Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Zaplanuj już dziś Przygodę z Nysą!

Jeśli są wśród Was miłośnicy przyrody, wycieczek pieszych i rowerowych, sportów wodnych czy też kolekcjonerzy pięknych widoków, przyjmijcie zaproszenie i zaplanujcie już dziś Przygodę z Nysą!

Rozpoczynamy cykl artykułów, które wprowadzą Was w niezwykle urocze i atrakcyjne turystycznie okolice Nysy Łużyckiej.  Dzięki sprawnej realizacji kolejnych etapów projektu mieszkańcy terenów przygranicznych oraz turyści zyskali m.in. możliwość korzystania z kilkuset kilometrów nowo wybudowanych tras rowerowych, pieszych i nordic walking.

Wybudowana infrastruktura rekreacyjno-turystyczna stanowi świetną bazę dla uprawiania tych aktywności. Specjalnie przygotowane miejsca odpoczynku wyposażone są w wiaty, ławeczki oraz pomosty, dają więc wytchnienie i odpoczynek turystom, a przy okazji możliwość podziwiania i poznawania otaczającej przyrody.   „Przygoda z Nysą” to projekt mający na celu zagospodarowanie turystyczne pogranicza polsko –niemieckiego. Obecnie trwa V etap projektu, który realizowany jest przez 9 partnerów: Gminę Zgorzelec, Powiat Görlitz, Senckenberg Museum für Naturkunde Goerlitz, Stadt Goerlitz – Görlitzer Sammlungen für Geshichte und Kultur, Gminę Miejska Zgorzelec, Powiat Żarski, Gminę Pieńsk, Nadleśnictwo Lipinki, Gminę Żary.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska-Saksonia 2014-2020.

Mirostowice Dolne w Gminie Żary
Mirostowice Dolne w Gminie Żary


Poruszanie się po regionie ułatwiają ciekawe tablice turystyczne. Wybrane zabytki i godne uwagi atrakcje turystyczne zostały opisane na dwujęzycznych tablicach obiektowych, natomiast na dużych i małych tablicach znajdziecie Państwo mapy z przebiegiem szlaków oraz różne przydatne i ciekawe informacje. Sama Nysa Łużycka stała się symbolem integracji i przyjaźni, dobrej zabawy w otoczeniu niezapomnianych krajobrazów.

Gmina Żary zaprasza pasjonatów wycieczek rowerowych na Wielką Pętlę Łużycką. Oznakowany w ramach projektu sześćdziesięciokilometrowy czerwony szlak rowerowy, prowadzi w kierunku rzeki Nysy Łużyckiej, biegnąc przez następujące miejscowości: Żary - Kunice Żarskie - Mirostowice Dolne - Mirostowice Górne - Drozdów - Bogumiłów - Janików - Żaków - Okalenica - Włostowice - Czaple - Nowe Czaple - Żarki Małe – Wicina. Następnie trasa łączy się ze szlakiem żółtym rowerowym prowadzącym przez Nowe Czaple w kierunku Łęknicy. Uzyskujemy dzięki temu pętlę na ambitną wycieczkę jednodniową lub racjonalną wyprawę na dwa dni z noclegiem. Pokonanie tego szlaku można połączyć ze zwiedzaniem Zielonego Lasu w Łazie – obszar NATURA 2000 na terenie Gminy Żary albo jadąc dalej w kierunku  Łęknicy  i zwiedzić Park Mużakowski, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Łaz
Mirostowice
Ścieżka rowerowa wokół Zalewu Karaś w Lubsku

W ramach projektu „Przygoda z Nysą” realizowanego przez Powiat Żarski została wybudowana także ścieżka pieszo-rowerowa wraz z elementami małej architektury. Jest to doskonałe miejsce dla osób które kochają rolki, rowery, biegi, nordic walking, a także spacery, jednym słowem ruch na świeżym powietrzu. Inwestycja połączyła ścieżkę rowerową biegnącą od granicy z Niemcami (w miejscowości Forst (Brandenburgia)) ze ścieżką wokół Zalewu “Karaś” w Lubsku. Inwestycja została zrealizowana w ramach IV etapu Przygody z Nysą. Dodatkowo na potrzeby turystów zakupiony został sprzęt rekreacyjny: leżaki, parasole, stoły z ławkami, namiot oraz sprzęt nagłaśniający.Gmina Zgorzelec w ramach obecnego etapu projektu wybudowała ponad 3 km ścieżki rowerowej na trasie Łagów – Pokrzywnik. Dzięki nowo wybudowanej ścieżce rowerzyści mogą bezpiecznie wyruszyć na wycieczkę na tereny gminy, a w Pokrzywniku ścieżka dodatkowo łączy się z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym ER-4. Na terenie Gminy Zgorzelec znajduje się wiele niezwykłych zasobów naturalnych oraz potencjał infrastrukturalny położony nieopodal Nysy Łużyckiej, który zostanie wykorzystany w dalszej realizacji projektu. Na terenach gminy zostaną wybudowane altany wolnostojące w pobliżu szlaków turystycznych, które stworzą komfortowe miejsca odpoczynku dla turystów.

Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.
Miejsce odpoczynku pod wiatą nad Zalewem Karaś w Lubsku.

Oprócz zadań związanych z nową infrastrukturą turystyczną, mających na celu udostępnienie w atrakcyjny i bezpieczny sposób terenów położonych nad Nysą Łużycką, powstają dwie wystawy poświęcone tej rzece. W Muzeum Przyrodniczym im. Senckenberga w Görlitz (Senckenberg Museum für Naturkunde Görlitz) powstała wystawa poświęcona środowisku przyrodniczemu zarówno samej rzeki jak i terenów, przez które one przepływa. Muzeum zaprasza na wystawę od połowy czerwca do końca roku w swojej siedzibie w Görlitz przy ul. Am Museum 1, koło tzw. Grubej Wieży (Dicker Turm). W następnym roku przewidywana jest jej ekspozycja m.in. w Centrum Przyrodniczym w Zielonej Górze. Jest to możliwe, ponieważ wystawa przygotowana została w wersji polsko-niemieckiej. Dodatkowe informacje, dostępne dzięki monitorom dotykowym opracowano w języku czeskim i angielskim. Równolegle w Görlitzkich Zbiorach Historycznych i Kulturowych (Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur) przygotowywana jest wystawa poświęcona historii terenów, przez które przepływa Nysa Łużycka.

Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz otwarte jest ponownie dla zwiedzających. Podczas zwiedzania należy stosować się do obowiązujących zaleceń sanitarnych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin i zapoznania się nie tylko z wystawą poświęconą przyrodzie terenów nad Nysą Łużycką. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: https://museumgoerlitz.senckenberg.de/de/  a w wersji polskiej:  https://museumgoerlitz.senckenberg.de/pl/.
Zapraszamy także na stronę https://przygodaznysa.eu/ i na kolejny artykuł, ponieważ to jeszcze nie koniec atrakcji powstałych i planowanych w ramach projektu! 
Czekamy na niezawodnych turystów! Przyjmijcie już dziś zaproszenie i zaplanujcie Przygodę z Nysą! 

Widok na Zalew Karaś w Lubsku
Widok na Zalew Karaś w Lubsku
Ścieżka rowerowa na trasie Łagów – Pokrzywnik Ścieżka rowerowa w Pokrzywniku Ścieżka rowerowa w Łagowie
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020