Jaskinia Malinowska w Wiśle

Jaskinia Malinowska w Wiśle

Artykuły
2012-04-25Jaskinia Malinowska znajduje się przy czerwonym szlaku turystycznym z Przełęczy Salmopolskiej do Malinowskiej Skały. Jaskinia Malinowska opisana została po raz pierwszy w roku 1849. Łączna długość korytarzy wynosi około 230 m, a głębokość 22,7 m.
Jaskinia Malinowska jest pochodzenia tektonicznego, ciekawostką jest to, iż powstała bez udziału procesów krasowych, dlatego też nie ma w niej nacieków i innych form krasowych.
Zróżnicowane ułożenie korytarzy sprawia, że jaskinia Malinowska jest niezwykle atrakcyjna dla zwiedzających. Pionowy otwór wejściowy to szczelina o wymiarach 2,5 x 0,6 m i głębokości około 10 m. Dla bezpieczeństwa turystów pionowe odcinki szczeliny zostały zabezpieczone drabinkami.
Jaskinia jest udostępniona dla turystów, należy jednak pamiętać o niezbędnym ekwipunku czyli latarce i stosownym stroju.
Tekst: UM Wisły
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk 1112229 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.