Dworski Mszczonów

Dworski Mszczonów

Artykuły
2012-05-10Mszczonów to nie tylko logistyczno-przemysłowy „Tygrys Mazowsza”. Pomimo trudnej historii i faktu, że jego zabudowania zostały zniszczone w 80%, Mszczonów to raj dla wielbicieli architektury pałacowo – dworkowej. Zapraszamy w podróż po XIX-wiecznych perełkach!
„Kaflarnia”, której potoczna nazwa pochodzi od działającego jeszcze przed wojną na jego tyłach zakładu produkującego kafle piecowe, to dworek własności państwa Czarneckich. Jego stylizowana na barok elewacja przyciąga spojrzenia i zachwyca swym niepowtarzalnym pięknem. Dawniej Liceum Ogólnokształcące dziś pełni funkcję obiektu mieszkalnego.
Dworek Piekary to murowany i otynkowany budynek wzniesiony w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Dziewięcioosiowy, posiada nowszy portyk w elewacji frontowej złożony z dwóch par przysadzistych kolumn toskańskich podtrzymujących trójkątny fronton. Od 1968 r. stanowi prywatną własność rodziny Marczewskich.
Dwór w Badowo-Mściskach początkowo własność rodziny Pstrokańskich, następnie Ignacego Wieszczyńskiego. W 1910 r. doczekał się otoczenia parkiem krajobrazowym wg projektu Edwarda Ciszkiewicza – twórcy m.in. Parku im. Paderewskiego w Warszawie. Podczas okupacji hitlerowskiej dwór był głównym ośrodkiem walk podziemnej AK, a także służył jako szpital wojenny dla rannych partyzantów. W tym domu została również wydrukowana nielegalnie książka „Historia Kościoła Katolickiego w Polsce”. Dwór został po latach odbudowany przez najstarszą wnuczkę Wieszczyckiego – Irenę z Kozickich wg projektu jej męża – Jana Polaka pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Pałac Wręcza - dawna własność rodziny Kossakowskich jest najstarszą budowlą obecnej Wręczy. Dwupiętrowy, murowany pałac, był budowany w stylu gotyku romantycznego z drewnianym balkonem nad głównym wejściem. W 1881 r. pałac przejęła rodzina Chrapowickich i służył jako letnia siedziba hrabiny Marii Chrapowickiej. Pałac we Wręczy był rezydencją bardzo luksusowo wyposażoną m.in. w bibliotekę, biały fortepian i kaplicę. Wokół pałacu rozciągał się rozległy park, żyzny ogród oraz staw rybny. Niestety po II wojnie światowej zaczęto rozgrabiać wszystkie dobra, wycięto starodrzew parku, natomiast w latach 70-tych zaczęto nawet kraść cegły. Obecnie pozostały jedynie resztki pałacu otoczone zaroślami.
Pierwsze wzmianki o Dworku Gnojna pochodzą już z 1863 roku. Dotyczące znajdującego się po wschodniej stronie dworku świerku, na którym powieszono kilku powstańców i rządcę. Dworek w ciągu swego istnienia był kilkakrotnie przebudowywany, co w znacznej mierze upraszczało jego styl. Dziś nie ma go już w ogóle. Zachowały się jedynie jego fotografie. Obecnie zobaczyć można jedynie kamienny spichlerz, który przebudowany na obiekt mieszkalny zastąpił zburzony w czasach PRL-u dworek. Od 1989 r. posiadłość znajduje się w prywatnych rękach.
Zespół Pałacowo – Parkowy w Osuchowie – jego historia rozpoczyna się już w XV w., kiedy drewniany dwór i osuchowskie grutny należały do rodziny Radziejowskich. Dopiero w XIX w. wybudowano, w miejsce drewnianego dworu pałac w stylu neorenesansowym. W latach 1918-1927 dobudowano do pałacu dwa boczne aneksy, portyk z tarasem i zmodyfikowano wnętrza. W okresie PRL-u zespół pałacowo-parkowy przeszedł na własność skarbu państwa i od tego czasu pełnił funkcję: szkoły podstawowej, poczty i mieszkań prywatnych. Obecnie w zabytkowym pałacu mieści się Centralny Ośrodek Szkoleniowy ZUS. Pałac wraz z okalającym go parkiem jest udostępniany do zwiedzania zorganizowanym grupom po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty.
Zapraszamy! Mszczonowskie i okoliczne dworki czekają na Twoją wizytę! Więcej na temat poszczególnych dworków na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 20 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 000 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020