Zabytki i atrakcje w gminie Zielonki

Zabytki i atrakcje w gminie Zielonki

Artykuły
2012-05-25

W gminie Zielonki odwiedzic mozna ciekawe zabytki.Atrakcje Korzkwi stanowią usytuowane na przeciwległych zboczach doliny: średniowieczny zamek, zrekonstruowany pod koniec XX wieku na hotel oraz surowy w bryle kościół z barokowym wnętrzem. U stóp zamku znajduje się park krajobrazowy ze starodrzewiem.Cennym zabytkiem Garlicy Murowanej jest renesansowy lamus, z początku XVII w., najstarszy element zespołu dworskiego, z którego zachowała się także m. in.: klasycystyczna brama wjazdowa z 1 poł. XIX w. Obecnie całość zrekonstruowanego dworu pozostaje w gestii Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

W Owczarach zachował się dwór będący przed II wojną własnością inż. Eugeniusza Kwiatkowskiego, wicepremiera, inicjatora budowy portu w Gdyni. Dziś we dworze, otoczonym przez park ze wspaniałymi okazami drzew, funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej.

W bocznej kaplicy późnogotyckiego kościoła parafialnego w Zielonkach warto przyjrzeć się ołtarzykowi polowemu z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, który wykonali w 1941 r. polscy żołnierze stacjonujący w Szkocji. Ołtarzyk przywieziony do kraju został ofiarowany kard. Adamowi Sapiesze, a następnie w 1949 r. w uroczystej procesji sprowadzony z Krakowa do Zielonek.Tekst: Dział promocji gminy Zielonki

www.zielonki.pl
www.ckpir.zielonki.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111425 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.