Atrakcje turystyczne w Bałtowie

Atrakcje turystyczne w Bałtowie

Artykuły
2012-05-11

Gdy tylko rozpoczną się cieplejsze dni, wyrusz za miasto, by odpocząć na łonie natury, korzystaj ze słonecznej pogody i poznaj nowe ciekawe miejsca. Wiosna to czas, który w całości możemy poświęcić dzieciom, ich pasjom i zainteresowaniom. Warto więc wybrać się w miejsce atrakcyjne dla całej rodziny, które zachwyci nas różnorodnością atrakcji i sprawi, że nawet przez chwilę nie będziemy mieli okazji do nudy. W Bałtowie nuda się nie uda!JuraPark Bałtów – pierwszy park dinozaurów w Polsce
To właśnie w Bałtowie, miejscu odkryć śladów pradawnych gadów powstał JuraPark - największa atrakcja regionu, ale i pierwszy tego typu obiekt w Polsce.
Park nie tylko cieszy turystów modelami dinozaurów i innych pradawnych stworzeń, pełni też funkcje dydaktyczne - znajduje się tu ścieżka edukacyjna pozwalająca odbyć wędrówkę przez kolejne etapy dziejów ziemi.
Na terenie JuraParku Bałtów znajduje się ponad 100 wiernie odtworzonych modeli dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. Każdy z nich powstaje z wielką dbałością o szczegóły, przy współpracy z paleoartystami, dlatego figury są zgodne z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.
W JuraParku można nie tylko zrelaksować się, przeżyć ciekawą przygodę, ale przede wszystkim „pobawić nauką”. O jego randze świadczy m.in. tytuł „Popularyzatora Nauki 2011 roku”.
Historia powstania JuraParku wiąże się z odkryciem na terenie Bałtowa śladów allozaura przez prof. Gerarda Gerlińskiego. Publikacje w mediach sprawiły, że o odkryciu dowiedział się cały świat. Duże zainteresowanie znaleziskiem było również wśród turystów, którzy coraz częściej zaczęli zaglądać w te dotąd nieznane im strony. Tak powstał pomysł stworzenia parku, który pokazywałby, jak wyglądały prehistoryczne gady niegdyś zamieszkujące Ziemię.
Park powstał w 2004 r. na tzw. Źródlanej Wyspie oblewanej wodami rzeki Kamiennej. Był pierwszym obiektem w Polsce, który w całości poświęcono dinozaurom. Wkrótce powstały kolejne bliźniacze JuraParki w Solcu Kujawskim (park usytuowany w naturalnej scenerii, otoczony lasem) oraz Krasiejowie (największy park tematyczny w Europie). Pierwszy bałtowski dinozaur to allozaur o imieniu Gerard.
W JuraParku znajduje się także pełen atrakcji Park Rozrywki, Bajkowa Kraina Dinozaurów, Kino Emocji 5D. Ponadto dzieci mogą pobawić się w paleontologa i samodzielnie odkopać, ukryty w piasku, szkielet dinozaura.
Muzeum Jurajskie w Bałtowie
W Muzeum Jurajskim zgromadzono ponad 300 skamieniałości z kraju i ze świata. Ekspozycję stanowią liczne tropy dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, czy nawet z Maroka, a także pozostałości wielu innych wymarłych organizmów. Okazy wypełniające sale muzealne gromadzone są podczas samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Teamu do Afryki, Ameryki południowej i krajów europejskich.
Zwierzyniec Bałtowski
Na zboczach tutejszych wyżyn stworzono ostoję dzikiej zwierzyny - "Zwierzyniec Bałtowski”. Na obszarze 60 ha, w pięciu sektorach, w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje około 500 zwierząt z 6 kontynentów. Na spotkanie z turystami wychodzą jelenie Dybowskiego, pełne gracji daniele, ciekawskie muflony, ogromne bydła szkockie, kozice śruborogie, a także alpaki, lamy, owce, koniki polskie i zabawne osły. Górną część „Zwierzyńca” ogląda się z okien specjalnie do tego celu zaadoptowanego żółtego "schoolbus’a”. W dolnej części zorganizowano ścieżki spacerowe, które zawiodą wprost do zagród owiec, kóz, szopów praczy, a nawet kangurów. Ponadto „Zwierzyniec” znalazł się na elitarnej mapie ośrodków zajmujących się ochroną majestatycznych żubrów, które dziś są dumą Bałtowa.
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Rzeka Kamienna w miejscowości Bałtów tworzy malowniczy przełom, przeprowadzono tu pierwszy w Polsce spływ tratwami i kajakami rzeką nizinną. Trasa rozpoczyna się u stóp klasycystycznego pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Z przystani początkowej "Gierczakówka" wyrusza 12-osobowa tratwa w trwający ponad godzinę spływ. Przepływając doliną można oglądać jurajskie wapienne skały, podziwiać bujną nadrzeczną roślinność, zwierzęta i ptaki, panoramę bałtowskiej wsi oraz zabytkowy kościół z XVII w. Spływ kończy się przy wejściu do JuraParku obok zabytkowego, funkcjonującego do dziś młyna wodnego, który powstał ponad 100 lat temu.
Kraina Koni
Kraina Koni to usytuowany w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej ośrodek jazdy konnej. Można tu zwiedzić stadninę i poznać wiele ras koni, historię hodowli i jeździectwa. Pod okiem doświadczonych instruktorów można też spróbować samodzielnie osiodłać wierzchowca. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej, wyjechać w teren z instruktorem lub zrobić sobie przejażdżkę stylową bryczką.
Mieszkańcami stadniny są pełnokrwiste araby, konie półkrwi oraz rumaki rasy małopolskiej, które regularnie uczestniczą w inscenizacjach bitwy warszawskiej. Niektóre z nich są prawdziwymi gwiazdami filmowymi. Ogier Darzbór był dosiadany przez Izabelę Scorupco w Ogniem i Mieczem, a mała klacz Kasandra zagrała w Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza.
Najbliższe imprezy:
VI Świętokrzyski Piknik Jurajski- 2,3.06.12 (JuraPark)
Długi Weekend w Bałtowie – 7-10.06.12 (JuraPark)
Rodzinna Strefa Kibica – od 8 czerwca
Bałtowskie manewry kawalerii - 6-9 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bitwa pod Borodino (Napoleon w Bałtowie) -7 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Rajd Bałtów – Małyszyn - 22, 23 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bałtowskie Bezdroża Family - 30.06-1.07.12
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112231 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.