Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Korzystasz z darmowego Wi-Fi na wakacjach? Możesz stracić wszystkie oszczędności!

Korzystasz z darmowego Wi-Fi na wakacjach? Możesz stracić wszystkie oszczędności!

Artykuły gościnne
2019-10-21

Decydując się na wakacje w Polsce jesteśmy przekonani, że będziemy mogli bez przeszkód korzystać z Internetu w swoich telefonach. Według badania „Mobile Travel Report 2018” przygotowanego przez wyszukiwarkę Kayak prawie połowa Polaków wyjeżdżających na urlop jest podłączona do sieci cały czas, co czwarty sprawdza służbową pocztę, a tylko 1 procent zupełnie odcina się od Internetu!

Chcemy zaszyć się w pięknych zakątkach naszego kraju, najlepiej jak najdalej od miasta i jak najbliżej natury. Gdy jednak jesteśmy już w wymarzonej agroturystyce na skraju lasu, w górskich schronisku, czy w pensjonacie w nadmorskiej miejscowości, okazuje się, że jesteśmy odcięci od sieci!  O tym, jak ważny dla klientów jest dostęp do Internetu w małych turystycznych miejscowościach świadczą np. starania operatorów ⁠- Orange w 2019 roku rozbudował pojemność sieci 4G LTE w miejscowościach wypoczynkowych o średnio 78 procent, by ułatwić korzystanie z mobilnego Internetu.Na szczęście, gdy Internet w komórce zawodzi zostaje publiczne Wi-Fi - coraz więcej pensjonatów, kawiarni, hoteli zapewnia klientom dostęp do Internetu. Według badań HometoGo.pl obecnie już 80 procent miejsc wypoczynkowych w naszym kraju oferuje dostęp do sieci. Okazuje się jednak, że jest to bardzo łatwa droga do utraty wszystkich oszczędności, haseł do poczty internetowej i dostępu do naszych kont w mediach społecznościowych. Sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ hotele i kawiarnie nie mają praktycznie żadnych zabezpieczeń i hakerzy mogą łatwo włamać się do takiego publicznego hotspotu i przechwycić nasze dane.
Czy można się przed tym zabezpieczyć? Na szczęście jest kilka sposobów!     1. Zwróć uwagę do jakich sieci się logujesz i wyłącz opcję automatycznego łączenia się z publicznymi sieciami. Gdy logujesz się do sieci np. w kawiarni czy hotelu, najlepiej spytaj się personel o nazwę i hasło sieci. Hakerzy często tworzą swoje punkty dostępu, które mają podobne nazwy do tych autentycznych — Hotel Kalatówki, Hotel Kalatówki, HotelKalatówki 1 - czy wiesz, która nazwa jest prawdziwa?

    2. Nie korzystaj ze stron, które wymagają podania hasła  i nie podawaj swoich danych - a więc unikaj Facebooka, poczty i najważniejsze - nie dokonuj transakcji finansowych! Strzeż wszystkich swoich danych osobowych: imienia i nazwiska, numeru pesel, adresu zamieszkania, numeru telefonu, adresu e-mail. Dzięki nim złodzieje mogę uzyskać dostęp do wszystkich Twoich kont.

    3. Używaj aplikacji na komórce, a nie przeglądarki.
Aplikacje bankowe są z zasady dobrze zabezpieczone, automatycznie wylogują klienta i  nie przechowują haseł w pamięci podręcznej, dlatego ryzyko przejęcia dostępu do konta jest minimalne.    4. Jeśli musisz używać przeglądarki odwiedzaj strony z certyfikatem SSL - rozpoznasz je po tym, że w adresie znajduje się przedrostek “https://” Protokół ten ochrania (szyfruje) przesyłanie poufnych informacji (np. dane klientów w sklepie internetowym).

    5. Włącz zaporę systemu Windows i zainstaluj oprogramowanie antywirusowe.
Instrukcja włączenie zapory dla użytkowników Windows 7,8, 10: Wpisz w lupce na pasku narzędzi „Panel sterowania” a następnie wybierz „System i zabezpieczenia”, następnie „Zapory systemu Windows” i tam „Wyłącz lub włącz zaporę systemu Windows”. Łatwe, prawda?

    6. Wyłącz udostępnianie plików – opcję tę znajdziesz w Panelu sterowania, w zakładce „Sieć i Internet” a potem „Centrum sieci i udostępniania” 

    7. Regularnie aktualizuj aplikacje oraz system operacyjny twojego urządzenia - producenci obserwują hakerów i publikują poprawki do oryginalnego kodu. Jeśli używasz starego oprogramowania, szansa na utratę danych jest zdecydowanie większa.

    8. Wykonaj kopię zapasową danych - zapisz ją na zewnętrznych dyskach lub w chmurze. 

    9. Chcesz być całkowicie bezpieczny w otwartej sieci? Zainstaluj VPN i zaszyfruj swoje dane
VPN, czyli wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network) to oprogramowanie, które szyfruje ruch sieciowy i uniemożliwia przechwycenie przesyłanych informacji, takich jak hasła czy dane karty kredytowej. 

A jeśli komuś udało się dotrzeć do Twoich poufnych danych, natychmiast zaloguj się na swoje konta z bezpiecznego urządzenia (oraz poprzez bezpieczne połączenie z Internetem) i zmień hasła. Jeśli kradzieży mogły ulec dane dotyczące bankowości lub karty płatniczej, radzimy skontaktować się jak najszybciej ze swoim bankiem. Stosując jednak powyższe sposoby minimalizujemy szanse na atak hakera. Miłych wakacji zatem☺

Agnieszka Nowicjusz 0 kilometrów
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020