Atrakcje turystyczne w Bałtowie

Atrakcje turystyczne w Bałtowie

Artykuły
2012-05-11

Gdy tylko rozpoczną się cieplejsze dni, wyrusz za miasto, by odpocząć na łonie natury, korzystaj ze słonecznej pogody i poznaj nowe ciekawe miejsca. Wiosna to czas, który w całości możemy poświęcić dzieciom, ich pasjom i zainteresowaniom. Warto więc wybrać się w miejsce atrakcyjne dla całej rodziny, które zachwyci nas różnorodnością atrakcji i sprawi, że nawet przez chwilę nie będziemy mieli okazji do nudy. W Bałtowie nuda się nie uda!JuraPark Bałtów – pierwszy park dinozaurów w Polsce
To właśnie w Bałtowie, miejscu odkryć śladów pradawnych gadów powstał JuraPark - największa atrakcja regionu, ale i pierwszy tego typu obiekt w Polsce.
Park nie tylko cieszy turystów modelami dinozaurów i innych pradawnych stworzeń, pełni też funkcje dydaktyczne - znajduje się tu ścieżka edukacyjna pozwalająca odbyć wędrówkę przez kolejne etapy dziejów ziemi.
Na terenie JuraParku Bałtów znajduje się ponad 100 wiernie odtworzonych modeli dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. Każdy z nich powstaje z wielką dbałością o szczegóły, przy współpracy z paleoartystami, dlatego figury są zgodne z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii.
W JuraParku można nie tylko zrelaksować się, przeżyć ciekawą przygodę, ale przede wszystkim „pobawić nauką”. O jego randze świadczy m.in. tytuł „Popularyzatora Nauki 2011 roku”.
Historia powstania JuraParku wiąże się z odkryciem na terenie Bałtowa śladów allozaura przez prof. Gerarda Gerlińskiego. Publikacje w mediach sprawiły, że o odkryciu dowiedział się cały świat. Duże zainteresowanie znaleziskiem było również wśród turystów, którzy coraz częściej zaczęli zaglądać w te dotąd nieznane im strony. Tak powstał pomysł stworzenia parku, który pokazywałby, jak wyglądały prehistoryczne gady niegdyś zamieszkujące Ziemię.
Park powstał w 2004 r. na tzw. Źródlanej Wyspie oblewanej wodami rzeki Kamiennej. Był pierwszym obiektem w Polsce, który w całości poświęcono dinozaurom. Wkrótce powstały kolejne bliźniacze JuraParki w Solcu Kujawskim (park usytuowany w naturalnej scenerii, otoczony lasem) oraz Krasiejowie (największy park tematyczny w Europie). Pierwszy bałtowski dinozaur to allozaur o imieniu Gerard.
W JuraParku znajduje się także pełen atrakcji Park Rozrywki, Bajkowa Kraina Dinozaurów, Kino Emocji 5D. Ponadto dzieci mogą pobawić się w paleontologa i samodzielnie odkopać, ukryty w piasku, szkielet dinozaura.
Muzeum Jurajskie w Bałtowie
W Muzeum Jurajskim zgromadzono ponad 300 skamieniałości z kraju i ze świata. Ekspozycję stanowią liczne tropy dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, czy nawet z Maroka, a także pozostałości wielu innych wymarłych organizmów. Okazy wypełniające sale muzealne gromadzone są podczas samodzielnych wypraw JuraPark Explorer Teamu do Afryki, Ameryki południowej i krajów europejskich.
Zwierzyniec Bałtowski
Na zboczach tutejszych wyżyn stworzono ostoję dzikiej zwierzyny - "Zwierzyniec Bałtowski”. Na obszarze 60 ha, w pięciu sektorach, w warunkach zbliżonych do naturalnych żyje około 500 zwierząt z 6 kontynentów. Na spotkanie z turystami wychodzą jelenie Dybowskiego, pełne gracji daniele, ciekawskie muflony, ogromne bydła szkockie, kozice śruborogie, a także alpaki, lamy, owce, koniki polskie i zabawne osły. Górną część „Zwierzyńca” ogląda się z okien specjalnie do tego celu zaadoptowanego żółtego "schoolbus’a”. W dolnej części zorganizowano ścieżki spacerowe, które zawiodą wprost do zagród owiec, kóz, szopów praczy, a nawet kangurów. Ponadto „Zwierzyniec” znalazł się na elitarnej mapie ośrodków zajmujących się ochroną majestatycznych żubrów, które dziś są dumą Bałtowa.
Spływ tratwami rzeką Kamienną
Rzeka Kamienna w miejscowości Bałtów tworzy malowniczy przełom, przeprowadzono tu pierwszy w Polsce spływ tratwami i kajakami rzeką nizinną. Trasa rozpoczyna się u stóp klasycystycznego pałacu książąt Druckich-Lubeckich. Z przystani początkowej "Gierczakówka" wyrusza 12-osobowa tratwa w trwający ponad godzinę spływ. Przepływając doliną można oglądać jurajskie wapienne skały, podziwiać bujną nadrzeczną roślinność, zwierzęta i ptaki, panoramę bałtowskiej wsi oraz zabytkowy kościół z XVII w. Spływ kończy się przy wejściu do JuraParku obok zabytkowego, funkcjonującego do dziś młyna wodnego, który powstał ponad 100 lat temu.
Kraina Koni
Kraina Koni to usytuowany w malowniczej dolinie rzeki Kamiennej ośrodek jazdy konnej. Można tu zwiedzić stadninę i poznać wiele ras koni, historię hodowli i jeździectwa. Pod okiem doświadczonych instruktorów można też spróbować samodzielnie osiodłać wierzchowca. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej, wyjechać w teren z instruktorem lub zrobić sobie przejażdżkę stylową bryczką.
Mieszkańcami stadniny są pełnokrwiste araby, konie półkrwi oraz rumaki rasy małopolskiej, które regularnie uczestniczą w inscenizacjach bitwy warszawskiej. Niektóre z nich są prawdziwymi gwiazdami filmowymi. Ogier Darzbór był dosiadany przez Izabelę Scorupco w Ogniem i Mieczem, a mała klacz Kasandra zagrała w Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza.
Najbliższe imprezy:
VI Świętokrzyski Piknik Jurajski- 2,3.06.12 (JuraPark)
Długi Weekend w Bałtowie – 7-10.06.12 (JuraPark)
Rodzinna Strefa Kibica – od 8 czerwca
Bałtowskie manewry kawalerii - 6-9 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bitwa pod Borodino (Napoleon w Bałtowie) -7 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Rajd Bałtów – Małyszyn - 22, 23 czerwca 2012 (Kraina Koni)
Bałtowskie Bezdroża Family - 30.06-1.07.12
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020