Plany wyjazdowe Polaków w czasie koronawirusa - zaskakujące wyniki ankiety!

Plany wyjazdowe Polaków w czasie koronawirusa - zaskakujące wyniki ankiety!

Epidemia koronawirusa bez zaproszenia rozpanoszyła się na dobre w naszym kraju, podobnie jak na całym świecie. Gdy w marcu 2020 atakowała pierwszych Polaków, wszyscy mieliśmy nadzieję, że w maju będzie już tylko przykrym wspomnieniem i turystyka rozkwitnie, jak co roku o tej porze.

Niestety stało się inaczej, nadszedł maj i wraz z nim cieplejsze, słoneczne dni, a zaraza nie chce nas opuścić. Co prawda obiekty noclegowe, muzealne i inne atrakcje turystyczne powoli otwierają się dla turystów, ale z pewnością nadchodzący sezon letni będzie inny niż dotychczasowe.

Jak koronawirus wpłynie na nasze wakacyjne plany?

Takie pytanie zadaliśmy Polakom w formie internetowej ankiety w naszym portalu. Głosy można było oddawać podczas Majówki czyli od 30 kwietnia do 3 maja 2020. Zebraliśmy w tym czasie 330 głosów, za które wszystkim serdecznie dziękujemy.Blisko 70% respondentów przyznało, że epidemia koronawirusa wpłynie na ich plany wakacyjne. Wielu z nich, bo aż 38%, całkowicie zrezygnowało z dotychczasowych planów wakacyjnych. Wielu z nas planowało wyjazdy zagraniczne, które zapewne nie dojdą do skutku czy to z powodu zamkniętych granic czy też z powodu zwykłej obawy przed zachorowaniem. Najpopularniejsze zagraniczne kierunki jak Grecja, Turcja czy Egipt wymuszają najczęściej podróż samolotem, a te nie uśmiechają się teraz naszym rodakom, jak widać na podstawie przeprowadzonych badań. Faktycznie, kilkugodzinna izolacja z innymi pasażerami w samolocie, potencjalnymi nosicielami koronawirusa, z pewnością jest ważnym powodem do rezygnacji z zagranicznego urlopu.Trochę ponad 30% z planujących wakacyjny wyjazd już go przesunęło lub planują go przesunąć na inny termin w nadziei, że epidemia odpuści lub przynajmniej skala zachorowań będzie zdecydowanie niższa.

Zaledwie 23% turystów zadeklarowało, że swoich planów nie zmienią wbrew panującej pandemii. Być może jednym z powodów jest obawa przed utratą wpłaconej zaliczki na zagraniczny wyjazd jednak z prawnego punktu widzenia zwrot taki powinien się konsumentowi należeć.

Na samym dole przedstawiamy infografikę z wynikami ankiety zatytułowanej Czy wybuch epidemii koronawirusa wpłynął na Twoje tegoroczne plany wakacyjne?W jaki sposób turyści zmienili plany wakacyjne?

Zdecydowanie pocieszającym jest fakt, że blisko 90% z nas nadal planuje wakacje spędzić w innym miejscu niż własny dom, choć plany są inne niż w latach ubiegłych. W ankiecie tylko 11% odpowiadających zadeklarowało chęć wyjazdu w tym roku za granicę na kilku- lub kilkunastodniowy wyjazd pomimo panującej pandemii koronawirusa. Oznacza to bardzo duży spadek w stosunku do lat ubiegłych. Na chwilę obecną plany mogą nie zostać zrealizowane, bo wiele granic państwowych jest jeszcze zamkniętych, ale żywią oni nadzieję, że wraz z nastaniem cieplejszej pogody zaraza ustąpi na tyle, by było to możliwe.

Znaczna większość ankietowanych Polaków, bo aż 75% deklaruje, że wakacje chce spędzić na wycieczkach po Polsce i jest to budujące stwierdzenie! Co prawda dla 31% z nich w grę wchodzą tylko jednodniowe (bez noclegu) wycieczki po okolicy, ale aż 46% wszystkich respondentów deklaruje, że w najbliższe miesiące letnie znajdzie przynajmniej kilka dni by wyjechać w przepiękne zakątki naszego kraju i z nich przywieźć wspomnienia z wakacji 2020 - wakacji w cieniu koronawirusa. Takie jest i nasze zdanie!

Jakie są obawy Polaków związane z turystyką?

Koronawirus z pewnością zmieni nasze codzienne zwyczaje, również w turystyce. Wiele obiektów w Polsce jeszcze przed Majówką albo zaraz po niej otwarła swoje podwoje dla klientów, choć oczywiście z pewnymi ograniczeniami i podwyższonymi standardami higienicznymi.

W ankiecie zadaliśmy pytanie turystom czy przez koronawirusa obawiają się korzystać z obiektów noclegowych. Twierdząco odpowiedziało blisko 40% - z czego 12%, że zdecydowanie tak. Tylko dla 15% nocowanie w obcych miejscach nie będzie się wiązało ze strachem o swoje zdrowie.

Podobnie jest z obiektami gastronomicznymi. Dla ponad 43% Polaków jedzenie "na mieście" będzie się wiązało z jakąś obawą o swoje zdrowie (dla blisko 14% zdecydowaną). Co drugi z nas nie obawia się posiłków serwowanych w restauracji. Pokazuje to, że na chwilę obecną właściciele noclegów i gastronomii powinni dołożyć wszelkich starań w zakresie higieny i bezpieczeństwa.

Kolejne pytanie dotyczyło korzystania z atrakcji turystycznych. O ile ludzie raczej obawiają się zarażenia w atrakcjach znajdujących się pomiędzy czterema ścianami, o tyle właściciele atrakcji ulokowanych na zewnątrz nie powinni się obawiać o kryzys, bo tylko dla 10% z nas będzie to wiązało się ze strachem.

W wynikach tej ankiety jest podpowiedź dla wszystkich pracujących w szeroko pojętej turystyce, by organizowali jak najwięcej atrakcji na świeżym powietrzu. I nie mowa tutaj o dużych inwestycjach, na które czasu już nie ma, ale np. na organizację dodatkowych stolików, kącików dla maluchów czy po prostu leżaków. Może warto zainwestować w kilka hamaków lub dodatkową wiatę, by ożywić interes?

Czy Polacy pomogą krajowej turystyce?

Przez kilkadziesiąt dni w Polsce zamknięte były noclegi, muzea, parki rozrywki, a restauracje działały w bardzo ograniczonym zakresie. Sporo atrakcji musiało przesunąć termin otwarcia. Nawet jeśli teraz obiekty działają, to i tak z poważnymi ograniczeniami. Z pewnością odbije się to mocno na finansowym wyniku całego sezonu turystycznego. Dlatego postanowiliśmy respondentom zadać pytanie czy ze względu na ciężką sytuację takich obiektów, będą z nich intensywniej korzystać w tym roku.

Bardzo budujący jest fakt, że "Zdecydowanie tak" i "Raczej tak" odpowiedziało łącznie aż 41%. Biorąc pod uwagę, że koronawirus dotyka każdego z nas, również nasze dochody, to bardzo dobry trend i postawa godna podziwu. 

Polska turystyka przeżywa najgorsze otwarcie sezonu od lat, miejmy jednak nadzieję, że zwycięży w nas pragnienie wędrowania po górach, opalania się na plaży, zwiedzania zamków i muzeów, a przy tym nocowania poza domem. Dzięki temu ten sezon nie będzie się wiązał z krachem polskiej turystyki. Co więcej, może dzięki dużo większym skłonnościom do podróży po Polsce a nie za granicę, będzie to jeden z najbardziej udanych sezonów, może to początek dobrego trendu wśród Polaków, by każdego roku odpoczywać również w Polsce!

Badania Polskiej Organizacji Turystycznej

Z badania przeprowadzonego wśród turystów na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej również wynika, że Polacy chętnie ruszą właśnie w Polskę! W badaniu ponad 30 procent Polaków zadeklarowało chęć krótkiego wyjazdu, przynajmniej z jednym noclegiem, jeszcze w maju lub czerwcu. Wśród Polaków planujących wyjazd aż 87 procent chce podróżować po Polsce - najczęściej w góry (34%), nad morze (27%) lub nad jeziora (16%).

Pojawił się też nowy czynnik decydujący o wyjazdach - podwyższone standardy higieniczne. Czynnik ten jest ważny aż dla 82% turystów! To cenna informacja dla organizatorów noclegów, aby dobrze wywiązywali się z powierzonego zadania i narzuconych im wyzwań, a wtedy są duże szanse na przeprowadzenie opłacalnego sezonu!

Polska Organizacja Turystyczna, aby wzmocnić pozytywny przekaz i pomóc Polakom uniknąć zakażenia koronawirusem, już 4 maja rozpocznie kampanię promującą bezpieczne podróżowanie po Polsce. Nie dajmy się zwariować i wspierajmy polską turystykę, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku! Polska jest przepiękna i warto zmienić nastawienie, aby nie mówiono o nas "Cudze chwalicie, swego nie znacie"! Na Polskich Szlakach znajdziecie mnóstwo pomysłów na wspaniałe podróże po Polsce, zarówno bliskie jak i dalekie, po turystycznych hitach, jak i nieodkrytych jeszcze perełkach!

Infografika

Koronawirus a wakacje - Infografika

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121217 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020