Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne
Spływ Dunajcem dawniej i dziś

Spływ Dunajcem to 200-letnia tradycja, zapoczątkowana przez flisaków - chłopów, którzy zajmowali się flisem czyli rzecznym transportem ściętego drzewa. To właśnie spław drzewa przyczynił się do powstania największej obecnie atrakcji turystycznej regionu. Pierwsze Spływy Dunajcem odbywały się w Pieninach już w 1831 roku, a ich propagatorem był sam Józef Szalay. Dawniej organizowane były one ze Sromowiec Niżnych i spod Czerwonego Klasztoru, teraz przystań początkowa znajduje się w Sromowcach Kątach, a druga w Sromowcach Niżnych. Pierwsze łodzie były drążone z pnia topoli. Łączono je w dwie, trzy i najbardziej stabilne czwórki. Łodzie takie nazywano dłubankami. Dziś wyrabiane są z drzewa świerkowego i są łączone z pięciu elementów. Ciekawostką jest, że tratwy po każdym spływie są rozmontowywane, ładowane na ciężarówki i przewożone na przystań początkową w celu ponownego ich złożenia. Cały ten proces jest stosunkowo łatwy i szybki.

Czy dzisiaj Spływ tratwami jest równie popularny co kiedyś?

Jest to największa atrakcja regionu od dawien dawna. To ważny, jeśli nie obowiązkowy punkt na mapie turystów, tłumnie przyjeżdżających w Pieniny. Aktualnie tratwy to nie jedyna możliwość, by spłynąć Przełomem Dunajca. Można również pokonać tą trasę na pontonach i na kajakach! To równie ciekawe, a nawet bardziej emocjonujące opcje, by zaliczyć Spływ Przełomem.Przełom Dunajca

Piękno dzikich gęstwin, szum wody, przepiękne krajobrazy jak z pocztówki i wszechobecne góry na czele z masywem Trzech Koron…  Przełom Dunajca to najpiękniejszy odcinek trasy, niezależnie czy płyniesz tratwą, kajakiem z Niedzicy czy pontonem ze Sromowiec Niżnych. To stały punkt atrakcji, który niezmiennie zapiera dech w piersiach. Dlatego koniecznie trzeba odwiedzić serce Pienińskiego Parku Narodowego.

Spływ Dunajcem
Spływ Dunajcem


Rafting i Spływ Kajakami

Czemu kajaki i rafting to fajna sprawa? To proste - dostarczają wielu wrażeń i dodatkowo lekkiego dreszczyku emocji. Uczestnicy biorą aktywny udział w spływie - wiosłując. Jeśli szukasz przygód, to z całą pewnością biorąc udział w takim spływie znajdziesz je! Na pontonie płynie 6-8 osób, a wraz z nimi sternik, który sprawuje opiekę nad całą grupą. Na czas spływu dostaniesz kamizelkę asekuracyjną i kask. Podobnie jest z kajakami. Tu są dwie opcje do wyboru - spływ kajakiem pojedynczym lub 2-osobowym. Obie opcje są bardzo bezpieczne i nie ma tutaj większych ograniczeń co do uczestników takich spływów. Zatem warto zabrać rodzinę czy znajomych na Spływ Dunajcem i samemu doświadczyć niezapomnianych wrażeń.

Przełom Dunajca Spływ Dunajcem Przełom Dunajca Spływ Dunajcem
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1126100 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020