Żyrardów - kultura na wysokim poziomie

Żyrardów - kultura na wysokim poziomie

Artykuły
2012-04-25

Żyrardów to nie tylko wspaniała historia, tajemnice czy legendy. Jeśli jesteś spragniony rozrywki, chcesz uczestniczyć w imprezach kulturalnych i koncertach, przyjedź do Żyrardowa.Od kilku lat Żyrardów pod patronatem Unii Europejskiej organizuje Europejskie Dni Dziedzictwa. Przyciągają one zarówno mieszkańców, jak i turystów spoza miasta. Jeszcze ciepła, ale już nie za gorąca wrześniowa aura sprzyja licznym atrakcjom, które można zobaczyć. Podczas obchodów EDD zwiedzić można żyrardowskie zabytki i miejsca kultury, zaś w samym sercu miasta, na Placu Jana Pawła II odbywają się wystawy, koncerty, pokazy ginących zawodów, festyny historyczne, itd.
Dużym zainteresowaniem cieszą się kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, które mają na celu rozpropagowanie wśród społeczeństwa regionalnych tradycji i zwyczajów. Natomiast miłośnicy architektury mogą udać się w podróż po Żyrardowie londyńskim autobusem i z okien tego nietypowego pojazdu podziwiać zabudowę miasta. W 2010 roku gościli tutaj m.in. Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, którzy zagrali w filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”. Wypowiedzieli powtórnie słynne zdanie „Ja nie mam nic, Ty nie masz nic, on nie ma nic, razem zbudujemy fabrykę”.
Jeśli kochasz muzykę, to w Żyrardowie również nie zabraknie atrakcji dla Ciebie. Co roku we wrześniu odbywa się koncert orkiestry Synfonia Varsovia. Urok całemu wydarzeniu nadaje wspaniały Kościół Farny pw. Matki Bożej Pocieszenia, w którym odbywa się cała uroczystość. Niezwykłe jest połączenie atmosfery majestatu świątyni z dynamiką, melancholią i lirycznością utworów znanych muzyków. Żyrardów wraz z orkiestrą gościł już m.in. Janusza Olejniczaka, Jacka Kaspszyka, Konstantego Andrzeja Kulkę, Tomasza Strahla, Joannę Różewską oraz Jerzego Maksymiuka. Jeśli chcesz usłyszeć niesamowite brzmienie muzyki w żyrardowskiej świątyni, nie przegap tego wydarzenia!
Kolejnym elementem wpisującym się od kilku lat na stałe w kalendarz imprez jest inscenizacja historyczna upamiętniająca pierwszy masowy strajk zorganizowany w Królestwie Polskim – strajk szpularek z 1883 r. Dziesiątki statystów przebranych w charakterystyczne stroje każdego roku wychodzi na główny plac miasta manifestując ciężkie warunki pracy.
Mniej więcej w tym samym czasie odbędzie się kolejna impreza o charakterze regionalnym przygotowana specjalnie dla turystów poszukujących ciekawych kierunków destynacji turystycznej. „Mazovia Tour” - I Targi Turystyki Weekendowej w Polsce będą obfitować w różnego rodzaju atrakcje, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oprócz turystycznej oferty wystawców z całego Mazowsza, będzie można również skosztować regionalnej kuchni, obejrzeć pokaz mody odzieży lnianej, pokazy taneczne i wokalne, pokazy ujeżdżenia koni, itd.
Na terenie Żyrardowa organizuje się m.in. Europejskie Integracje Muzyczne, Festiwal Miasto Gwiazd, koncerty muzyki poważnej w Parku Miejskim. Nie nudźcie się zatem w domu. Przyjedźcie do Żyrardowa na jedną z imprez kulturalnych, poznajcie miasto, posłuchajcie dobrej muzyki, obejrzycie inscenizacje historyczne. To na pewno nie będzie zmarnowany czas!
Więcej informacji na temat imprez: www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1111427 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.