Folklor w gminie Zielonki

Folklor w gminie Zielonki

Artykuły
2012-05-25

W gminie Zielonki nadal żywe są ludowe zwyczaje i obrzędy. Bibice to znaczący ośrodek podkrakowskiego folkloru, to seniorka polskich wsi, pierwsze wzmianki za Janem Długoszem pochodzą z 1160 r.W 1914 wieś została niemal zrównana z ziemią przez austriackie wojsko celem oczyszczenia przedpola Twierdzy Kraków. Animatorem folkloru stała się założona w 1964 r. Izba Regionalna, jedno z pierwszych muzeów wiejskich w kraju, dostępna do zwiedzania za uprzednim umówieniem się.Bibice słyną z kultywowanego tutaj po dziś dzień zwyczaju chodzenia po pucherach – tradycji wywodzącej się od krakowskich żaków. Chłopcy (z łac. – pueri) w stożkowatych czapach, usmoleni sadzą w Niedzielę Palmową chodzą od domu do domu i wygłaszają wierszowane oracje stukając laskami i zbierają za to jajka i łakocie do koszyków. Chętni, których nie odwiedzą, co roku mogą ich zobaczyć na bibickim Rynku podczas Przeglądu Pucheroków.

Z kolei z Bożym Narodzeniem wiąże się tradycja kolędowania Herodów. W Zielonkach działa uhonorowana szeregiem nagród grupa „Herody”. Kolędowanie „Herodów” to inscenizacja wydarzeń na dworze króla Heroda, gdy w Betlejem narodził się Syn Boży.

W styczniu organizowany jest w Zielonkach przegląd grup kolędniczych, kiedy to widzowie przychodzą do kolędników, a nie odwrotnie. W sierpniu każdego roku, w coraz to innej miejscowości gminy, odbywa się tradycyjne święto plonów.Warto zobaczyć kolorowe korowody w krakowskich strojach regionalnych wnoszące dożynkowe wieńce. W strojach krakowskich występują muzycy orkiestry dętej z Zielonek, jednej z trzech takich formacji w gminie. Corocznie orkiestr dętych można w Zielonkach posłuchać na wrześniowym przeglądzie.

Tekst: Dział promocji gminy Zielonki

www.zielonki.pl
http://www.ckpir.zielonki.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111427 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.