Tajemnicza strona Żyrardowa

Tajemnicza strona Żyrardowa

Artykuły
2012-04-25

Tajemnicze przejście podziemne, kobieta z różą we włosach stojąca w oknie willi… Żyrardów to miasto owiane tajemnicą. Liczne legendy budzą ciekawość zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.Wiele z tych legend związanych jest z Osadą Fabryczną i ludźmi tam pracującymi. Życie samego Dyrektora fabryki - Karola Ditricha, jest po części legendą i tajemnicą. Głosi się, że Dyrektor był bardzo surowym pracodawcą. Lubił chodzić po domach swoich pracowników i karać leniuchów za niestawienie się w pracy. Wyciągał swoich podwładnych spod łóżek, zza szaf i stołów krzycząc „Blaumontag! Ja Wam dam Blaumontag!”.
Ciekawość mieszkańców Miasta budzą także kanały rozciągające się pod Żyrardowem, które kiedyś wykorzystywane były do produkcji i obróbki lnu, a których istnienie jest obecnie niezaspokojoną ciekawostką pozostającą do zbadania. Podobno kanały służyły również jako podziemne przejścia między budynkami. Najbardziej „uczęszczanym” było to prowadzące z Willi Karola Dittricha do Kantoru. Dyrektor fabryki przechodząc nim zjawiał się znienacka w budynku i sprawdzał czy wszyscy sumiennie wykonują powierzoną im pracę.
Miasto posiada również swoje ciemne oblicze – niewyjaśnione pożary… Podczas jednego z nich pod nieobecność Karola Ditricha spłonął obraz jego ukochanej, który znajdował się w tajemniczym pokoju w Willi Dittrichów. Właściciel oprócz pokojówki nie wpuszczał tam nikogo. Pożaru początkowo nie zauważono, a gdy wreszcie zaalarmowano pożar, Straż pożarna nie zareagowała, ponieważ myślała, że to dzwonek wzywający robotników do pracy po przerwie. Gdy Dittrich dowiedział się o tym, już nigdy nie powrócił do Żyrardowa.
Żyrardów ma także swój Straszny Dwór… i podobno naprawdę w nim straszy. Pałacyk Tyrolski został wybudowany w latach 1867-1871 przez Karola Dittricha dla zięcia - jednego z dyrektorów fabryki – Ludwika Marcellina, któremu urodziła się w niedługim czasie córeczka. Niestety w przeciągu miesiąca na piętrze budynku wybuchł pożar, a malutka Marie Marcellin zginęła śmiercią tragiczną nie zaznając uciech życia. Niedługo potem jej rodzice również zmarli w niewyjaśnionych okolicznościach. Idąc ulicą Limanowskiego w Żyrardowie, spójrzcie w okna tego budynku. Podobno ukazuje się w nich kobieta z różą we włosach, która płacze po utracie swojego jedynego dziecka…
Kolejną ciekawostką jest tym razem fakt, a nie legenda. Wiecie, że Żyrardów to „Miasto Premierów”? Były premier Leszek Miller pochodzi z Żyrardowa, natomiast obecny wicepremier Rady Ministrów mieszka w nim. Leszek Miller przez pewien okres swojego życia był zwykłym robotnikiem w żyrardowskiej fabryce, a na Bielniku nadal znajduje się maszyna, przy której pracował.
Można rzec, że Żyrardów to miasto zagadka. Jeśli chcecie ją rozwiązać, przyjedźcie i wcielcie się w Sherloka Holmesa… Może odkryjecie jakąś niewyjaśnioną zbrodnię sprzed lat?
Więcej na www.turystycznemazowsze.plAvatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020