Galeria „Villa Japonica” w Wiśle

Galeria „Villa Japonica” w Wiśle

Artykuły
2012-04-25

Zbiory galerii „Villa Japonica” (ul. Turystyczna 32) prezentują kolekcję oryginalnych japońskich przedmiotów użytkowych, m.in.: porcelanowe naczynia, wyroby z laki, ukioe i kakejiku – obrazy i kaligrafie na zwojach. Kimona, pasy obi, stare fotografie, instrumenty muzyczne oraz maski zdobią pomieszczenia Galerii.Historie tych niezwykłych przedmiotów przekazywane są przez gospodarzy „Villi Japonica”, którzy okraszają opowiastki na temat Japonii licznymi wspomnieniami przywiezionymi do Wisły z kraju Kwitnącej Wiśni.
Najważniejszym elementem zbiorów Galerii jest kolekcja lalek, które odgrywają niezwykle ważną rolę w kulturze i zwyczajach japońskich. Lalki poza znaczeniem symbolicznym wykorzystywane były również w różnych rytuałach. Lalka towarzysząca człowiekowi od tysięcy lat, wbrew powszechnemu wzorcowi europejskiemu w krajach dalekiego wschodu nie służyła do zabawy. Nieodparty urok i czar lalek to świadectwo japońskiej wrażliwości, zmysłowości i pracowitości. Niemal każda z lalek została wykonana ręcznie, dlatego każda z nich jest nie tylko piękna, ale i oryginalna.
Poza wystawą „Villa Japonica” oferuje m.in.:
- washitsu – typowy pokój japoński z tatami (tradycyjne maty do pokrywania podłogi) i tokonomą (mały ołtarz)
- SPA po japońsku (goście otrzymują yukaty - jednorazowe pantofle domowe i ręczniki)
- japoński bar
Tekst: UM Wisły
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1121115 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020