Nowości, strona 3

Kopiec Piłsudskiego - najwyższy kopiec w Krakowie

Kopiec Piłsudskiego w Krakowie inaczej nazywany Kopcem Niepodległości i Kopcem Wolności to największy z 5 istniejących do dziś krakowskich kopców. Usypany został w latach 1934-37, na szczycie Sowińca - najwyższego wzniesienia Pasma Sowińca w Lesie Wolskim, w zachodniej części miasta. Ma 35 metrów wysokości i jest to zarazem najwyższy punkt Krakowa, mierzący 383 m n.p.m.

Pagór usypano w latach 1934-37. Początkowo miał stać się pomnikiem walki narodu o niepodległość, stąd jego inne nazwy - Kopiec Niepodległości i Kopiec Wolności. Po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego ostatecznie kopiec nazwano jego imieniem. Zobacz, jak tu dojść, bo pod kopiec nie dojedziesz samochodem.

22 marzec 2023 14:40

Kopiec Kościuszki - najpopularniejszy kopiec w Krakowie

Kopiec Kościuszki to najpopularniejszy spośród pięciu kopców w Krakowie. Znajduje się na Wzgórzu św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa, w dzielnicy Zwierzyniec. U jego stóp wznoszą się pozostałości fortyfikacji z okresu panowania austriackiego, kiedy Kraków pełnił funkcję twierdzy. Szczyt natomiast stanowi wspaniały punkt widokowy na miasto oraz beskidzkie szczyty po przeciwnej stronie.

Kopiec Kościuszki powstał ku czci Tadeusza Kościuszki. Zaraz po jego śmierci i pochowaniu w Krakowie w 1817 roku, rozpoczął się w Krakowie kult tego bohatera, a usypywanie kopca rozpoczęło się 16 października 1820 roku, a zakończyło 25 października 1823 roku. Kopiec ma 34 m wysokości i w 2017 roku Kopiec Kościuszki wraz z kaplicą św. Bronisławy i fortem został ustanowiony Pomnikiem Historii.

22 marzec 2023 14:38

Prudnik - historyczne miasto na Opolszczyźnie

Prudnik - zacne i piękne miasto na Opolszczyźnie. Okazałe budowle urzekają swoim wyglądem, rynek zadziwia bogactwem architektury, a z każdego zaułka miasta przemawia do nas historia. Przeszliśmy spokojnym spacerkiem przez całe miasto i opisaliśmy najlepsze atrakcje Prudnika, a dodatkowo polecamy fajną knajpę. Sprawdź, co tutaj warto zobaczyć!

13 marzec 2023 19:32

Mapa do zaznaczania zdobytych szczytów Korony Gór Polski!

Kochani, słowo się rzekło. Wspomniałam mimochodem jakiś czas temu, że może byśmy weszli głębiej w tą Koronę Gór Polski. No i poszło w świat, podłapali inni i już nas teraz nic od tego nie uratuje 😉
Projekt zatem otwieramy, ale tak na spokojnie, bez deadline'ów 🙂

I muszę się Wam pochwalić cudnym prezentem, jaki dostaliśmy od Dorotki z bloga Weekendówka. To personalizowana i przy okazji śliczna mapa Korony, na której od razu zaznaczyliśmy sobie pinezkami zdobyte już przez nas szczyty. Szału nie ma! Wszystkich gór jest 28, z pinezkami raptem ta końcówka, czyli 8 🙂

Ale to dobry punkt wyjściowy, bo mapa ląduje właśnie na naszej ścianie i będzie nas mobilizować 🙂 A jeśli ktoś z Was wpadłby na równie szalony pomysł, to mamy specjalny kod POLSKIESZLAKI50, z którym dostaniecie taką dedykowaną dla Was mapę o 50 zł taniej. Bezterminowo! I dodatkowo na inne, nieprzecenione mapy również, Polski, Europy czy świata. A to wszystko w tym sklepie

O dalszych wyczynach będziemy Was oczywiście informować, a tymczasem trzymajcie kciuki!

10 marzec 2023 17:16

Zamek krzyżacki w Kętrzynie - Muzeum im. Kętrzyńskiego!

Pierwsza strażnica krzyżacka powstała w Kętrzynie, w sercu Mazur, w I połowie XIV wieku. Istniejący do dziś zamek zbudowano nieco później, w południowo-wschodnim narożu miasta, jako trójskrzydłową budowlę, zamkniętą od strony zachodniej murem kurtynowym z bramą wjazdową. Najbardziej reprezentacyjne skrzydło północne zajmował prokurator - urzędnik sprawujący władzę z ramienia Zakonu Krzyżackiego

Mieściła się tu także kaplica, a na dziedzińcu działała studnia. Prawdopodobnie na przełomie XIV i XV wieku zamek w Kętrzynie otoczony został od północy, wschodu i południa, murem obronnym z cylindrycznymi basztami w narożnikach, przystosowanymi do wykorzystywania broni palnej.

Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z niezwykle interesującą kolekcją rzeźby gotyckiej, zabytkami rzemiosła artystycznego oraz meblami z XVII-XIX wieku oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Tutaj poznajemy ważną postać Zofii Licharewej - założycielki kętrzyńskiego muzeum. Mocno zaangażowała się ona po wojnie w ratowanie zabytków Warmii i Mazur, które dziś można podziwiać w muzeach całego regionu. Unikatem są tu pruskie chorągwie pogrzebowe, w tym jedyna zachowana z terenu dawnych Prus chorągiew pogrzebowa dziecka z wizerunkiem zmarłego w wieku 3 lat Botho Eulenburga. No i jeszcze nowinka - multimedialna makieta Kętrzyna, świetna gra światła i słowa, pięknie prezentująca historię miasta.

07 marzec 2023 20:22

Kętrzyn - dawny Rastenburg z krzyżackim zamkiem

Kętrzyn położony w sercu województwa warmińsko-mazurskiego, od momentu powstania w XIV wieku aż do czasów II wojny światowej nosił nazwę Rastenburg. Polski odpowiednik powojenny to Rastembork, ale funkcjonował bardzo krótko, bo już w 1946 roku miasto zyskało miano Kętrzyna, od nazwiska Wojciecha Kętrzyńskiego - historyka z XIX wieku, walczącego z germanizacją Mazur.

Przy pięknej pogodzie pospacerowaliśmy po tym ładnym mieście, dość mocno zmasakrowanym podczas wojny. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim zamek. Powstał w I połowie XIV stulecia, a bronił on krzyżackiego prokuratora przed najazdami Litwinów. Odbudowany po wojnie, nawiązując do dawnego, gotyckiego stylu, zaprasza dziś w formie muzeum.

Naprzeciw wznosi się również gotycka bazylika Św. Jerzego - piękna świątynia, wg wielu uznawana za najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach! We wnętrzu zachwyca sklepienie kryształowe, podobne jak na olsztyńskim zamku i organy tego samego autora, co słynne organy świętolipskie. A ponadto w mieście zaprasza też kościół Św. Katarzyny, urokliwy jest ratusz, ciągną się miejscami mury miejskie z udostępnioną basztą, a na rynku można przysiąść na ławeczce koło Wojciecha Kętrzyńskiego. Nie dotarliśmy niestety do konsulatu Św. Mikołaja, za to zjedliśmy unikalne pączki z wątróbką, które serwuje Zajazd pod samym zamkiem.

07 marzec 2023 20:16

Grunwald - Muzeum Bitwy pod Grunwaldem 1410

Od 2022 roku na Polach Grunwaldu, obok słynnego pomnika działa nowoczesne muzeum z elementami multimedialnymi. To miejsce zasługiwało na okazałe muzeum z prawdziwego zdarzenia, a my mieliśmy już przyjemność je odwiedzić.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku prezentuje wystawę stałą "Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409–1411", podzieloną na kilka ciekawych paneli. Poznasz tu nie tylko same dzieje bitwy, ale też przyczyny, które do niej doprowadziły. A ostatecznie również efekty badań archeologicznych pola bitewnego. Całość eksponatów wzbogacona jest o filmy, aplikacje i interaktywne mapy. Zobaczysz tu również fragment filmu Forda „Krzyżacy”.

Muzeum można zwiedzać samodzielnie, z audioprzewodnikiem, ale warto też posłuchać słów przewodnika, bo one myślami przenoszą nas w tamte czasy i oddają ducha historii. Polecam zwiedzać zarówno Muzeum, jak i Pola Grunwaldzkie z przewodnikiem.

02 marzec 2023 20:59

Bezławki - ciekawy kościół w dawnym zamku krzyżackim!

Bezławki to maleńka wioska leżąca 11 km od Reszla. Przepięknie położona, oferuje śliczne panoramy, z krzyżami starego cmentarza na pierwszym planie i dawnym grodziskiem w tle. A gdzie te widoki? Pod dawnym, gotyckim zamkiem krzyżackiego komornika. Budowla pochodzi z II połowy XIV wieku, a dziś, wzbogacona o masywną wieżę, stanowi kościół filialny Św. Jana Chrzciciela, należący do parafii w Wilkowie.

Ta masywna wieża kościelna dobudowana do zamku to ciekawe wyzwanie. Zwiedza się ją na własną odpowiedzialność. Wspięliśmy się na nią po stromych drabinkach i przeszliśmy ponad sufitem zamku. Mocne wrażenia są tutaj gwarantowane! Osoby z lękiem wysokości mogą mieć pewne problemy.

28 luty 2023 19:12

Święta Lipka - niezwykle piękne sanktuarium, perła baroku!

"Jest w Prusach słynne miejsce, które wzięło nazwę od lipy. Bo od bardzo dawna stała na tym miejscu rozłożysta lipa, a na niej prawie z pierwszym posiewem chrześcijaństwa w Prusach - pojawiła się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, dzieło rąk Boskich".

Tak pisano o początkach Świętej Lipki, która mieści się 6 km od Reszla. Już w średniowieczu organizowano tu pielgrzymki, dla uzyskania odpustu i w nadziei uzdrowienia. Nie tylko z Prus i Warmii, ale także z Mazowsza. Ostatni wielki mistrz krzyżacki Albrecht Hohenzollem w 1519 roku pielgrzymował tu pieszo i boso aż z Królewca.

Dziś wita tutaj turystów i pielgrzymów okazała, wręcz imponująca bazylika Nawiedzenia NMP. Zachwyca zdobną fasadą, ale i przepięknym wnętrzem. To jeden z najwspanialszych przykładów późnego baroku w Polsce. Zobacz go z bliska!

27 luty 2023 10:03

Reszel - gotycka perełka Warmii

Reszel to niewielkie, ale przepiękne miasto o niezwykle ciekawej, zabytkowej zabudowie. Leży w północnej Polsce, na Warmii, nad rzeką Sajną, około 20 km od Kętrzyna. To prawdziwa perełka tych okolic, szczycąca się bogatą historią i niecodziennymi zabytkami skupionymi w pobliżu Rynku. 

Nie sposób się z tym nie zgodzić. Spacerując uliczkami Reszla, zachwyciłam się unikalną architekturą, która całkiem dobrze przetrwała czasy wojny. Na plan pierwszy wysuwa się krzyżacka, gotycka warownia. Wg starego warmińskiego przysłowia "Nie odkrył zamku w Reszlu ten, kto nie spędził nocy w jednej z jego komnat". No cóż, koniecznie musimy tu wrócić i poznać zamek lepiej. Historia warowni sięga połowy XIII wieku, kiedy Krzyżacy zbudowali tu pierwszy gród drewniano - ziemny. 

Około 1350 roku biskupi warmińscy rozpoczęli budowę murowanego zamku, który pełnił funkcję obronnej twierdzy. W XVIII stuleciu zamek przejęły władze pruskie i ulokowały w nim więzienie, które zasłynęło z dużej śmiertelności. Był to powolny upadek pięknej warowni. Na szczęście dziś budowla jest zrewitalizowana, działa tutaj hotel, a dodatkowo zamek udostępniony jest dla turystów.

27 luty 2023 08:44

Ryn - mazurska perełka z wielkim zamkiem oblana wodami jezior

Ryn to niewielkie, ale bardzo malowniczo położone miasteczko na Mazurach. Ślicznie ulokowało się między dwoma jeziorami, wlewającymi się niemal pod zabudowę. Od północy jest to malutkie jezioro Ołów, a od południa spore Jezioro Ryńskie, mające połączenie wodne z wielkimi jeziorami mazurskimi.

To, co przyciąga tutaj najbardziej, to potężny, gotycki zamek. Druga co do wielkości największa warownia krzyżacka w Polsce. Dziś pięknie zrewitalizowana, zaprasza do luksusowego hotelu, ale i zwiedzania zamkowych korytarzy i komnat.

23 luty 2023 10:17

Góry Opawskie - początek Sudetów !

Góry Opawskie to najwyższy fragment Opolszczyzny i początek (lub koniec) Sudetów w Polsce. Piękny to zakątek, całkiem spokojny i oferujący śliczne pejzaże. Niewysokie, ale i tak zachwycające swym urokiem. 

Góry Opawskie rozciągają się w dużej mierze po czeskiej stronie, to mezoregion wchodzący w skład pasma górskiego Jesioników (czeskie Jeseniky), w Sudetach Wschodnich. 

Najwyższy szczyt Gór Opawskich to Pricny vrch czyli Góra Poprzeczna, położonym na terenie Czech. Za najwyższą górę polskiej części Gór Opawskich przyjmuje się Biskupią Kopę, choć jej najwyższy wierzchołek również leży po stronie czeskiej. To ona zaliczana jest do Korony Gór Polski.

15 luty 2023 18:34

Biskupia Kopa. Góry Opawskie i Korona Gór Polski!

Biskupią Kopę zaplanowaliśmy jako główny cel naszej urodzinowo-walentynkowej wyprawy w Góry Opawskie. Na szczyt nie szliśmy jednym konkretnym szlakiem, tylko kombinowaliśmy trochę podczas podejścia, aby jak najwięcej ciekawostek zobaczyć. To był super plan, bo pogoda była fantastyczna, a wokół sporo pięknych atrakcji.

Jako, że chcieliśmy wracać z góry najszybszym i przy okazji najbardziej stromym szlakiem czerwonym do Jarnołtówka, to przy nim zostawiliśmy samochód, przy Bolkówce. Skierowaliśmy jednak kroki pod Ośrodek Ziemowit, gdzie na dużym parkingu większość turystów zaczyna swą przygodę z tym szczytem. Początkowo szliśmy bez szlaku wygodną ścieżką, którą można podejść pod schronisko nawet z wózkiem, ale na pompowanych kołach.

My dość szybko jednak odbiliśmy na szlak niebieski, bo tam czeka Gwarkowa Perć, czyli sztuczne odsłonięcie skał. A na nich słynna już drabinka. Ma 11 metrów wysokości, 35 szczebli i stała się symbolem Gór Opawskich. Nie mogłam jej pominąć! Zejście nie przysporzyło problemów, nie odezwał się żaden lęk, a w dole poza skałkami zobaczysz też fajne lodowe twory, oczywiście zimą. Zobacz całą naszą relację!

14 luty 2023 13:57

Góry w Polsce. Korona Gór Polski. Najwyższe i najpiękniejsze szczyty!

Na terenie Polski dostępne są 3 główne łańcuchy górskie i 28 pasm górskich, z których najwyższe wzniesienia tworzą Koronę Gór Polskich. Zdobycie tej odznaki to jeden z magnesów, który przyciąga na grzbiety turystów i góromaniaków. Mamy to ogromne szczęście, że góry w Polsce występują na całym niemal południu kraju i dodatkowo w okolicach Kielc. 

Tym samym możemy cieszyć się cudownym, górskim krajobrazem w wielu miejscach naszej ojczyzny, podziwiając czasem zupełnie odmienne pejzaże. Bo jakże mają się Góry Stołowe do ostrych, tatrzańskich szczytów czy zalesionych, łagodnych wzniesień Gór Świętokrzyskich.

06 luty 2023 14:47

Gietrzwałd - sanktuarium Maryjne i deskale Andrejkowa

Gietrzwałd, dawniej Dietrichswalde, to ciekawa i klimatyczna zarazem wioska na Warmii, słynąca z sanktuarium oraz deskali Cichego Memoriału. Znajduje się około 20 km na południowy zachód od Olsztyna, nad rzeką Giłwą, przy drodze krajowej nr 16 wiodącej z Olsztyna do Ostródy

Okazałe sanktuarium zaprasza wiernych przez cały rok, wiąże się z XIX-wiecznymi objawieniami Maryi, która ukazywała się dwóm kilkunastoletnim dziewczynkom - Basi i Justynie. Znacznie świeższą sprawą są 3 deskale Arkadiusza Andrejkowa, które na starych stodołach zostały wymalowane w maju 2022 roku

Do Gietrzwałdu zaprasza też fantastyczna Karczma Warmińska, mająca formę niewielkiego skansenu. Zjesz tu smaczne, regionalne dania oparte na ziemniakach, ale i mięso się tutaj podaje!

01 luty 2023 13:56

Mogielica - Królowa Beskidu Wyspowego z nową wieżą!

Na ferie udało nam się wyskoczyć na kilka dni w malowniczy Beskid Wyspowy. Wiecie skąd wzięła się nazwa tego malowniczego pasma? Ano swego czasu Kazimierz Sosnowski - pionier turystyki górskiej, wstał rankiem na szczycie i zobaczył tu morze mgieł, a ponad nim wyłaniały się szczyty niczym magiczne, samotne wyspy!

Postanowiliśmy ruszyć na najwyższy szczyt pasma - Mogielicę o wysokości 1170 m n.p.m. Dość łatwym i krótkim zielonym szlakiem z Chyszówek. Wzbogaciliśmy spacer o kultową Polanę Stumorgową - najpiękniejszą w regionie, bo tak widokową. Na wiele nam się to nie zdało, bo mgła przysłoniła nam cudne panoramy.

Nasz szlak wiedzie z Przełęczy Rydza Śmigłego w Chyszówkach. Na krótki i zimny dzień w styczniu ten wybór wydaje się idealny. Szliśmy bez dzieci, choć szlak dla nieco starszych dzieci niż nasza Amelka byłby jak najbardziej do pokonania. Za to wzięliśmy ze sobą szwagra i taką nietypową ekipą ruszyliśmy na szczyt. Zobacz naszą relację!

31 styczeń 2023 14:20

Czantoria w Beskidzie Śląskim - góra narciarzy i licznych atrakcji!

Czantoria Wielka o wysokości 995 m n.p.m. to prawdziwa góra narciarzy w Beskidzie Śląskim, z całoroczną koleją linową o czteroosobowej, wygodnej kanapie. Znajdziesz tu długie trasy, piękne widokowo. Ale i dla pieszych wędrowców szczyt jest atrakcyjny. Przy górnej stacji można odwiedzić sokolarnię z dzikimi ptakami, poleżeć na leżaku i podziwiać widoki, zjeść coś w bufecie. To wszystko na Polanie Stokłosica.

30 minut spacerkiem dalej czeka szczyt właściwy, już po czeskiej stronie, z odpłatną wieżą widokową. O ile sam szczyt nie jest widokowy, to mówię Ci, chcesz zobaczyć panoramę z wieży!

30 styczeń 2023 10:58

Frombork - najlepsze atrakcje miasta Mikołaja Kopernika!

Frombork to niewielkie, zaciszne miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, nad brzegiem Zalewu Wiślanego. Słusznie nazywany "klejnotem Warmii", Frombork był miejscem pracy najsłynniejszego astronoma nowożytnej Europy - Mikołaja Kopernika.

Jeśli lubicie ceglaną architekturę, na pewno zachwyci Was Frombork. Ja byłam urzeczona! Na Wzgórzu Katedralnym uwagę przykuwa przede wszystkim imponująca katedra. To jedyna na świecie tak dobrze zachowana średniowieczna warownia katedralna i największy kościół Warmii! A co jeszcze warto zwiedzić na Wzgórzu? Muzeum Kopernika oraz Wieżę Radziejowskiego, która niegdyś była zarazem dzwonnicą i latarnią morską. Po więcej ciekawych miejsc kliknij do naszego przewodnika po atrakcjach Fromborka!

25 styczeń 2023 14:04

Szlak Kopernikowski - najlepsze atrakcje związane z Mikołajem Kopernikiem na Warmii i w okolicach

Szlak Kopernikowski to niezwykle interesujący, tematyczny szlak drogowy, biegnący przez Warmię, Mazury i Elbląg. Liczy około 300 km i w terenie oznakowany jest symbolem astrolabium. Jak nietrudno się domyślić, wiedzie przez miejscowości i obiekty związane z życiem słynnego uczonego, który na Warmii spędził większość swojego życia. W niektórych z nich mieszkał, w innych pracował, a w wielu innych po prostu bywał.

Na Szlaku Kopernikowskim zobaczysz zabytkowe budowle pamiętające czasy Kopernika, poświęcone mu wystawy muzealne. Poznasz sekrety wszechświata w planetariach i obserwatoriach astronomicznych. Również z aktywnych atrakcji możesz tu skorzystać. A jakie miejsca na Szlaku my odwiedziliśmy?

24 styczeń 2023 20:34

Warmia - historyczna kraina zamków i kościołów

Warmia to historyczna kraina położona w północnej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim. Ciągnie się od Fromborka na północy, przez Braniewo po Olsztyn na południu, obejmując miejscowości: Lidzbark Warmiński, Reszel, Dobre Miasto, Orneta, Jeziorany czy Barczewo.

To znacznie rzadziej odwiedzane zakątki tego województwa. Powiedziałabym nawet trochę wciąż niedocenione. A przecież szalenie interesujące, niosące śliczną i cenną architekturę oraz przebogatą historię. I opowieść o człowieku - słynnym astronomie - Mikołaju Koperniku.

Warmia obfituje w ceglane zamki gotyckie, stawiane tu w czasach średniowiecza, głównie za sprawą Krzyżaków, którzy podbijali i chrystianizowali ziemie zamieszkałe przez pogańskie plemiona Prusów. Ale nie tylko warowniami stoi region. Znajdziesz tu niesamowite świątynie, również pobudowane w dużej mierze z czerwonej cegły, imponujące i pamiętające wieki średnie.

23 styczeń 2023 15:13

Olsztyn - cudowna stolica Warmii nad jeziorem Ukiel

Olsztyn to dumna stolica Warmii i całego województwa. Malowniczo położona nad rzeką Łyną potrafi zaskoczyć. Czemu? Bo znajdziecie tu sporo fascynujących miejsc. To jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce, ale przecież i błękitu tu sporo, w granicach miasta bowiem rozlewa się kilkanaście jezior! W sercu dominuje natomiast czerwień cegły, bo to ona buduje najważniejsze budowle Olsztyna - zamek, katedrę czy Wysoką Bramę. A jeśli dodać do tego przepyszne, barwne knajpki, to mamy ogromne bogactwo czekające tylko na Wasze odkrycie!

Olsztyn to miasto przyjazne turystom, z fajnym klimatem małych knajpek na Starym Mieście i życiem tętniącym tu aż do późnych godzin wieczornych. Olsztyn stanowi ważny węzeł komunikacyjny regionu i świetną bazę wypadową na Warmię i pobliskie Mazury. Na miejscu zaś poza zabytkami zaprasza pięknie zagospodarowanym Jeziorem Ukiel.

22 styczeń 2023 09:24

Stobrawskie ciekawostki - Zagwiździe i Zamek Bożejów!

Wiosną zachęcaliśmy Was do odwiedzenia zacisznego Zagwiździa w Stobrawskim Parku Krajobrazowym, a przy okazji odpoczynku na zwolnionych obrotach w Zamku Bożejów, który tak naprawdę jest pałacem.

Dziś zapraszamy Was na nasz film o tych miejscach. Zobacz pozostałości dawnej huty królewskiej, po której oprowadził nas przemiły Pan Andrzej, zachwyć się przyrodą tajemniczego ogrodu botanicznego i poleżakuj z nami w sercu Borów Stobrawskich!

20 styczeń 2023 09:36

Lidzbark Warmiński - dawna stolica Warmii z cudownym zamkiem gotyckim!

Lidzbark Warmiński to piękna miejscowość, powstała w XIV wieku, nad rzekami Łyną i Symsarną. Szybko stał się stolicą Warmii i siedzibą biskupów warmińskich. Dziś miano to oddał Olsztynowi, leżącemu na południe od Lidzbarka. Oba miasta natomiast leżą na arcyciekawym Szlaku Kopernikowskim, łączącym miejsca na Warmii, w których żył, pracował i bywał Mikołaj Kopernik.

Najcenniejszym zabytkiem jest tutaj gotycki zamek - dawna siedziba biskupów. Co ciekawe, ośrodek należy do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, czyli tzw. Miast Dobrego Życia. Zobacz najlepsze atrakcje Lidzbarka Warmińskiego!

19 styczeń 2023 14:34

Siewierz - średniowieczne wrota Jury

Siewierz to historyczna miejscowość i jeden z najstarszych grodów w Polsce. Pierwsza wzmianka pochodzi z dokumentu legata papieskiego Idziego z 1125 roku, a prawa miejskie Siewierz zyskał w 1276 roku. Później je utracił i odzyskał dopiero w 1962 roku.

Miejscowość leżąca w dolinie Czarnej Przemszy stanowi wrota do Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Przede wszystkim zaprasza tu w sezonie gotycki zamek, a raczej jego ruiny, dostępne bezpłatnie. Niedaleko rozlewa się malownicze Jezioro Przeczyckie. Zobacz też inne atrakcje Siewierza!

18 styczeń 2023 13:32

Jezioro Przeczyckie - malowniczy zbiornik koło Siewierza o zachodzie słońca

Jezioro Przeczyckie to inaczej Zalew Przeczycko - Siewierski. Malowniczy zbiornik, który rozlewa się na południowy zachód od Siewierza. Powstał po spiętrzeniu wód Czarnej Przemszy, kiedy zalano tu kilka fortyfikacji Obszaru Warownego Śląsk. Jezioro wykorzystywane jest w celach przeciwpożarowych, ale służy też oczywiście mieszkańcom bliższych i dalszych okolic jako miejsce letniej rekreacji. 

Idealnie nadaje się też na spacery i przejażdżki rowerowe również poza sezonem. My wybraliśmy się nad jezioro do Tuliszowa, na ulicę Spacerową. Biegnie tu asfaltowa ulica, ale jest mało uczęszczana. Niemal wprost z niej można zejść nad taflę jeziora, gdzie tańczyły dla nas łabędzie. Zobacz naszą relację!

16 styczeń 2023 14:11

Szlak Orlich Gniazd. Zobacz najpiękniejsze zamki na Jurze!

Znakowany na czerwono Szlak Orlich Gniazd to najważniejszy, a przy tym najbardziej popularny szlak turystyczny na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Przebiega z Częstochowy do Krakowa lub odwrotnie. Ten główny szlak regionu prowadzi do najciekawszych zakątków oraz obiektów Wyżyny. 

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda czyli gotyckie, warowne zamki, przysiadłe na masywach skalnych. Przez wieki niedostępne, strzegły granicy. Sromotnie pokonane podczas potopu szwedzkiego, tkwiły w większości w ruinie. Dzisiaj wiele z nich jest zabezpieczonych przed niszczeniem i są udostępnione dla turystów. Kilka nawet zostało odbudowanych. Zobacz wszystkie zamki na Szlaku Orlich Gniazd!

16 styczeń 2023 11:54

Czarna Góra z Przełęczy Puchaczówka - spacer czerwonym szlakiem

Czarna Góra o wysokości 1205 m n.p.m. to szczyt w Masywie Śnieżnika, górujący ponad Sienną. To wzniesienie doskonale widoczne jest z wielu punktów Kotliny Kłodzkiej, jako wysoki i stromy szczyt. Dobrze kontrastuje z szeroką kopułą Śnieżnika i nawet z wielu miejsc wydaje się od niego wyższy. To najlepsza góra narciarzy na całym Dolnym Śląsku!

My weszliśmy na Czarną Górę dzień przed Sylwestrem, jako rekonesans przed większym wyzwaniem 🙂 Szliśmy z dziećmi, zielonym i czerwonym szlakiem z widokowej Przełęczy Puchaczówka. To dość spokojny spacerek, wejście na szczyt trwa około 1 godziny. Zobacz naszą relację!

14 styczeń 2023 19:53

Maciejowa - łatwy i widokowy szczyt w Gorcach

Maciejowa o wysokości 815 m n.p.m. to szczyt w Gorcach, leżący w grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdrój. Właśnie z Rabki czerwonym szlakiem najlepiej Maciejową zdobywać. Wejdzie tu bez większego trudu nawet rodzina z dziećmi, bo szlak nie jest trudny i zbyt daleki. Z Maciejowej rozciągają się wspaniałe widoki na Babią Górę oraz Beskid Makowski.

My na Maciejową swego czasu podchodziliśmy czarnym szlakiem, z Rabki Zdroju Słone. To szybszy, choć bardziej stromy początkowo sposób na dostanie się na szczyt. Zobaczcie naszą relację!

13 styczeń 2023 22:09

Zamek Grodno, gdzie księżniczki żywcem murują !

Tak naprawdę była to kasztelanka, ale w oczach dzieci to księżniczka Małgorzata. Kto ją żywcem w lochu zamknął? Jej własny ojciec! Czy zasłużyła? Nigdy w życiu! Po prostu pokochała biednego giermka, a bogatego, starego barona jej przyrzeczonego strąciła ze skały. Pech chciał, że zły ojciec wszystko z wieży zamkowej widział i córkę tak strasznie ukarał.

Zamek Grodno to jeden z najstarszych sudeckich zamków sięga korzeniami XIII wieku, to prawdziwa gotycka perła Dolnego Śląska. Przekrocz te mury z nami i zobacz nasz film o zamku Grodno!

12 styczeń 2023 18:59

Wieża na Magurkach w Gorcach

Wspomnienie letnich Gorców 🙂 Dziś polecam Wam wieżę widokową na Magurkach - nietrudnym szczycie w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m. Piękna panorama Beskidów i Tatr dostępna jest tu po 45-minutowym spacerem Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Można też zrobić pętelkę około 10 km przez Dolinę Potoku Jaszcze.

Po drodze, za znakami zielonymi, napotkacie nietypowy pomnik w lesie. To samolot upamiętniający miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator. Tragedia miała tu miejsce w 1944 roku.

12 styczeń 2023 09:52

Co każdy turysta powinien wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym?

Planując wymarzony urlop za granicą należy zadbać nie tylko o to, by w walizce znalazły się wszystkie potrzebne na wyjazd rzeczy. Warto również odpowiednio się zabezpieczyć, decydując się na ubezpieczenie podróżne. Czym dokładnie jest polisa turystyczna i jakie korzyści przynosi jej posiadanie? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

12 styczeń 2023 09:19

Igliczna - przyjemny spacer z widokami

Czy Igliczna to łatwy i przyjemny szczyt? Zdecydowanie tak. Nadaje się dla wszystkich, bowiem niemal pod sanktuarium podjeżdża droga asfaltowa, a dalej wiedzie ścieżka dostępna dla wózków. No i te widoki z góry? Śnieżnik jak na dłoni!

Prowadzą tu również ciekawe szlaki turystyczne, np. czerwony Główny Szlak Sudecki z Międzygórza, na którego trasie zobaczysz piękny Wodospad Wilczki. My na szlak czerwony weszliśmy dopiero za szczytem, zobacz naszą relację!

09 styczeń 2023 09:37

Czerwonym szlakiem z Międzygórza na Śnieżnik

Od dawna nie byliśmy na wyjazdowym Sylwestrze, a już w ogóle nigdy w górach. Teraz spędziliśmy go na naszym ulubionym Dolnym Śląsku, a dokładniej w Masywie Śnieżnika i było magicznie. Co prawda wyobrażaliśmy sobie inną pogodę, ze śniegiem i mrozem, ale narzekać nie będziemy. 

Było wspaniale, w samego Sylwestra zdobyliśmy Śnieżnik. Szliśmy czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim z Międzygórza i całość zrobiliśmy w bardzo dobrym tempie. Zobaczcie naszą relację 🙂

05 styczeń 2023 20:40

Wakacje z biurem podróży. Czy warto?

Z roku na rok rośnie liczba chętnych na skorzystanie z ofert biur podróży. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wakacje z biurem podróży są niezwykle komfortowe i przede wszystkim bezpiecznie. Istnieje wiele form podróżowania, a wakacje organizowane przez biuro podróży, jest wyłącznie jedną w wielu. Czy wakacje z biurem podróży są dla każdego?

03 styczeń 2023 11:51

Pomysł na weekendowe wyciszenie się i ucieczkę od zgiełku miasta - SPA wśród ciszy i zieleni

Natłok codziennych zajęć, wyzwania zawodowe i rodzinne, a także kakofonia dźwięków miasta sprawiają, że szukamy dla siebie miejsca, w którym możemy odpocząć, choćby w czasie weekendu. Wiele osób podejmuje się wtedy znalezienia SPA, które pozwoli im zapomnieć o chaosie dnia codziennego i po prostu wyciszyć się oraz odpocząć. 

Idealnym wyborem w takiej sytuacji okazuje się Klekotki SPA & Resort. Dlatego wypoczynek na Mazurach będzie doskonałym wyborem.

01 styczeń 2023 05:06

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - muzeum o pacyfikacji strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku

Grudzień to dobry moment, by odwiedzić Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. A dlaczego? Bo to muzeum upamiętnia znamienne wydarzenia właśnie z grudnia 1981 roku, kiedy ZOMO dokonało pacyfikacji strajkujących górników kopalni "Wujek".

Ciekawi tej wystawy wybraliśmy się do Centrum i również Was zachęcamy, by odwiedzić to miejsce. Oczywiście najważniejsze są tutaj poruszane treści, mocne i przejmujące, ale sama formuła muzeum również wywarła na mnie wielkie wrażenie. Nowoczesny, multimedialny przekaz, w połączeniu z fantastyczną scenerią idealnie komponują się w całość. To światowa klasa i jestem dumna, że możemy szczycić się takimi Muzeami w Polsce!

22 grudzień 2022 10:40

Szlak Kopernikowski. Ramię w ramię z Kopernikiem przez Warmię

Razem z Mikołajem Kopernikiem przemierzaliśmy Szlak Kopernikowski województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedziliśmy atrakcyjny Olsztyn, współczesną stolicę Warmii z ujmującymi zabytkami oraz malowniczymi jeziorami. Zwiedziliśmy piękne kościoły w Ornecie i okolicy. 

Zatrzymaliśmy my się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie podziwialiśmy bodaj najpiękniejszą salę gotycką w Polsce. W Gietrzwałdzie nieco poza Szlakiem zachwycaliśmy się deskalami i pyszną kuchnią, a we Fromborku poznaliśmy największą w Europie warownię katedralną. Pospacerowaliśmy też brzegiem morza. Wszystko to w przeddzień Roku Kopernikańskiego w 2023 roku.

05 grudzień 2022 11:36

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23

Jezioro Żywieckie wśród gór

A gdybym Was zapytała o najpiękniejsze jezioro w Polsce, to co byście napisali? Spośród jezior województwa śląskiego mnie chyba najbardziej urzeka Jezioro Żywieckie. Uwielbiam je i jeśli tylko mogę, to chętnie je odwiedzam. Otoczone górami, tworzy prześliczną scenerię, urozmaiconą linię brzegową, fajny teren wodnej rekreacji i bardzo przyjemne ścieżki spacerowe. Co prawda plaże lepsze znajdziecie na pobliskim Jeziorze Międzybrodzkim, ale jakoś to Żywieckie bardziej mnie pociąga, swoją aurą tajemniczości i magią.

A czy wiecie, że Jezioro Żywieckie powstało jako sztuczny zbiornik w poprzednim wieku? Z powodu licznych powodzi w okolicy, spiętrzono zaporą wody rzeki Soły, zalewając przy tym kilka miejscowości, a nawet cmentarze. Dziś już się nie pamięta o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy, a turystyka nad jeziorem rozkwitła z dużą mocą. To piękne miejsce na sezon, ale i na wędrówki poza nim. Wokół czekają beskidzkie szczyty, a pobliżu atrakcyjny Żywiec. A czemu dzisiaj o jeziorze? Wkrótce u nas pojawi się ich więcej, bądźcie z nami!

14 listopad 2022 21:02

Sokolica - 100-metrowa skała na Jurze!

Choć to nie pienińska Sokolica, to i tak bardzo ją lubię. Sterczy monumentalnie w sercu malowniczej Doliny Będkowskiej. Robi wrażenie, to jej trzeba przyznać. To najwyższa skalna ściana nie tylko Dolinek Krakowskich, ale całej Jury. Liczy blisko 100 metrów! I dziś nie chodzi o wysokość bezwzględną, czyli mierzoną względem poziomu morza, a wysokość względną, czyli po prostu wysokość skały widoczną gołym okiem. To jedna z ulubionych skał wspinaczkowych w tej okolicy (poza Dupą Słonia stojącą bardziej w głębi doliny). Przy ładnej pogodzie zawsze spotkać tu można wiszących na linie. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Niektóre mają najwyższe stopnie trudności.

Taka wspinaczka nam nie w głowie, ale o tym, żeby stanąć na szczycie Sokolicy myślałam już od dawna. Warto spełniać takie małe marzenia, bo z dużymi już tak łatwo nie jest. Spod Brandysówki cofnęliśmy się więc trochę nad potok i stąd stromą ścieżką ruszyliśmy pod górę. O ile inne podejścia na ostańce jurajskie są dość proste i szybkie, tu jest inaczej. Naprawdę stromo i męcząco. Szczególnie z Amelią na plecach. Łukasz przyznał się potem, że pod koniec już myślał, że nie da rady. Nie polecam absolutnie iść tu z małymi dziećmi na nóżkach. Również z powodu wysokości na górze. Kolana mi miękną, jak widzę dzieci na skałkach, a tutaj nawet nie brałam takiej opcji pod uwagę. Na szczęście był wieczór, więc Amelia chyliła się do snu i spokojnie siedziała w nosidle. Widok stąd jest bardzo ładny, idealny za zachód słońca.

14 listopad 2022 11:11

Skałka 502 - najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej

Skałka 502 ponad Jerzmanowicami to najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej i drugi co do wysokości na całej Jurze, po Górze Janowskiego z Zamkiem Ogrodzieniec. Tak naprawdę ma wysokość ponad 512 m n.p.m., ale po wcześniejszych pomiarach zachował już nazwę 502. Na mapach znajdziesz też nazwę Grodzisko.

Nieraz mówiłam Wam, że na groźnie wyglądające skałki na Jurze można wejść ścieżkami bokiem czy od tyłu. To idealny przykład. Skałka imponująca, a wchodzi się na nią dosłownie w moment. Może z malutkimi dziećmi nie polecam, ale dla dorosłego bez większych problemów.

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut z Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

10 listopad 2022 10:41

Zandka w Zabrzu - jedno z najpiękniejszych osiedli robotniczych na Śląsku

Zabrze to nasze sąsiednie miasto, a znamy je tak naprawdę dość słabo. Kiedy zbliżaliśmy się ostatnio do tego klimatycznego cmentarza żydowskiego, mignęły mi między zielenią ubarwioną jesienią piękne domy. Spacerując między macewami, już rodził się plan w głowie, by tam zajrzeć. Choć dzień się chylił.

Jak się okazało, to robotnicze osiedle Zandka, zbudowane na początku XX wieku dla pracowników pobliskiej huty Donnersmarcka (to ten nasz książę Guido ze Świerklańca). Bardzo zdobne te domy, podobne do siebie w rzucie, ale różniące się bryłą i dachami. Niektóre z drewnianą konstrukcją szkieletową, dodającą sporo uroku.

09 listopad 2022 18:20

Tatry Wysokie – co warto o nich wiedzieć?

Decydując się na wyjazd w góry, często wybieramy te najpopularniejsze – Tatry Wysokie – idealne miejsce dla miłośników natury i górskich wędrówek. Z uroków tych niezwykłych gór cieszą się zarówno Polacy, jak i Słowacy, bo szczyty o charakterze alpejskim rozciągają się przez dwa kraje. Czym cechują się Tatry Wysokie? Dowiedz się więcej o tym przyrodniczym i turystycznym obszarze!

09 listopad 2022 18:13

Jesienna Jura - Mirów i Bobolice o zachodzie słońca!

Juhu, znowu można spacerować malowniczą Grzędą Mirowską na Jurze i przejść od zamku do zamku. Co prawda musimy za to zapłacić, ale przynajmniej ten piękny odcinek szlaku znowu jest dostępny!

W połowie drogi widać obydwa średniowieczne zamki, dzieli je w sumie około 1,5 km ścieżki. A gdy z niej nieco zboczysz, to odkryjesz wejście do Jaskini Stajnia. Znaleziono tu najstarsze w Polsce szczątki człowieka. Kopalnego krewniaka - neandertalczyka, którego okrzyknięto Bobolusem 🙂 Owe znaleziska to zęby. Tak naprawdę należały do kilku osób. Jaskinia jest dostępna, bezpieczna i wysoka. Korytarz liczy około 30 km. Po całej Grzędzie oprowadziła nas Amelia, bo miała specjalną mapę. Dzięki temu ważnemu zadaniu, przeszła całą trasę na własnych nóżkach, a do jaskini weszła pierwsza i tak pewnie, jakby to była dla niej codzienność 😉

Tak doszliśmy do Zamku Mirów, który był kiedyś zwykłą strażnicą, podległą Bobolicom. Z czasem rozrósł się do samodzielnej warowni. Legenda mówi, że zamkami władali bracia: Mir i Bobol, którzy poprztykali się o kobietę. Mir miał piękną ukochaną, ale i Bobolowi przypadła ona do gustu. I to z wzajemnością. Przyłapawszy ich na zdradzie, Mir zabił młodszego brata, a dziewczynę zamurował w lochach. Odtąd straszy tu jako Biała Dama. Dzisiaj Mirów znów goni Bobolice, bo za sprawą rodziny Laseckich i on powstaje z ruin.

Bobolicki zamek zrobił to już lat kilkanaście temu, słynąc obecnie na Jurze jako jeden z nielicznych odbudowanych zamków. Cały kompleks pięknie się prezentuje tworząc tak malowniczą scenerię, że upodobali ją sobie twórcy filmowi. Bobolice zagrały Wawel w "Koronie Królów", pojawiły się w teledysku do "Meridy Walecznej". We wnętrzach zobaczyliśmy kilka sal z wystawą zbroi i mebli. Maleńka, ale efektowna jest też kaplica. Cała impreza nie jest bardzo tania, bo wraz ze zwiedzaniem zamku w Bobolicach wyniosło nas to niemal 100 zł naszą ekipą.

03 listopad 2022 10:17

Cmentarz żydowski w Zabrzu - klimatyczne miejsce pamięci

Niesamowite miejsce odwiedziliśmy kilka dni temu! Warto Was posłuchać, inspirujcie nas częściej. To kirkut w Zabrzu czyli 150-letni ogród żydowskiej pamięci, jak nazwał go Pan Dariusz Walerjański - historyk i opiekun tego miejsca.

Cmentarz żydowski znajduje się przy ulicy Cmentarnej 15, za charakterystyczną, pomarańczową bramą, zwykle zamkniętą. Otwiera się 1 listopada i w okolicach 15 maja, w niedzielę. Wtedy można wziąć udział w spacerze z przewodnikiem.

Poza tymi terminami można skontaktować się z oficjalnym profilem na Facebooku Cmentarz Żydowski Zabrze - Stowarzyszenie Zachor i odebrać klucz. Polecam, bo to naprawdę wyjątkowe miejsce. Klimatyczne i pełne historii.

03 listopad 2022 10:01

Cmentarz Mater Dolorosa w Bytomiu

Czy i Wy o tej porze roku odczuwacie lekki smutek? Odwiedzając cmentarze wspominamy swych bliskich, których straciliśmy na zawsze. Przynajmniej na tym świecie. Lubimy czasem poddać się tej melancholii, bo przecież życie to nie tylko uśmiech i zabawa. Tak trafiliśmy kilka dni temu na jeden z najstarszych cmentarzy na Śląsku. A zarazem najpiękniejszy. To Mater Dolorosa w Bytomiu, czyli tzw. Bytomskie Powązki. 

A czy wiecie co to znaczy Mater Dolorosa? To łacińskie sformułowanie oznacza Matkę Bolesną. Takie wezwanie nosi tu neogotycka kaplica ze strzelistą wieżą, projektu wiedeńskiego architekta Hugo Heera. Cmentarz powstał w 1868 roku. Znajduje się przy ulicy Piekarskiej 71 i jest czynny codziennie od godziny 7.30 do zmroku. Mamy tu naprawdę blisko i nawet kilka razy tędy przejeżdżaliśmy. Jak mogliśmy wcześniej nie przekroczyć muru tego cmentarza? Nie wiem, bo jest naprawdę wyjątkowy. 

Nadal czynny, ale prócz współczesnych nagrobków, podziwiać można tu grobowce zacnych rodów bytomskich i ważnych osobistości. Dojdziesz do nich główną aleją, mijając po drodze wspomnianą kaplicę i mogiłę księdza Szafranka - miejscowego proboszcza i znanego społecznika. Grobowce i mauzolea ulokowane są pod murem. Ich neogotyckie formy zdobień urzekają. Zadziwia też rozmach.

30 październik 2022 20:13

Pszczyna - Perła Górnego Śląska

Pszczyna okrzyknięta Perłą Górnego Śląska to miasto niezwykle zielone, ślicznie położone wśród lasów dawnej Puszczy Śląskiej, nad rzeką Pszczynką. I tutaj odkryjesz wspaniałą architekturą, a jej najcenniejszym skarbem jest słynny zamek Hochbergów (tych z zamku Książ). Dziś to jedna z najwspanialszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. I choć Książ jest uwielbiany przez turystów, wielu przyznaje, że jego wnętrza nie mogą się równać z tymi w pszczyńskim zamku.

Nie można też pominąć Zabytkowego Parku przy rezydencji, bardzo rozległego i atrakcyjnego. Znajdziesz tu Stajnie Książęce, stawy i ładne ścieżki z mostkami, herbaciarnię na wyspie, a nawet skansen czy Pokazową Zagrodę Żubrów. Nie sposób się tu nudzić, za to w ciepłe weekendy bywa sporo osób.

Jest i w Pszczynie ładny rynek. Z ciekawymi budowlami, jak choćby kościołem ewangelickim, ale też z zielenią - rzędem zdobnych platanów. Bliżej zamku na placu stanęła ławeczka Księżnej Daisy. Lubiana i znana była w Pszczynie z dobrego serca i dobroczynności. Niemal każdy turysta tutaj przysiada koło niej.

28 październik 2022 08:42

Najpiękniejsze miasta województwa śląskiego. Top 8 ciekawych miejsc na Śląsku.

Województwo śląskie obfituje w piękne i ciekawe miasta, które mogą poszczycić się naprawdę długą historią i genialną architekturą. Wiem, że wielu turystów bardzo lubi odwiedzać miasta i stawia je ponad atrakcjami przyrodniczymi. A to dlatego, że mogą tu liczyć na rozbudowaną infrastrukturę i skryć się we wnętrzach w razie niepogody.

Dlatego dzisiaj podrzucam Wam zestawienie najpiękniejszych miast w województwie śląskim, aby Was zainspirować do kolejnych wojaży. To super pomysły na jesienny City Break. Oczywiście to w pełni subiektywna ocena. W trójce znalazły się Pszczyna, Cieszyn i Bielsko Biała. Zobacz też inne miejscówki, które ujęłam w rankingu.

Przy wyborze wszystkich miast kierowałam się przede wszystkim unikalnością architektury. Uwielbiamy ładne rynki i to one w dużej mierze zadecydowały, że dane miasto zostało tutaj uwzględnione.

27 październik 2022 11:13

Imbramowice - ciekawe miejsce na spacery i rower

Imbramowice leżą w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Historia miejscowości sięga XII wieku, kiedy należała do klasztoru Bożogrobców w niedalekim Miechowie. Dziś to w Imbramowicach zaprasza ciekawy klasztor, pamiętający czasy średniowiecza. Ja jednak polecam Ci szczególnie Dolinę Dłubni, która w tej okolicy ma najciekawszy swój odcinek. Wiedzie nim niebieski szlak. 

Przeszliśmy go z przyjemnością, dodatkowo zbaczając na szlak czarny po dość dzikim Wąwozie Ostryszni. Cała pętla wyniosła 12 km. Na trasie spotkaliśmy ciekawe źródła - Hydrografów i Strusia, skałki i malownicze obrazki. To miejsce jest bardzo zaciszne, nie spotkasz tu za wielu turystów. My nie natrafiliśmy nikogo, prócz dwóch piesków, które towarzyszyły nam na odcinku kilku kilometrów. Biegły przed nami i sprawdzały trasę, a gdy skręcaliśmy gdzieś, w te pędy za nami goniły. Amelia miała frajdę. Nie powiem, ja też 🙂

Najbardziej żmudny kawałek szlaku wiedzie przez wieś Glanów, bo to główna droga bez chodnika. Zmęczeni chcieliśmy tu przysiąść na chwilę w jakiejś kawiarni, ale takowej nie było 🙂 Toteż w sklepie kupiliśmy ciasto i zjedliśmy je na przystanku. Czy to już uzależnienie? 😉

25 październik 2022 08:27

Centrum Edukacji Ekologicznej Góra Siewierska

Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej powstało w tym roku niedaleko Będzina. To fajny park na rodzinną rekreację, wzbogaconą o ciekawe treści ekologiczne. Tak naprawdę świetnie się bawiąc, możesz przekazać dzieciom, albo sam nabyć, cenne lekcje i kreować wartościowe spojrzenie na otaczający nas świat i przyrodę. Plac zabaw też nie jest taki zwyczajny, kryje bardzo fajne elementy aktywizujące dzieci fizycznie, ale też umysłowo. Poza huśtawką, karuzelą czy tyrolką, jest ogród roślinny, geologiczny, a nawet meteo. 

Największą atrakcją jest tu jednak wieża wysoka na 15 metrów. Nowoczesna, metalowa, podobno po umówieniu nawet dostępna dla osób niepełnosprawnych za sprawą schodołazu. To idealne miejsce na zachód słońca. Widać stąd Zagłębie z Górą Dorotką i część Śląska. Dzięki tablicom informacyjnym wypatrzyłam też moją Żyletę w Sosnowcu - Wydział Nauk o Ziemi 😉 Ciut spóźniliśmy się na zachód słońca, czerwona kula już kryła się za horyzontem, ale za to biegnąc ku wieży zobaczyłam obrazek jak z "Miasta Aniołów" - rząd rozświetlonych ludzi wpatrujących się w słońce. Magiczny obrazek 🙂

21 październik 2022 14:15

Góra Świętej Doroty czyli tzw. Dorotka - ciekawe wzgórze w Będzinie

Góra Świętej Doroty w Będzińskim Grodźcu imion ma wiele. To popularna Dorotka, Zagłębiowski Olimp czy Zagłębiowska Jasna Góra. Choć ma wysokość 382 m n.p.m. i góruje nad okolicą, to ze szczytu nie daje widoków, bo gęsto jest zadrzewiona. Za to jesienią to prawdziwa złota góra. Punkt widokowy znajdziesz przy parkingu, jakieś 5 minut pieszo od szczytu wzniesienia. 

A co prócz drzew znajdziesz na górze?  Stoi tu XVII-wieczny kościół Św. Doroty, zwykle zamknięty, ale 6. dnia każdego miesiąca odbywają się tu msze o godzinie 15.00. To ponoć dawne miejsce kultu pogańskiego, gdy istniała tu osada. A dziś znane jest z objawień Matki Bożej. Dzięki nim robotnik Kotuła wyprosił uzdrowienie dla swego dziecka.

Dorotka to idealne miejsce na spacery, szczególnie jesienią. Wiedzie tędy Szlak Św. Jakuba. Istnieją plany, by powstała tutaj infrastruktura z placem zabaw i wieżą widokową.

21 październik 2022 10:58

Telesforówka na Trzech Kopcach Wiślańskich

We wtorek w schronisku po sezonie...

Mili moi, jakoś tak ta piosenka przychodzi mi do głowy, kiedy opisują nasz wtorkowy wypad na Trzy Kopce Wiślańskie 🙂 Telesforówka stojąca na szczycie to nie schronisko, a bufet, a w dodatku zastaliśmy drzwi zamknięte. Stąd nasza przypominajka, teraz po sezonie jest ona czynna tylko w weekendy! Także w góry weźcie swoją wałówkę. My na szczęście mieliśmy, bo wchodziliśmy też na Czupel, ale kawa z ciachem nam się tu marzyła 🙂 Tak cudownie pożegnaliśmy na jakiś czas Beskid Śląski 🙂

20 październik 2022 09:08

Pojezierze Palowickie - Śląskie Mazury

Jest taki piękny, zielony zakątek Śląska, na który serdecznie Was zapraszam 🙂 To Pojezierze Palowickie - uroczy teren spacerowy, gdzie malownicze stawy ukryły się wśród cennych drzew. Czekają tu liczne ścieżki piesze, trasy rowerowe, a nawet trasy narciarskie.

Jesień to wprost wymarzone miejsce na odwiedzenie tego terenu, na północ od Żor, blisko Palowic. A dlaczego? Bo ozłociła drzewa, sprawiła, że turystów jest mniej, za to przyroda wypiękniała. Zobaczcie sami, jak tam cudownie i już dziś planujcie spacer na Pojezierzu Palowickim. To element Krainy Górnej Odry.

19 październik 2022 08:21

Jesienna podróż po Kotlinie Kłodzkiej. Co warto zobaczyć?

Jesień to ta pora roku, która według opinii wielu turystów, najpiękniej wygląda w górach. Cała paleta barw, połączona z pięknymi krajobrazami górskimi to prawdziwa “uczta dla naszych oczu”. Niezwykle istotne jest również to, że właśnie teraz możemy odkrywać piękno gór tak, jak najbardziej lubimy. Czyli w spokoju i bez tłumów turystów. Bardzo dobrą propozycją dla każdego, kto kocha góry, na pewno będzie Kotlina Kłodzka. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu górskiego?

Na wymarzony jesienny urlop, istotny wpływ ma wiele czynników. Przede wszystkim, najczęściej kierujemy się tam, gdzie ta pora roku wygląda najpiękniej. Z drugiej strony, decydujący wpływ ma “ciekawość świata”, przez co podróżujemy w takie miejsca, w których nie mieliśmy jeszcze okazji przebywać. Niezwykle ważna jest również sama atrakcyjność danych terenów, jak i koszty, które poniesiemy w związku z zaplanowaną przez nas podróżą.

19 październik 2022 07:40

City Break - sprawdzamy polskie szlaki - dlaczego warto i jak to zrobić!

Osoby, które lubią aktywne spędzanie wolnego czasu, coraz częściej decydują się na organizowanie tzw. city breaków po Polsce. Jest to o tyle świetne rozwiązanie, że nasz kraj słynie z pięknych szlaków turystycznych. Pokonanie każdego z nich wiąże się z szeregiem atrakcji, możliwością odwiedzenia nowych miejsc czy posmakowania lokalnej kuchni. Wyjaśniamy, jak zaplanować taką wyprawę, aby zobaczyć jak najwięcej!

City Break, aby odwiedzić polskie szlaki - warto?

Jako Polacy z całą pewnością nie możemy narzekać na brak atrakcji turystycznych. W naszym kraju możemy wybrać się bowiem zarówno w góry, nad morze, na pojezierza, jak i odwiedzić nizinne tereny. Wszystko to sprawia, że każdy miłośnik wędrówek, niezależnie od tego, czy posiada już jakieś doświadczenie, czy dopiero stawia pierwsze kroki, znajdzie coś dla siebie.

13 październik 2022 14:51

Dolinki Krakowskie - piękne wąwozy ze skałkami

Jak pięknie potrafi być na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to już chyba nieraz Wam pokazaliśmy 🙂 A znacie Dolinki Krakowskie? Potrafią zachwycić 🙂 Jura południowa nie kończy się na słynnej Dolinie Prądnika czy popularnej Będkowskiej. Dolin jest znacznie więcej. Większość oferuje spokojne spacerki, wśród przyrody żywej i skałek.

Zobacz, jak wiele wąwozów kryje ta część Jury, jakie atrakcje kryją i z jakich miejscowości do nich uderzyć 🙂 Odkryj Dolinę Kobylańską, Eliaszówki czy Kluczwody. Podrzucamy Ci przewodnik po Dolinkach Krakowskich. On ułatwi Ci planowanie i zwiedzanie tej okolicy. Może zakochasz się w niej tak jak i my!

12 październik 2022 13:07

Ojcowski Park Narodowy - perełka Jury

Wraz z Doliną Sąspowską odwiedziliśmy też oczywiście cudną Dolinę Prądnika. Razem tworzą Ojcowski Park Narodowy - perełkę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W tej drugiej dolinie już tak cicho nie było, choć nadal bez tłumów. Wspięliśmy się na Jonaszówkę, a później chcieliśmy przejść zielony szlak wiodący skałkami, przez Górę Okopy. Daje on fantastyczne widoki, ale niestety szlak jest obecnie zamknięty. Jaka szkoda. 

W ogóle trochę pech nas prześladował w Ojcowie, bo zamknięta była też kawiarnia Niezapominajka (tylko w weekendy po sezonie). W Piwnicy Nietoperzowej nie było żadnego ciasta, a w Muzeum Przyrodniczym akurat była awaria i nie mogliśmy go zwiedzić. Sporo tych niepowodzeń 😉 No ale spacerek udał się przedni po dolince, bo pogoda za to jak żyleta, siadła idealnie 🙂

Za to odwiedziliśmy nieplanowany wcześniej zamek w Ojcowie i tutaj też nas jak zawsze widoki zachwyciły 🙂 Zwiedzania nie ma tu dużo, ale parę ciekawostek można usłyszeć na filmach. Zmęczeni wędrowaniem dotarliśmy do parkingu na Złotej Górze. W sumie pokonaliśmy ponad 10 km, a zajęło nam to ponad 4 godziny.

Zasłużony obiad zjedliśmy w zaprzyjaźnionym Chochołowym Dworze w Jerzmanowicach. To raptem 10 minut jazdy od Ojcowskiego Parku. A jak tu pysznie, dania kuchni polskiej i włoskiej, z sezonowymi akcentami. Na miejscu jest też spiżarnia z przetworami i pokoje hotelowe. Spaliśmy tutaj już nie pierwszy raz, polecamy Wam to miejsce gorąco. Piękny ogród, a w nim widokowy ostaniec, a kilkaset metrów dalej Skałka 502 - najwyższy ostaniec Jury południowej!
 

10 październik 2022 14:44

Dolina Sąspowska - jak tu pięknie i dziko!

Zawsze myśleliśmy o tym miejscu, gdy odwiedzaliśmy słynny Ojcowski Park Narodowy. Baliśmy się jednak dużych odległości z małą Amelką. Teraz zdecydowaliśmy się jednak na spacer przez Dolinę Sąspowską. Wybraliśmy się w tygodniu, by uniknąć tłumów. Ani przez chwilę nie żałowaliśmy, Sąspowska jest śliczna i bardzo urokliwa. To dziki zakątek Ojcowskiego Parku i całkowicie pozbawiony tłumów.

Ruszyliśmy zielonym szlakiem z parkingu płatnego na Złotej Górze. Stanął tu parkomat i mimo, że byliśmy sami, musieliśmy zapłacić aż 25 zł za 5 godzin. Nie było opcji na cały dzień i opłata konieczna jest przez cały tydzień. No trudno.

Szlak początkowo wiedzie przez las, bez specjalnych widoków i atrakcji. Dopiero, gdy weszliśmy po około 15 minutach na szlak żółty, zrobiło się dużo ciekawiej 🙂 Tutaj spacerowaliśmy wzdłuż Sąspówki i skałek, wśród ślicznych widoków. Byliśmy całkowicie sami aż do Jonaszówki, gdzie rozpoczyna się Dolina Prądnika, o której opowiem Wam wkrótce. Słuchaliśmy szemrzącego potoku i śpiewu ptaków. Jesień dodatkowo ozłociła to miejsce! Polecam Wam gorąco taki spacer, a teraz zobacz więcej informacji o dolince!

10 październik 2022 12:13

Puławy - Polskie Ateny

"Ojczyzno! Nie mogłam Cię obronić, niech Cię przynajmniej uwiecznię".
Tak o Rzeczypospolitej pisała  Izabela Czartoryska. Puławy więc  na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy zaborcy podzielili się Polską, stały się ostoją polskości. Nie mogliśmy ich pominąć podczas naszej wizyty w tej okolicy. 

Kiedyś już spacerowaliśmy po parku, ale nie było nam dane wejść do pałacu. Tym razem przybyliśmy o tej samej porze, kiedy pałac był już zamknięty. Wróciliśmy rano, by zajrzeć do ciekawych wnętrz Muzeum Czartoryskich. Myślę, że każdy Polak powinien zajrzeć do Puław i zwiedzić to miejsce! Aby Wam to ułatwić, przygotowaliśmy nasz przewodnik po Puławach!

07 październik 2022 12:53

Najciekawsze atrakcje Polski odwiedzone w tym roku czyli Polskie Szlaki Polecają 2022

Każdego roku odwiedzamy mnóstwo różnych atrakcji w Polsce. Wśród nich są zamki, muzea, skanseny, ale również parki rozrywki i inne atrakcje kuszące turystów. Również tak było w tym roku, toteż spieszymy Wam pokazać te najpiękniejsze i najciekawsze, jakie udało nam się odkryć w tym roku. W tym zestawieniu bierzemy pod uwagę tylko atrakcje biletowane.

Zobaczcie atrakcje, które w 2022 roku otrzymały od nas Certyfikat jakości "Polskie Szlaki Polecają!". To miejsca, które wywarły na nas spore wrażenie i mocno nas zaciekawiły. A przy tym dbają o turystę 🙂

05 październik 2022 11:10

Rezerwat Segiet na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór

Porywamy Was na Srebrną Górę, ale nie tą na Dolnym Śląsku tylko na granicy Tarnowskich Gór i Bytomia. Domyślacie się dlaczego srebrna? Wyobraźcie sobie tu gwarków czyli górników, którzy prostymi narzędziami wygrzebywali z ziemi srebro. I to już od XIII wieku, przez stulecia. Dziś na tym pooranym wzniesieniu rośnie naturalny, piękny las bukowy. Od 1953 roku objęty Rezerwatem Segiet. To zielony azyl idealny na spacer czy wycieczkę rowerową. 

W pobliżu wznosi się pomarańczowa hałda popłuczkowa, po dawnym górnictwie w Kopalni Fryderyk. To strefa UNESCO! Ładnie wychodzą tu zachody słońca, ale nam akurat lunęło 😉

03 październik 2022 13:10

Spacer po legendarnym, oblanym słońcem Krakowie

Lubicie legendy? Tych o Krakowie jest mnóstwo, a ja chcę Wam dziś opowiedzieć jedną z nich. Taką mało znaną, a związaną z miejscem, które bardzo chcieliśmy odwiedzić 🙂 Na Rynku Głównym, u zbiegu ulicy Szczepańskiej stoi Pałac Krzysztofory - główna siedziba Muzeum Krakowa. A czy wiecie, że ciągnie się pod nim labirynt piwnic? Sięgają aż do Kościoła Mariackiego. Legenda niesie, że czarnoksiężnik Krzysztof ukrył w tych lochach złoto, a pilnuje ich sam diabeł. Pewnego dnia kucharka w pałacu chciała zabić koguta na obiad, ale ten uciekł w podziemia. Gdy go odnalazła, przyznał, że jest owym diabłem i za darowanie mu życia obsypie ją złotem. Miała tylko wrócić do pałacu bez oglądania się za siebie, by tajemnice lochów pozostały bezpieczne. Ciekawość kobieca jednak wygrała i podarowane złoto zmieniło się w śmieci, a cały skarb pozostał w piwnicach pałacu.

Odwiedziliśmy te piwnice spacerując po Krakowie, ponieważ powstała tu nowa stała wystawa "Kraków od początku, bez końca". I choć złota nie znaleźliśmy, to schwytaliśmy inny skarb - wiedzę. Wystawy bowiem to swoisty Kraków w pigułce, podany w pięknej scenerii, w towarzystwie multimediów. Tutaj legenda przeplata się z codziennością. Dodatkowo na piętrach zobaczyliśmy wystawy czasowe, a nawet weszliśmy do bajkowo kolorowej krakowskiej szopki. Również i Wam polecam wizytę w Muzeum oraz spacer po tym pięknym mieście. Zobacz nasz przewodnik ułatwiający zwiedzanie Krakowa!

30 wrzesień 2022 14:13

Kazimierz w Krakowie - czarująca żydowska dzielnica miasta

Kraków odwiedzaliśmy już wiele razy, toteż tym razem postanowiliśmy się zagłębić w Kazimierz - żydowskią dzielnicę miasta. Choć miejscami nieco zaniedbana i pobazgrana, to jednak wciąż bardzo klimatyczna i ciekawa, szczególnie po zmroku, gdy rozświetlone podwórka zachwycają zielenią i niecodziennymi witrynami. Knajp jest tutaj mnóstwo, spotkasz je na każdym kroku, a wiele z nich oferuje pyszne jedzenie, fantastycznie podane.

Czy wiesz, że Kazimierz to największe skupisko synagog w Polsce? Można je tu zwiedzać, ale odpłatnie i poza sobotami, kiedy Żydzi mają swe święto. Przy jednej z nich - synagodze Remu, zaprasza też XVI-wieczny kirkut - jeden z najstarszych w Europie. Po naszej wizycie w tym uroczym miejscu powstał przewodnik po Kazimierzu. Na pewno ułatwi Ci jego zaplanowanie i zwiedzanie, tym bardziej, że atrakcje i ciekawe restauracje zaznaczyliśmy na mapce poniżej. Zobacz najlepsze atrakcje Kazimierza w Krakowie!

28 wrzesień 2022 18:48

Góry jesienią i zimą, co zabrać i jak się przygotować?

Podczas sezonu jesienno-zimowego nasz sprzęt i odzież muszą być sprawdzone i niezawodne. O ile wycieczki podczas pięknej letniej pogody pozwalają na poluzowanie naszych wymagań, o tyle wyjście w góry, nawet te niższe w okresie jesieni i zimy wiąże się z solidnymi przygotowaniami.

Wybrana odzież i sprzęt musi być dopasowana do panujących na szlaku warunków, musimy też zabezpieczyć się przed załamaniem pogody. Jesienią i zimą jesteśmy bowiem narażeni na wiele niesprzyjających scenariuszy. Opady, niska temperatura i szybciej zapadający zmrok mogą nie tylko spowodować dyskomfort, ale również być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.

05 wrzesień 2022 10:01

Dolny Śląsk - Zamek Grodno i Podziemne Miasto Osówka

Z ostatniej wyprawy na cudny Dolny Śląsk mamy tyle materiału, że będziemy Ci go dawkować 🙂 Dzisiaj chcę Ci opowiedzieć o dwóch niezwykłych miejscach, pełnych tajemnic, a nawet mroku. Zrobiły na nas ogromne wrażenie! Pierwsze z nich to Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. To jeden z piękniejszych zamków na Dolnym Śląsku, gotycka warownia fantastycznie ulokowana pośród zielonych wzgórz. Ma też swoje mroczne strony, ale drugie miejsce kryje jeszcze mroczniejsze tajemnice. To Podziemne Miasto Osówka koło Głuszycy. Zobacz koniecznie naszą relację!

12 sierpień 2022 12:14

Mikołajki - serce Mazur!

Mikołajki - fantastyczna miejscówka na Mazurach, leżąca w samym ich sercu, na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. To najpopularniejszy i najpiękniejszy szlak żeglugowy w Polsce, a Mikołajki to polska stolica żeglarstwa. 

I nie ma w tym nic dziwnego, wszak leży nad samym Jeziorem Mikołajskim, a dodatkowo rozlewa się tutaj Jezioro Tałty, Łuknajno, Bełdany i wielka sława - Jezioro Śniardwy. To największe jezioro w Polsce już nazwą magnetyzuje, ale warto zobaczyć je na własne oczy. Zobacz najlepsze atrakcje Mikołajek!

08 lipiec 2022 19:57

Gołdap - piękne miasto z najczystszym powietrzem w Polsce, cudnie położone wśród zielonych wzgórz Mazur Garbatych!

Na samym krańcu Polski, w jej północno-wschodnim narożniku, gdzie zaczyna się Europa, skryła się Gołdap. Nadzwyczaj tu spokojnie. I choć to Mazury, to nie zobaczysz tutaj tylu jezior, co w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W Gołdapi i jej okolicach niewielkie jeziora wkomponowane są malowniczo w soczyście zieloną, pagórkowatą scenerię.

Gołdap to jedyne na Mazurach uzdrowisko - wyjątkowe miejsce dla turystów i kuracjuszy. Znajdziesz tu najczystsze powietrze w całej Polsce i białe bogactwo - wody mineralne i lecznicze. W części uzdrowiskowej Gołdapi czekają czwarte co do wielkości Tężnie Solankowe w Polsce! Działają od 2012 roku. A co zobaczysz w Gołdapi i jej okolicach? Sprawdź w naszym najnowszym przewodniku 🙂

06 lipiec 2022 21:05

Magiczny Rezerwat Łężczok

Czy lubicie odwiedzać magiczne miejsca? A kiedy jest jeszcze wcześnie rano i nie ma nikogo poza Wami i możecie cieszyć się tą chwilą do woli? Tak przywitał nas ostatnio Łężczok pod Raciborzem, w Krainie Górnej Odry. Wczesnym rankiem prawdziwie magiczny, rozkrzyczany ptactwem wodnym. Odludny, choć za rogiem sporego miasta.

Tutejsze stawy założyli jeszcze Cystersi w średniowieczu i od tamtej pory zachwycają swym pięknem. Zachowały dziki charakter, bo Cystersi żyli prawdziwie w duchu eko, pozwalając naturze trwać bez skazy i uszczerbku. A dziś to miejsce jest nadal naturalne, dzięki utworzeniu tu rezerwatu.

Na całkiem niedużym obszarze, możesz tu spotkać ponad 100 gatunków ptaków lęgowych, w tym rzadkie i cenne okazy jak bielik, kaczka podgorzałka czy hełmiatka. Łabędzi spotkasz tu mnóstwo, a i czaple potrafią się pięknie pokazać. Obserwację ułatwiają punkty widokowe - platforma z molo nad stawem Salm Duży i bardziej ukryta w lesie wieża widokowa nad stawem Babiczak Północny.

30 czerwiec 2022 12:13

Elbląg - cudne Stare Miasto w duchu retrowersji

Obiecałam Wam Elbląg i właśnie z nim spieszymy dziś do Was 🙂 Ale nas oczarowało to miasto! Czy wiesz, że jeszcze przed wybudowaniem Malborka to właśnie Elbląg był najważniejszym miastem państwa zakonnego Krzyżaków? 

Dziś jest cudowny i robi naprawdę niesamowite wrażenie, choć czasy wojenne go nie oszczędziły i zostało okrutnie pokaleczone przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Mówi się, że Stare Miasto legło w gruzach w 90%. Przemyślana i piękna odbudowa w duchu retrowersji przywraca mu blask i odsłania wiele pięknych budowli, do obejrzenia których dziś Was zapraszam 🙂 Zobacz najpiękniejsze atrakcje Elbląga!

22 czerwiec 2022 09:24

Znamy Top Atrakcje 2022!

Moi drodzy, zakończył się tegoroczny plebiscyt Top Atrakcje i znamy już Zwycięzców. Jest ich 8 i już teraz są hitami turystycznymi tego lata. Są niespodzianki, jest też rekordowa liczba głosów 🙂 Dziękujemy! Poznajcie Top Atrakcje 2022 🙂

20 czerwiec 2022 11:30

Ostróda - perła Mazur Zachodnich

Ostróda przywitała nas magicznym zachodem słońca, toteż od razu się w niej zakochaliśmy. To miasto w samym centrum oferuje wypoczynek nad wodą, bowiem rozlewa się tutaj Jezioro Drwęckie, z naprawdę pięknym molo. Prowadzi wzdłuż brzegu promenada, która powiedzie Cię do przystani, na plażę miejską czy pod widokową Wieżę Bismarcka. Po drodze spotkasz klimatyczne knajpki.

Warto też zejść z promenady, by dotrzeć do dawnego zamku krzyżackiego, dostępnego dla turystów czy do kościoła ewangelickiego, który latem zaprasza na wysoką wieżę. Te i inne zabytki poznasz podczas bezpłatnych spacerów z przewodnikiem, które dostępne są w wyznaczonych godzinach w każdą sobotę podczas wakacji. Zobacz więcej atrakcji i informacji w naszym przewodniku 🙂

15 czerwiec 2022 10:12

Iława - serce Pojezierza Iławskiego

Iława z najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem, przyciąga na Mazury Zachodnie wielu turystów, ale nie na tyle dużo, by było to uciążliwe. Serce Pojezierza Iławskiego zaprasza nad wodę - na plaże, na jacht, do kajaku albo i na statek. Ilavia opływa tu w sezonie codziennie wyspę Wielką Żuławę.

Gdzie nie pójdziesz w Iławie, otacza Cię woda. To wspaniały wyróżnik tego miasta, ale pokażemy Ci też inne miejsca godne uwagi, a ponadto podpowiemy gdzie zjeść czy przenocować. Zobacz nasz przewodnik po Iławie 🙂

14 czerwiec 2022 14:44

Zobacz unikalną plażę z samolotem!

Opolskie Olesno potrafi zaskoczyć! Na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorną miejscowością, ale zadziwia nie tylko długą historią, ale i niecodziennymi atrakcjami. Bo czy widziałeś kiedykolwiek drewniany kościół w kształcie róży? Jest fantastyczny. A może bywasz na plaży z samolotem? To chyba jedyna taka w Polsce. 

Do tego bardzo bogato zdobiony kościół neobarokowy czy bezpłatne muzeum. Zobacz najciekawsze atrakcje Olesna!

10 czerwiec 2022 12:33

Ruszyły Top Atrakcje 2022!

Drodzy moi, ruszyły Top Atrakcje 2022. Hity turystyczne tego lata same się nie wybiorą. Głosujcie więc i rozsyłajcie dalej: https://www.topatrakcje.pl
Jak co roku przed wakacjami, już 11 raz, chcemy Was poczęstować najlepszymi atrakcjami w Polsce. To gotowe pomysły na Wasze wyjazdy. 

Jak działają Top Atrakcje?

Wybraliśmy około 100 atrakcji w Polsce, w 8 kategoriach. Głosować można codziennie (bez rejestracji) na jedną atrakcję w każdej kategorii. Głosowanie rozpoczyna się 6 czerwca i kończy 19 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu głosowania wyłonionych zostaje 8 najlepszych atrakcji w Polsce, po jednej w poszczególnych kategoriach. Są to Top Atrakcje danego sezonu turystycznego.

06 czerwiec 2022 11:34

Wzgórza Dylewskie - sielska kraina

Lubicie przyrodnicze pejzaże? Akurat coś się kończy coś się zaczyna... Rzepak w tym roku przemija, za to zaczynają się maki. Znak, że idzie lato. Choć pogoda chmurna, to jakże pięknie uraczyły nas widokami Wzgórza Dylewskie - park krajobrazowy na Mazurach Zachodnich.

Tutaj najbardziej zaznaczył się polodowcowy charakter regionu, z falami pól i głazami narzutowymi przyniesionymi przez lodowiec - czwartorzędowy lądolód ze Skandynawii. Przybyły tu z nim około 15.000 lat temu i tak tkwią w tej ziemi, miejscami tworząc lapidaria, jak tutaj pod Górą Dylewską. To swoiste "Stonehenhe" ustawione w 2015 roku, ale z kamieni starych jak świat 😉 Są one dobrze opisane.

31 maj 2022 19:28

Co zabrać na wycieczkę w góry?

Słoneczna pogoda, kwitnąca w każdym zakątku przyroda oraz wysokie temperatury zachęcają do wyprawy na górskie szlaki. Warto jednak pamiętać, że każda podróż zaczyna się od odpowiedniego przygotowania. Co zatem zabrać na wycieczkę, aby zapewnić sobie, a także najbliższym, pełen komfort i bezpieczeństwo?

Polska oferuje mnóstwo atrakcyjnych kierunków, w które co roku wybierają się miłośnicy wszelkich górskich wędrówek. Początkujący i podróżujący z całą rodziną mogą wybrać łatwe trasy, idealne na jednodniowe wyprawy. Doświadczeni turyści mają do dyspozycji trudniejsze szlaki, podczas których można urządzić biwak lub odpocząć w jednym z dobrze przygotowanych schronisk.

18 maj 2022 12:46

Szlak Kwitnącej Magnolii w Cieszynie - jeszcze warto pojechać

Cieszyn to cudowne miasto, a na przełomie kwietnia i maja zachwyca szczególnie, za sprawą licznie kwitnących tu magnolii. Koniecznie chcieliśmy odwiedzić Cieszyn w tym czasie. Oczywiście przełaziliśmy cały Cieszyn i wkrótce pokażemy Wam przewodnik z tego miasta, ale dziś zapraszam głównie na Szlak Magnolii, bo te wkrótce przekwitną, a jeszcze wciąż niesamowicie cieszą oko.

28 kwiecień 2022 17:43

Pierwsza dziesiątka w Gali Twórców 2022!

Kochani, dzięki Wam się udało! Chcemy się z Wami podzielić radosną wieścią, że dostaliśmy się do pierwszej dziesiątki w Gali Twórców Influencers LIVE Awards i tym samym przeszliśmy do ostatniego - trzeciego etapu, już bez głosowania 😉

Dziękujemy Wam serdecznie, bez Was nie byłoby to możliwe, a to daje nam mega powera do dalszych działań. To miło wiedzieć, że nie robimy tego tylko dla siebie ! Dostaliśmy ponad 1660 głosów ! No i mamy fajny prezent na dzisiejszą rocznicę ślubu, już 19-tą. Buziaki 🙂

26 kwiecień 2022 20:49

Szlak Zamków Gotyckich

Szlak Zamków Gotyckich na północy Polski to niezwykle popularny i cenny szlak turystyczny, obejmujący gotyckie zamki Warmii, Mazur, Kociewia, Powiśla i Kaszub. Wśród kilkunastu obiektów znajdują się budowle krzyżackie, biskupie i kapitulne. Te najważniejsze to: Zamek w Malborku, Zamek Gniew, Zamek w Kwidzynie, Zamek w Nidzicy, Zamek w Olsztynie, twierdza w Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie czy w Rynie. Możesz o nich przeczytać wiele ciekawych informacji, ale dopiero przemierzanie tego szlaku przeniesie Cię w świat średniowiecznej kultury i tradycji. Wchodząc na zamki poczujesz ich klimat i znacznie łatwiej wyobrazisz sobie realia życia tamtych lat. 

Pamiętaj też, że atrakcjami na szlaku nie są jedynie średniowieczne mury i komnaty, ale również liczne imprezy organizowane w zamkowych podwojach. Są to turnieje rycerskie, koncerty muzyki dawnej, pokazy rzemiosła i barwne kiermasze oraz jarmarki. To wszystko sprawia, że z łatwością wkroczysz do czasów krzyżaków, rycerzy i dam dworu. Szlak jest samochodowy, bo zajmuje spory teren, kilkuset kilometrów. Warto przemierzać go i poznawać kolejne obiekty, będące trwałym śladem wielkiego niegdyś bogactwa Krzyżaków i znakomitego kunsztu budownictwa. Zobacz więcej na temat Szlaku Zamków Gotyckich 🙂

25 kwiecień 2022 10:52

Szlak Orlich Gniazd

Porywamy Was dziś na Szlak Orlich Gniazd - nasze ulubione miejsce w Polsce! To znakowany na czerwono, najpopularniejszy szlak na Jurze, przebiegający z Częstochowy (Stary Rynek) do Krakowa (osiedle Krowodrza Górka). Liczy ponad 163 km!

Na szczególną uwagę zasługują tu właśnie orle gniazda - gotyckie, warowne budowle, przysiadłe na masywach skalnych, m.in.: Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Ojcowie, zamek Pieskowa Skała, zamek Rabsztyn, ruiny zamku Bydlin, zamek Pilcza w Smoleniu, słynny ostaniec Okiennik Wielki, zamek Bąkowiec w Morsku, moją ulubioną Górę Zborów, bratnie zamki w Mirowie i Bobolicach czy Zamek w Olsztynie. Dawniej broniły Małopolski przed Śląskiem, aż popadły w ruinę, najczęściej podczas potopu szwedzkiego. 

Zobacz więcej szczegółów na temat Szlaku i zamków jurajskich 🙂

25 kwiecień 2022 10:35

Polskie Szlaki w Influencers LIVE Wrocław

Kochani mamy prośbę 🙂
Bierzemy udział w konkursie Gala Twórców 2022 - Influencers LIVE Wrocław, kategoria Podróże
Będzie nam niezwykle miło, jeśli nas wesprzecie
Link do głosowania: https://influencerslive.pl/t/polskieszlaki-pl/

Głosowanie jest bardzo proste i szybkie - wystarczy jeden klik!
Z góry dziękujemy i ciepło Was ściskamy 🙂

20 kwiecień 2022 08:53

Wiosna budzi się w Mosznej

Wiosna budzi się w parku w Mosznej, a czy wiesz, że w maju i czerwcu rozkwitną tu z całą mocą azalie i rododendrony. Z tego słynie to miejsce, czy Wy też nie możecie się doczekać? Takie cudne azalie znaleźliśmy w Mosznej, prócz tych niskich są też wielkie, kwitnące krzewy azalii. No ale Moszna słynie też z cudnego pałacu wyglądającego niczym zamek z bajki

Na zdjęciu nie widać najpiękniejszego skrzydła neogotyckiego wybudowanego dla hrabiego Franza Huberta von Tiele-Wincklera, za to widać neobarokowe skrzydło dla służby. A czy wiesz, że 15 osób rodziny hrabiego obsługiwało 150 osób służby ?! To pokazuje rozmach, jaki tutaj panował. A zobaczysz go we wnętrzach, które można zwiedzać indywidualnie albo z przewodnikiem.

13 kwiecień 2022 11:56

Kawa na zamku Rabsztyn :)

Kto ma ochotę na pyszną kawę i ciacho? Od wtorku do niedzieli w zamku Rabsztyn, w piwnicach dawnego pałacu zaprasza kawiarnia, można tu wypić kawę na tarasie, z widokiem na ruinki, Super sprawa 🙂 

Rabsztyn leży nieopodal Olkusza, na szczycie wapiennego wzgórza. Okazałe ruiny są śladem pięknej niegdyś, królewskiej, średniowiecznej warowni, która powstała jeszcze w XIII wieku. Z czasem ten gotycki zamek rozrósł się w ogromny kompleks złożony z najstarszego zamku górnego, średniego, dolnego i renesansowego pałacu z przełomu XVI i XVII wieku.

Obecnie zamek jest pięknie zrewitalizowany i z pomysłem przygotowany dla turystów, którzy są tu mile widziani przez cały rok (zimą tylko w weekendy). Zapach kawy szybko przyciągnął na zamek wielu turystów. A co oznacza nazwa Rabsztyn? To z niemieckiego Rabenstein, co daje nam po przetłumaczeniu Kruczą Skałę.

11 kwiecień 2022 09:43

Gdzie na Majówkę w Polsce w 2024? Pomysły na majowe wycieczki jednodniowe i weekendowe

Gdzie na Majówkę? To pytanie zadaje sobie niemal każdy w kwietniu. To ten moment w roku, kiedy każdy chce gdzieś wyskoczyć, wyrwać się z miasta i zaznać trochę przygody w terenie. Pandemia odpuściła, więc Polska stoi przed nami otworem. Zaprasza cudna przyroda budząca się do życia o tej porze, ale i inne atrakcje, również te pod dachem. 

Przygotowaliśmy kilkanaście ciekawych pomysłów na jednodniowe i weekendowe wycieczki w różnych częściach Polski, które mogą stać się świetnym pomysłem na majowe wypady. Wśród naszych pomysłów znajdziesz też miejscówki rodzinne, idealne dla dzieci. Zapraszam do czytania i już dziś zaplanuj Twoją Majówkę!

07 kwiecień 2022 14:47

Co to jest trekking i jaki sprzęt pomoże go uprawiać?

Aktywność fizyczna, w najróżniejszych formach i postaciach, jest dzisiaj modna. Większość z nas rusza się, coś ćwiczy, gdzieś trenuje. Jedni „rżną w gałę”, inni wylewają siódme poty na wszelkiej maści „runmaggedonach”, kolejni przemierzają lodową pustynię Svalbardu. Jednym z popularniejszych rodzajów aktywności jest trekking

Nazwa niby angielska, ale jakoś obca, mająca trochę egzotyczny posmak. Skąd się wzięła i czym jest denotowana przez nią dyscyplina? Jaki sprzęt jest tu niezbędny? No i właściwie czemu świat na punkcie trekkingu nieco zwariował?

06 kwiecień 2022 10:55

Opolskie zamki i pałace. Zobacz najpiękniejsze rezydencje Opolszczyzny!

Opolszczyzna to piękny, atrakcyjny i wciąż trochę nieodkryty przez turystów region. Zachęcamy Was do odwiedzenia tego zacisznego zakątka Polski, gdzie skrywa się wiele opolskich zamków i pałaców. Nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania, niektóre nie zachwycają swym stanem, ale jest kilka szczególnych perełek, na które na pewno warto zwrócić uwagę, które zachwycają czy to bryłą i architekturą, czy to niesamowitą historią. Zabieramy Was w cudowną podróż, która odkryje przed Wami najpiękniejsze zamki i pałace Opolszczyzny!

04 kwiecień 2022 14:57

Zapraszamy na nasz najnowszy film: Zamki na Jurze. Top 5!

W ten biały piątek piąteczek piątunio, do kocyka i grzańca podsyłamy Wam nasz najnowszy film ze Szlaku Orlich Gniazd czyli naszej ulubionej krainy w Polsce 🙂 Zapraszamy na film: Zamki na Jurze - Top 5, a w nim: najpopularniejszy Zamek Ogrodzieniec, tajemniczy Zamek Tenczyn na wulkanie, Zamek Rabsztyn z pyszną kawiarnią, magiczny o wschodzie słońca Zamek Olsztyn i odbudowana perełka - Zamek Pieskowa Skała. Czy i Wam Jura się tak bardzo podoba jak nam? 🙂

01 kwiecień 2022 20:49

Śląskie dla dzieci. Najlepsze atrakcje rodzinne na Śląsku!

To wręcz niewiarygodne, jak bardzo w ostatnich latach atrakcyjne jest województwo śląskie dla dzieci i dla turystyki rodzinnej. Postrzegane wciąż jako ośrodek ciężkiego przemysłu, tak naprawdę ma z nim coraz mniej wspólnego, natomiast wiele industrialnych obiektów zmienia swe przeznaczenie i staje się wspaniałymi miejscówkami na rodzinną rekreację. Tak w dawnej Fabryce Porcelany powstała Bajka Pana Kleksa, a na terenach pogórniczych utworzono Żabie Doły.

Oprócz tego każdego roku w śląskich miastach wyrastają wspaniałe place zabaw i zaskakujące atrakcje tematyczne. Chcemy Wam je pokazać i zebrać w jednym miejscu, aby ułatwić Wam planowanie fajnych, rodzinnych wycieczek. Wiemy, co się dzieciom podoba, bo mamy w tej kwestii spore doświadczenie 🙂 Proponujemy Wam najpierw rodzinne obiekty płatne, zaś poniżej miejscówki bezpłatne, dostępne dla całej rodziny przez cały rok. Poznaj najlepsze atrakcje dla dzieci na Śląsku!

29 marzec 2022 14:36

Gliwice - wiosna w Parku Chopina i lato w Palmiarni

W miniony weekend piękną wiosnę z krokusami znaleźliśmy w Parku Chopina, gdzie przez cały rok zaprasza Palmiarnia w Gliwicach. Tutaj w środku zawsze tropiki - lato w pełni - ciepło, zielono i kolorowo 🙂 Cudne kwiaty, imponujące, olbrzymie palmy, kwitnące cytrusy, mnóstwo kaktusów, a do tego trochę zwierząt i egzotyczne, wielkie akwaria z rybami z każdego zakątku globu. Kilka pawilonów odkrywa przed nami egzotyczny świat. W ogóle cała Palmiarnia jest świetnie zagospodarowana, każdy kąt oferuje jakąś ciekawostkę! Nam bardzo się podobało! A na koniec czeka sklepik z roślinami i pamiątkami oraz kawiarnia z krzesełkami również na balkonie. To wymarzone miejsce na spacer, szczególnie, kiedy jeszcze pogoda nas nie rozpieszcza 🙂

28 marzec 2022 11:12
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2024