Zabytkowa Osada Fabryczna w Żyrardowie - Pomnik Historii

Zabytkowa Osada Fabryczna w Żyrardowie - Pomnik Historii

Artykuły
2012-04-25

Żyrardów - Czerwone miasto. Niegdyś wspaniale prosperująca fabryka (Zakłady Lniarskie) – dzisiaj duży potencjał turystyczny. W styczniu bieżącego roku Prezydent Polski - Bronisław Komorowski nadał zabytkowej osadzie fabrycznej w Żyrardowie miano Pomnika Historii.I nie bez powodu. Dawne zakłady są dzisiaj jednym z najbardziej prestiżowych zabytków i nadają miastu niepowtarzalny charakter. Osada otrzymała również inne nagrody, tj. Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie „Produkt Turystyczny Roku 2010” oraz tytuł „Najlepsza Europejska Destynacja Turystyczna EDEN 2011”. Jednak Żyrardów to nie tylko dawna fabryka, to również 368 zabytków, z których 201 wpisanych jest do Rejestru Zabytków. Ze względu na ich rangę, powstał miejski szlak turystyczny „Spacer po XIX-wiecznej osadzie fabrycznej”, dzięki któremu w krótkim czasie można poznać największy potencjał turystyczny miasta.
Co warto zobaczyć na tym szlaku? Dworzec kolejowy - uznawany za jeden z 10 najładniejszych dworców w Polsce, kościół pw. Karola Boromeusza, szpital fabryczny, Resursę – dawną instytucję kultury dla lokalnej elity oraz zabytki znajdujące się wokół głównego placu Jana Pawła II (dawnego Planu Targowego): Ochronkę (przedszkole na dzieci), Szkoły fabryczne, Magistrat oraz Ludowiec (dom kultury dla robotników).
Żyrardów to miasto wybudowane na zasadzie koncepcji miasta idealnego – miasta-ogrodu (specyficzna zabudowa o zaokrąglonych uliczkach oraz połączenie zalet życia w mieście z zaletami życia na wsi). Miało to być miasto przyszłości, w którym mieszkałaby społeczność idealna. Do dziś oko mieszkańców i przyjeżdżających turystów cieszy duża ilość zieleni (m.in. Park Miejski im. Karola Dittricha, liczne skwery oraz lasy wokół miasta). Natomiast wyjątkowy porządek urbanistyczny dzielący osadę na 3 części: robotniczą, przemysłową i willową, czerwona cegła oraz zachowanie zabudowy do współczesnych czasów w 95 % sprawia, że Żyrardów to unikat na skalę Europy.
Nikt nie przejdzie tutaj obojętnie obok wzorowanego na katedrze z Kolonii kościoła Farny pw. Matki Bożej Pocieszenia, który niegdyś stanowił centrum Osady Fabrycznej, czy domków robotniczych, wybudowanych specjalnie dla pracowników fabryki. Dzielnica willowa obejmuje liczne budynki dawnej elity, które obecnie również spełniają funkcje mieszkaniowe, a w Parku miejskim znajduje się pałacyk - willa Karola Dittricha, w której mieści się obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego.
Natomiast rewitalizowane przez inwestorów obiekty poprzemysłowe są przekształcane pod cele mieszkalno-usługowe (powstają w nich apartamenty – lofty, budowane są centra handlowe). Stara i Nowa Przędzalnia – 2 najpotężniejsze budynki pofabryczne - przywodzą nam na myśl ludzi pracujących w Fabryce, maszyny i główny symbol - len.
Żyrardów to miasto przesiąknięte historią zakładów, w którym możemy podziwiać wiele zabytków. Jednak dla turystów poszukujących większej aktywności, przygotowane są również inne atrakcje – stadnina koni, kryta pływalnia, kręgielnia, zalew żyrardowski z wypożyczalnią kajaków i rowerków wodnych, jak również korty tenisowe czy lodowisko… A to tylko nieliczne powody, dla których warto zajrzeć do Żyrardowa…
Więcej na www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020