Mszczonów – ciężka przeszłość, obiecująca przyszłość.

Mszczonów – ciężka przeszłość, obiecująca przyszłość.

Artykuły
2012-05-10

Mszczonów to gmina o niezwykle atrakcyjnym położeniu. Znajduje się ona bowiem pomiędzy dwoma największymi miastami Polski – Łodzią i Warszawą. Lokalizacja bliska trasie Warszawa-Katowice oraz drodze międzynarodowej nr 50, a także skrzyżowaniu dwóch towarowych tras kolejowych, jest dla gminy ogromną szansą na rozwój, co - trzeba przyznać - gmina wykorzystuje z dużym powodzeniem.Początki Mszczonowa sięgają 1377 roku, kiedy uzyskał prawa miejskie, choć pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Mszczonowa datowana jest na rok 1245 (dokument księcia Konrada I wystawiony w miejscowości „Mussonow”). Mszczonów leży na terenach szlaku handlowego, biegnącego z północy na południe, gdzie dawniej, przez te okolice, przebiegał słynny szlak bursztynowy. W XV wieku, Mszczonów stał się siedzibą niewielkiego, obejmującego 405 km2 powiatu mszczonowskiego. W kolejnym stuleciu miasto przeszło w dziedziczne władanie rodziny Radziejowskich. Niestety dbali oni przede wszystkim o własne interesy i przez nadmierny fiskalizm obniżali możliwości rozwoju miasta.
W Mszczonowie zaczęli osiedlać się Żydzi, których liczba systematycznie wzrastała, aż w 1778 roku zostali przyjęci do obywatelstwa miejskiego. Po okresie zastoju kolejny dobry okres dla miasta nastąpił pod koniec XVIII wieku. Niestety już w XIX w. wielkie pożary ponownie zahamowały jego rozwój. Mimo przeciwności losu w tym czasie Mszczonów należał do najludniejszych miast na zachodnim Mazowszu, a w chwili wybuchu I wojny światowej liczba jego ludności przekroczyła 8 tyś. mieszkańców (szczytowa liczba w dotychczasowej historii). W 1845 r. Mszczonów ominęła linia kolejowa z Warszawy do Wiednia, na żądanie Namiestnika Królestwa, który chciał, aby trasę kolei skierować przez Skierniewice, gdzie znajdował się dwór carski.
Na początku II wojny światowej miasto — najpierw zbombardowane, a potem umyślnie podpalone przez Niemców — straciło około 80% zabudowy. 11 września 1939 roku w Mszczonowie Wojsko Polskie odniosło jedno z niewielu zwycięstw w wojnie obronnej. 31 pułk Strzelców Kaniowskich pod dowództwem ppłk Wincentego Wnuka rozbił oddziały tyłowe XVI korpusu pancernego Wehrmachtu. Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w Mszczonowie ma miejsce inscenizacja historyczna organizowana na Placu Piłsudskiego. Udział w niej biorą m.in. członkowie grupy rekonstrukcyjnej ze „Stowarzyszenia Strzelców Kaniowskich”, co zapewnia zarówno rozmach, jak i dynamikę całemu wydarzeniu, na które tłumnie ściąga liczna publiczność. „Zielone diabły” (tak nazwali niemieccy żołnierze polski pułk Kaniowszczyków) za bitwę mszczonowską otrzymali Krzyż Virtuti Militari. Niemiecka okupacja skończyła się dla Mszczonowian 16 stycznia 1945 r., czyli dzień wcześniej niż dla mieszkańców stolicy.
Do końca lat pięćdziesiątych XX w. w Mszczonowie panowała stagnacja. Powolny rozwój miasta zapoczątkowała dopiero lokalizacja dwóch zakładów przemysłowych. Jednak prawdziwy rozkwit Mszczonowa nastąpił po zakończeniu okresu PRL-u, kiedy to samorządy w związku z demokratyzacją kraju mogły się w końcu poczuć rzeczywistymi gospodarzami na swoim terenie. Współczesny Mszczonów, zwany „Tygrysem Mazowsza”, to jedno z najdynamiczniej rozwijających się polskich ośrodków logistyczno-przemysłowych. Największym naturalnym skarbem Ziemi Mszczonowskiej są słodkie wody geotermalne. Mszczonów jako drugi w Europie (po bawarskim Erding) zaczął je wykorzystywać do celów grzewczych oraz spożywczych (1999r.). Wybudowane na ich bazie Termy – kompleks basenowy wykorzystujący ten dar natury do celów rekreacyjnych, jest unikatem w skali całego kraju.
Wielokrotnie zaliczany w rankingu Centrum Badań Regionalnych do tzw. „Złotej setki” najbardziej przedsiębiorczych miast i gmin w kraju, zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji Gazety Bankowej w 1998r. w Polsce pod względem wartości inwestycji zagranicznych w przeliczeniu na jednego mieszkańca oraz tytułu MIASTO 2000 za projekt dotyczący wykorzystania podziemnych gorących źródeł do celów grzewczych, znany także jako PROFESJONALA GMINA PRZYJAZNA INWESTOROM oraz zdobywca nagrody w konkursie „Gmina Fair Play – Certyfikowana Lokalizacja Inwestycji” - Mszczonów zaprasza w swe progi!
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1117962 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020