Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

Muzeum Aptekarstwa w Wiśle

Artykuły
2012-04-25

Muzeum Aptekarstwa znajduje się w Wiśle Głębce, w stylowej Chacie Góralskiej „Kleszczonka” (ul. Głębce 22). Pomysłodawcą i twórcą ekspozycji Muzeum jest Jerzy Cienciała, który prezentuje pamiątki aptekarskie po swoim przodku.Pan Jerzy Cienciała odnalazł w leżącym od lat na strychu kufrze dzienniczek swojego dziadka Andrzeja Cienciały. W starych zapiskach znajdowała się wzmianka o Pawle Cienciale, który przybył do Wisły w 1890 roku. Był on absolwentem Wydziału Medyczno-Chirurgicznego Uniwersytetu Wiedeńskiego i prowadził apteki w Budapeszcie, Lwowie, Pradze oraz w Wiedniu. XIX-wieczny aptekarz brał udział w bitwie pod Solferino oraz uczestniczył w tworzeniu Czerwonego Krzyża.
Paweł Cienciała żył 99 lat, a przez ostatnie 32 lata życia prowadził pierwszą aptekę na obszarze Wisły. Aptekarz pozostawił po sobie wiele skarbów, które można oglądać w Muzeum. Przybliżą one turystom tajemnice XIX-wiecznych aptekarzy.
Tekst: UM Wisły
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118769 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020