielonki

www.zielonki.pl
http://www.ckpir.zielonki.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020