Żyrardów - kultura na wysokim poziomie

Żyrardów - kultura na wysokim poziomie

Artykuły
2012-04-25

Żyrardów to nie tylko wspaniała historia, tajemnice czy legendy. Jeśli jesteś spragniony rozrywki, chcesz uczestniczyć w imprezach kulturalnych i koncertach, przyjedź do Żyrardowa.Od kilku lat Żyrardów pod patronatem Unii Europejskiej organizuje Europejskie Dni Dziedzictwa. Przyciągają one zarówno mieszkańców, jak i turystów spoza miasta. Jeszcze ciepła, ale już nie za gorąca wrześniowa aura sprzyja licznym atrakcjom, które można zobaczyć. Podczas obchodów EDD zwiedzić można żyrardowskie zabytki i miejsca kultury, zaś w samym sercu miasta, na Placu Jana Pawła II odbywają się wystawy, koncerty, pokazy ginących zawodów, festyny historyczne, itd.
Dużym zainteresowaniem cieszą się kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych, które mają na celu rozpropagowanie wśród społeczeństwa regionalnych tradycji i zwyczajów. Natomiast miłośnicy architektury mogą udać się w podróż po Żyrardowie londyńskim autobusem i z okien tego nietypowego pojazdu podziwiać zabudowę miasta. W 2010 roku gościli tutaj m.in. Daniel Olbrychski i Andrzej Seweryn, którzy zagrali w filmie Andrzeja Wajdy „Ziemia Obiecana”. Wypowiedzieli powtórnie słynne zdanie „Ja nie mam nic, Ty nie masz nic, on nie ma nic, razem zbudujemy fabrykę”.
Jeśli kochasz muzykę, to w Żyrardowie również nie zabraknie atrakcji dla Ciebie. Co roku we wrześniu odbywa się koncert orkiestry Synfonia Varsovia. Urok całemu wydarzeniu nadaje wspaniały Kościół Farny pw. Matki Bożej Pocieszenia, w którym odbywa się cała uroczystość. Niezwykłe jest połączenie atmosfery majestatu świątyni z dynamiką, melancholią i lirycznością utworów znanych muzyków. Żyrardów wraz z orkiestrą gościł już m.in. Janusza Olejniczaka, Jacka Kaspszyka, Konstantego Andrzeja Kulkę, Tomasza Strahla, Joannę Różewską oraz Jerzego Maksymiuka. Jeśli chcesz usłyszeć niesamowite brzmienie muzyki w żyrardowskiej świątyni, nie przegap tego wydarzenia!
Kolejnym elementem wpisującym się od kilku lat na stałe w kalendarz imprez jest inscenizacja historyczna upamiętniająca pierwszy masowy strajk zorganizowany w Królestwie Polskim – strajk szpularek z 1883 r. Dziesiątki statystów przebranych w charakterystyczne stroje każdego roku wychodzi na główny plac miasta manifestując ciężkie warunki pracy.
Mniej więcej w tym samym czasie odbędzie się kolejna impreza o charakterze regionalnym przygotowana specjalnie dla turystów poszukujących ciekawych kierunków destynacji turystycznej. „Mazovia Tour” - I Targi Turystyki Weekendowej w Polsce będą obfitować w różnego rodzaju atrakcje, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Oprócz turystycznej oferty wystawców z całego Mazowsza, będzie można również skosztować regionalnej kuchni, obejrzeć pokaz mody odzieży lnianej, pokazy taneczne i wokalne, pokazy ujeżdżenia koni, itd.
Na terenie Żyrardowa organizuje się m.in. Europejskie Integracje Muzyczne, Festiwal Miasto Gwiazd, koncerty muzyki poważnej w Parku Miejskim. Nie nudźcie się zatem w domu. Przyjedźcie do Żyrardowa na jedną z imprez kulturalnych, poznajcie miasto, posłuchajcie dobrej muzyki, obejrzycie inscenizacje historyczne. To na pewno nie będzie zmarnowany czas!
Więcej informacji na temat imprez: www.turystycznemazowsze.pl
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118968 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020