Gmina Zielonki – na co dzień, na weekend, od święta

Gmina Zielonki – na co dzień, na weekend, od święta

Artykuły
2012-05-25

Kilkanaście kilometrów od Krakowa znajdziemy: średniowieczny zamek - Orle Gniazdo, odnowione forty Twierdzy Kraków, ukryte w jurajskiej przyrodzie. Piękna ziemia tętni też folklorem – w Niedzielę Palmową warto zobaczyć unikalny zwyczaj Pucheroków, po Bożym Narodzeniu – liczne grupy kolędnicze, a jesienią tradycyjnie święto plonów. Atrakcje te są na wyciągnięcie ręki.Wycieczkę do gminy Zielonki polecamy szczególnie:Tym, którzy nie mogą lub nie chcą jechać daleko: z gmin wokół Krakowa gmina Zielonki jest najbliżej położoną od jego centrum, odległą w linii prostej od Rynku Głównego o zaledwie 5 km. Gmina sąsiaduje z Krakowem na długości 17 km. Do gminy dojechać można drogą krajową E7 łączącą Kraków z Warszawą oraz drogą wojewódzką w kierunku Wolbromia. Z Krakowa dociera tutaj aż 14 linii autobusowych komunikacji miejskiej i wielu prywatnych przewoźników.

Kochającym przyrodę: zdaniem przyrodników największym atutem gminy Zielonki jest jej krajobraz. To właśnie z perspektywy gminy Zielonki Kraków najlepiej się prezentuje widokowo. Obszar gminy ma charakter lekko pofalowanej wierzchowiny opadającej ku południowi i porozcinanej dolinami Prądnika i jego dopływów Korzkiewki, Naramki (Garliczki), Bibiczanki oraz Sudołu. Najstarsze skały budujące podłoże to górnojurajskie wapienie. Można zaobserwować charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej odsłonięcia skalne, np. koło Januszowic i Trojanowic. Zliczono w gminie 190 obiektów o walorach przyrodniczych i krajobrazowych na 48 km² powierzchni. Niegdyś rolnicza gmina stała się zielonym przedmieściem Krakowa. Większość obszaru znajduje się w strefie chronionego krajobrazu, tj. w obrębie Jurajskich Parków Krajobrazowych „Dolinki Krakowskie” oraz Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego, a także w strefie otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. Jurajski krajobraz charakteryzują przydrożne kapliczki: najstarsze to ceglana kapliczka słupowa z 1625 r. w Batowicach i „Na Rozdziałowskim” w Zielonkach z 1636 r.

Zainteresowanym historią: podczas Insurekcji w 1794 r. w Bosutowie Tadeusz Kościuszko założył obóz, tu wydał szereg zarządzeń i odezw, w tym zmierzających do pozyskania chłopów poprzez złagodzenie pańszczyzny. Dziś pamiątką po obozie jest znajdujący się obok szlaku czarnego obelisk. Historia to też inne sławne nazwiska: w Boleniu godnym uwagi jest XIX-wieczny dwór, który zaprojektował Jan Matejko, dziś własność prywatna. W Węgrzcach w latach 1906 - 1907, tj. do śmierci, mieszkał Stanisław Wyspiański. Dom Wyspiańskiego już dziś nie istnieje, jak wiele innych we wsi rozebrali go w 1914 r. saperzy austriaccy, jego położenie upamiętnia obelisk.Tekst: Dział promocji gminy Zielonki

www.zielonki.pl
www.ckpir.zielonki.pl

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020