Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Jak wybrać buty w góry

Jak wybrać buty w góry

Artykuły gościnne
2019-10-21

Wybierając się w góry, czy to w ramach jednorazowej wycieczki na dość prosty szlak turystyczny czy  dłuższego wypadu stawiającego na solidny wysiłek i pokonywanie własnych słabości, jednym z najważniejszych elementów wyposażenia jaki należy wybrać z głową są dedykowane buty w góry. Nie raz ratownicy spotkali się już z turystami pokonującymi szlaki w klapkach, sandałach czy butach sportowych zupełnie nieprzystosowanych do warunków panujących w górach i niejednokrotnie to właśnie ich trzeba ratować, ściągając na dół bez obuwia. Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, ale i czerpać z podróży najwięcej, dobre buty to podstawa. Pojawia się jednak w tym miejscu zasadnicze pytanie – jak wybrać buty w góry? Oto kilka sugestii, które z pewnością ułatwią Ci wybór. 

Jak wybrać najlepsze buty górskie – cechy, na które warto zwrócić uwagęKryteriów wyboru obuwia górskiego i trekkingowego może być kilka, jednak najważniejszym jest bez wątpienia wygoda. Poruszając się po górach musimy zapewnić swoim stopom jak najlepsze warunki, bo to przecież one dźwigają cały ciężar naszego ciała i spotykają się bezpośrednio z podłożem mokrym, twardym i wyboistym. Im lepsza podeszwa, amortyzacja, sznurowanie, cholewka czy wreszcie wysokość buta, tym skuteczniejsi możemy być na kolejnych podejściach i zejściach. To jednak dopiero początek przygody z wyborem butów w góry. Przystosowanie butów górskich

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić wielu producentów, nie istnieje para prawdziwie uniwersalnych butów górskich i wraz ze wzrostem świadomości cech, jakie sprawdzają się na poszczególnych trasach, sprawdzone marki starają się odchodzić od tej krzywdzącej dla specjalistycznego obuwia etykiety. Wybierając buty górskie musisz wiedzieć, czy będziesz poruszać się po szlakach latem i jesienią, czy raczej zimą, czy po terenie stosunkowo prostym, czy bardzo wymagającym. Od tego zależy wiele! 

Buty górskie Hiking / Light hiking to najczęściej buty za kostkę – klasyczne trapery z miękką lub lekko sztywną podeszwą i wygodną cholewką, sprawdzające się na dobrze utrzymanych szlakach i w stosunkowo łatwym terenie. Często wykorzystywanym materiałem jest tu zamsz, który pozwala na dobre dopasowanie buta do stopy i gwarantuje elastyczność chroniącą przed otarciami przy pierwszych kilku wypadach na szlak. Buty z tej kategorii są konstrukcyjnie przygotowane do utrzymania prawidłowej stabilizacji stopy i ochrony stawu skokowego. Ale najczęściej ich głównym przeznaczeniem jest ochrona stopy przed kurzem, błotem czy deszczem, a nie ekstremalnymi warunkami na szlaku. Buty w tej kategorii mają być lekkie, miękkie i oddychające. Co oznacza to w praktyce? Zwykle okazują się za lekkie na warunki zimowe i zbyt miękkie do założenia raków. Buty Trekkingowe 

Podobnie jak poprzednie, buty trekkingowe muszą być lekkie i wygodne, jednak tu producenci zadbali już o przystosowanie ich do nieco trudniejszych szlaków i kilkudniowych wycieczek pieszych. Dzięki grubszej, skórzanej cholewce i solidnym łączeniom, buty powinny być odporniejsze na mechaniczne uszkodzenia i sztywniejsze, co zapewnia oczywiście lepszą stabilizację kostki. Najczęściej buty trekkingowe to dość dobre buty wielosezonowe, zapewniające wystarczające oddychanie stopy latem, ale i ochronę przed chłodem w zimniejsze miesiące. Często można tu bez problemu zamontować też raki, jeśli więc szukalibyśmy jednej, w miarę „uniwersalnej” pary butów górskich, w kategorii trekkingowej będzie ich najwięcej. 

Buty górskie na raki

Solidne raki mogą okazać się niezbędne nie tylko zimą, ale często wiosną czy jesienią gdy pola śnieżne zaskoczyć mogą w górnych partiach gór. Buty górskie przystosowane do współpracy z rakami są więc projektowane z myślą o trudnym i zmiennym terenie na różnych wysokościach. Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie ochrony i pełnego komfortu, także termicznego, podczas długotrwałego trekkingu. W większości modeli z tej kategorii można bez problemu wspinać się w poważnych warunkach zimowych. Na co stawiają w nich producenci? Nowe technologie produkcji, wielowarstwowe podeszwy, solidne docieplenie i usztywnienia wewnętrzne, jak również znane z butów sportowych systemy amortyzujące w postaci modułów i warstw EVA i PU. Pamiętajmy, że przy wspinaczce w trudnym terenie konstrukcja cholewki ma bez problemu chronić stopę przed potencjalnymi kontuzjami, gwarantując jednocześnie wieloletnią wytrzymałość i trwałość samego buta. Wyższy krój cholewki, minimalna ilość przeszyć, skórzane wykończenia w okolicach kostki, czy dedykowany system sznurowania będą tu odgrywały niemałą rolę. 

Jak ocenić jakość buta?

Wśród cech, na które warto zwrócić uwagę bez względu na wybrane zastosowanie buta z pewnością powinny się znaleźć przede wszystkim: 
    • grubości skóry,
    • jakość szwów,
    • łączenia podeszwy z cholewką,
    • sztywność podeszwy i jej warstw,
    • rodzaje haków i wiązań, 
    • sposób osadzenia języka,
    • wykończenia przy kostce,
    • miękkość buta

Na koniec, znajdź dobry sklep

Wszystkie aspekty dobrych butów górskich, które zdążyliśmy dziś wymienić tracą na znaczeniu, gdy trafiamy do sklepu z wyposażeniem outdoorowym i mierzymy się z dziesiątkami par butów górskich wyglądającymi z pozoru identycznie. Lub wręcz przeciwnie, gdy asortyment sklepu nie oferuje par z choćby połową wspomnianych, najważniejszych cech obuwia górskiego. Nasza propozycja? Specjalistyczne sklepy internetowe! Dziś sprzedaż odzieży outdoorowej z coraz większym powodzeniem przenosi się do sieci, gdzie obok popularnych marek dostępnych w sklepach sportowych można spotkać też wiele marek niszowych oferujących znacznie lepszą jakość w o wiele lepszej cenie. Ogromny wybór specjalistycznych butów górskich można spotkać choćby pod adresem Addnature.pl, gdzie zadbano o największy wybór sprzętu do wypraw górskich, a strona została zorganizowana tak, by wybór idealnej pary był możliwie najłatwiejszy. 

Nie pozostaje nam już nic innego, jak życzyć satysfakcji, zarówno z wyboru najlepszych butów górskich, jak i pokonywaniu w nich kolejnych szczytów. W końcu wspinaczka to jeden z najlepszych ogólnorozwojowych sportów, na jakie możemy sobie pozwolić! 

Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1125486 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020