Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Poznaj Nysę

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką.

Wakacje już za pasem, ale Przygoda z Nysą trwa. Dziś przeniesiemy się wspólnie do doliny Nysy Łużyckiej, rzeki która łączy trzy kraje i stanowi zachodnią granicę Polski. To wiedzą wszyscy, ale mało kto wie, że  Nysa Łużycka jest bardzo interesującą i piękną rzeką. Na wielu odcinkach zachowała naturalny charakter i urzeka różnorodnością przyrody.Nad jej brzegami rozwinęło się wiele miast o bogatej historii i zabytkach pochodzących z różnych epok. Nysa Łużycka stała się przewodnim motywem współpracy trzech krajów, które współpracują ze sobą w rozwoju infrastruktury turystycznej regionu. Dzięki temu można ten piękny zakątek poznawać podczas pieszych wędrówek, na rowerze czy płynąc kajakiem. Zapraszamy Państwa do krótkiej podróży z biegiem Nysy Łużyckiej. Mamy nadzieję, że przekona ona Państwa, by poznać uroki tego regionu osobiście. 

 „Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos
„Oficjalne” źródło Nysy Łużyckiej i pierwszy most przerzucony nad nią, autor Andrzej Paczos


Jeśli zechcielibyśmy rozpocząć Przygodę z Nysą u jej źródeł musimy udać się w Góry Izerskie na terenie Czech w okolice miejscowości Nová Ves. Miejsce znajdziemy bez trudu, dzięki tablicy pamiątkowej w języku polskich, czeskim i niemieckim. Jest to ważne miejsce dla miłośników rowerowych przygód, gdyż tutaj właśnie rozpoczyna się szlak „Odra-Nysa”, który biegnie od ujścia Nysy do Odry i dalej, aż do Morza Bałtyckiego. 

Kolejnym krokiem na mapie Podróży z Nysą jest jedno z największych czeskich miast Liberec, jednocześnie największe miasto położone nad Nysą Łużycką. Ozdobą miasta jest neorenesansowy ratusz.

Liberec to największe miasto położone nad Nysą Łużycką, autor Andzrej Paczos
Miejsce styku granic Polski, Czech i Niemiec nad Nysą Łużycką, autor Andrzej Paczos
autor Andrzej Paczos

Po środku nurtu Nysy Łużyckiej koło polskiej Sieniawki, czeskiego Hradka nad Nisou i niemieckiej Żytawy znajduje się punkt styku granic Polski, Czech i Niemiec. Nad samą rzeką u jej wypływu z przełomu od XIII w. nieprzerwanie istnieje opactwo cysterek St. Mariental w Ostritz. Dziś znajduje się tu także Międzynarodowe Centrum Spotkań.Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką). Jest to idealne miejsce dla poszukujących błogiej ciszy, mąconej jedynie przez odgłosy natury. Zmieniająca się wraz z porami roku przyroda dodaje uroku i magii rzece otoczonej lasami, zaroślami, skarpami. 

Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos
Nysa Łużycka spiętrzona została w wielu miejscach przez jazy i stopnie wodne, autor Andrzej Paczos

Nad Nysą Łużycką po niemieckiej stronie granicy znajduje się miasto Bad Muskau  z dwoma pałacami i transgranicznym parkiem w stylu angielskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” stanowi niezwykłą atrakcję. Można tu zobaczyć podłużne wzgórza moreny czołowej utworzonej przez lądolód podczas epoki lodowej oraz kolorowe jeziorka w wyrobiskach po kopalniach węgla brunatnego i iłów. 

Na północ od Bad Muskau, a po stronie Polskiej od Łęknicy Nysa Łużycka dalej wyznacza granicę polsko – niemiecką, aby po 250 km swego biegu połączyć swe wody z Odrą. 
Zapraszamy do przeżycia Przygody z Nysą, więcej szczegółów na stronie: (strona projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020. 

Widok  ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Widok ze wzgórz morenowych na pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos

Poznaj rzekę, która wyznacza naszą zachodnią granicę, piękną, tajemniczą, która oferuje turystom spokój i ciszę, mącone jedynie odgłosami natury. Zapraszamy Cię do przeżycia przygody z Nysą!
Trasy rowerowe, kajaki, spacery, zabytki, parki i zielone okolice rzeki Nysy Łużyckiej czekają na Was!
Dowiedz się więcej o projekcie Przygoda z Nysą: (link do strony projektu). Projekt  dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014- 2020.

Polsko-niemiecki geopark „Łuk Mużakowa” , jeziorko zwane „Afryką” ze względu na kształt przypominający kontury tego kontynentu,autor Andrzej Paczos  Hałdy na brzegach „Afryki” rozmywane są przez wodę deszczową. Na skarpie powstają głębokie kaniony a u jej stóp tworzy się delta,autor Andrzej Paczos Miejsce, w którym Nysa łużycka łączy się Odrą, autor Andrzej Paczos Najpiękniejszy odcinek doliny Nysy Łużyckiej przebiega przez Bory Dolnośląskie (Puszczę Zgorzelecko-Osiecznicką), autor Andrzej Paczos Pałac w Bad Muskau, autor Andrzej Paczos
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126300 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020