Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Artykuły
2006-09-13

Historia odkrycia jaskini


Otwór Jaskini Niedźwiedziej odsłonięto podczas robót górniczych w kamieniołomie III w 1966 roku. Otwór ten stanowiła pozioma szczelina prowadząca do niewielkiej komory nazwanej Salą Niedźwiedzia, gdyż z gliniastego namuliska sterczały liczne kości zwierzęce.

Od tej pory zaniechano eksploatacji w kamieniołomie, natomiast rozpoczęto intensywne badania nad jaskinią. Odkryto Wielką Szczelinę a później Salę Lwa i dalsze fragmenty jaskini. Prowadzono badania geologiczne, sedymentologiczne (osady), geomorfologiczne, klimatologiczne i archeologiczne.

Wraz z docieraniem do kolejnych partii groty, jaskinia ta stała się największą i najcenniejszą pod względem naukowym jaskinią sudecką. W 1977 roku Jaskinię Niedźwiedzią oraz tereny przyległe uznano za rezerwat przyrody. Rozpoczęto też przygotowywać obiekt do udostępnienia dla ruchu turystycznego, jednak stałą troską konserwatorów przyrody jest utrzymanie otoczenia Jaskini Niedźwiedziej w stanie bliskim pierwotnemu , choć nie jest to łatwe przy tak dużej liczbie turystów odwiedzających tę piękną jaskinię.


Opis jaskini


Pierwszy z otworów (przez który odkryto grotę) został włączony do pawilonu wejściowego. Drugi natomiast stanowi sztonię wyjściową. Łączna długość korytarzy przekracza 2,7 km, przy maksymalnej różnicy wysokości wynoszącej 60 m.

Ten horyzontalny (poziomy) obiekt rozwinął się w trzech piętrach połączonych ze sobą kominami. Fragmenty poziomu środkowego udostępnione są dla turystów. Ładnie wykształciła się tutaj szata naciekowa.


Mikroklimat jaskini


Mikroklimat jaskini jest szczegółowo badany ze względu na jego istotną rolę w utrzymaniu naturalnych zjawisk zachodzących w grocie i na zachowanie szaty naciekowej. W tym względzie turystyka niestety wpływa bardzo niekorzystnie na jaskinię, dlatego intensywność ruchu turystycznego zależny jest od tych właśnie badań. Obecność człowieka w jaskini powoduje wzrost temperatury oraz spadek wilgotności.

Średnia roczna temperatura powietrza wewnątrz obiektu jest wyższa od analogicznej dla doliny Kleśnicy (w przypadku innych jaskiń są one zwykle bardzo zbliżone) i wzrasta w głąb jaskini. Z tego wynika, że ważniejsze są tu wpływy geotermiki (ciepło głębszych partii Ziemi) niż termika doliny.

Wilgotność względna powietrza w Jaskini Niedźwiedziej nie wykazuje zmian w przebiegu rocznym. W całym profilu jest ona wysoka i oscyluje w granicach 95-98 %.

Obecnie Jaskinia Niedźwiedzia, prócz tego, że jest fantastyczną atrakcją dla turystów, jest również unikatowym warsztatem badawczym, w którym wiele czujników i urządzeń pomiarowych przekazuje dane o temperaturze powietrza i skał oraz wilgotności komputerom analizującym zebrane wyniki.

Badania prowadzone są też na powierzchni, m.in. za pomocą Sonaru, który mierzy temperaturę na różnych wysokościach atmosfery. Zasięg tego urządzenia to około 1000 m wysokości, a wyniki pomiarowe przedstawiane są w postaci danych liczbowych oraz układu graficznego.

Przy jaskini działa też terenowa stacja monitoringu, jako jedna z kilku tego typu w Europie.
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1118662 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020