Wpisy na naszym blogu, strona 2

Maciejowa - łatwy i widokowy szczyt w Gorcach

Maciejowa o wysokości 815 m n.p.m. to szczyt w Gorcach, leżący w grzbiecie biegnącym od Turbacza do Rabki-Zdrój. Właśnie z Rabki czerwonym szlakiem najlepiej Maciejową zdobywać. Wejdzie tu bez większego trudu nawet rodzina z dziećmi, bo szlak nie jest trudny i zbyt daleki. Z Maciejowej rozciągają się wspaniałe widoki na Babią Górę oraz Beskid Makowski.

My na Maciejową swego czasu podchodziliśmy czarnym szlakiem, z Rabki Zdroju Słone. To szybszy, choć bardziej stromy początkowo sposób na dostanie się na szczyt. Zobaczcie naszą relację!

13 styczeń 2023 22:09

Zamek Grodno, gdzie księżniczki żywcem murują !

Tak naprawdę była to kasztelanka, ale w oczach dzieci to księżniczka Małgorzata. Kto ją żywcem w lochu zamknął? Jej własny ojciec! Czy zasłużyła? Nigdy w życiu! Po prostu pokochała biednego giermka, a bogatego, starego barona jej przyrzeczonego strąciła ze skały. Pech chciał, że zły ojciec wszystko z wieży zamkowej widział i córkę tak strasznie ukarał.

Zamek Grodno to jeden z najstarszych sudeckich zamków sięga korzeniami XIII wieku, to prawdziwa gotycka perła Dolnego Śląska. Przekrocz te mury z nami i zobacz nasz film o zamku Grodno!

12 styczeń 2023 18:59

Wieża na Magurkach w Gorcach

Wspomnienie letnich Gorców 🙂 Dziś polecam Wam wieżę widokową na Magurkach - nietrudnym szczycie w Gorcach o wysokości 1108 m n.p.m. Piękna panorama Beskidów i Tatr dostępna jest tu po 45-minutowym spacerem Szlakiem Kultury Wołoskiej z Ochotnicy Górnej. Można też zrobić pętelkę około 10 km przez Dolinę Potoku Jaszcze.

Po drodze, za znakami zielonymi, napotkacie nietypowy pomnik w lesie. To samolot upamiętniający miejsce katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 Liberator. Tragedia miała tu miejsce w 1944 roku.

12 styczeń 2023 09:52

Igliczna - przyjemny spacer z widokami

Czy Igliczna to łatwy i przyjemny szczyt? Zdecydowanie tak. Nadaje się dla wszystkich, bowiem niemal pod sanktuarium podjeżdża droga asfaltowa, a dalej wiedzie ścieżka dostępna dla wózków. No i te widoki z góry? Śnieżnik jak na dłoni!

Prowadzą tu również ciekawe szlaki turystyczne, np. czerwony Główny Szlak Sudecki z Międzygórza, na którego trasie zobaczysz piękny Wodospad Wilczki. My na szlak czerwony weszliśmy dopiero za szczytem, zobacz naszą relację!

09 styczeń 2023 09:37

Czerwonym szlakiem z Międzygórza na Śnieżnik

Od dawna nie byliśmy na wyjazdowym Sylwestrze, a już w ogóle nigdy w górach. Teraz spędziliśmy go na naszym ulubionym Dolnym Śląsku, a dokładniej w Masywie Śnieżnika i było magicznie. Co prawda wyobrażaliśmy sobie inną pogodę, ze śniegiem i mrozem, ale narzekać nie będziemy. 

Było wspaniale, w samego Sylwestra zdobyliśmy Śnieżnik. Szliśmy czerwonym Głównym Szlakiem Sudeckim z Międzygórza i całość zrobiliśmy w bardzo dobrym tempie. Zobaczcie naszą relację 🙂

05 styczeń 2023 20:40

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - muzeum o pacyfikacji strajku w kopalni Wujek w grudniu 1981 roku

Grudzień to dobry moment, by odwiedzić Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. A dlaczego? Bo to muzeum upamiętnia znamienne wydarzenia właśnie z grudnia 1981 roku, kiedy ZOMO dokonało pacyfikacji strajkujących górników kopalni "Wujek".

Ciekawi tej wystawy wybraliśmy się do Centrum i również Was zachęcamy, by odwiedzić to miejsce. Oczywiście najważniejsze są tutaj poruszane treści, mocne i przejmujące, ale sama formuła muzeum również wywarła na mnie wielkie wrażenie. Nowoczesny, multimedialny przekaz, w połączeniu z fantastyczną scenerią idealnie komponują się w całość. To światowa klasa i jestem dumna, że możemy szczycić się takimi Muzeami w Polsce!

22 grudzień 2022 10:40

Szlak Kopernikowski. Ramię w ramię z Kopernikiem przez Warmię

Razem z Mikołajem Kopernikiem przemierzaliśmy Szlak Kopernikowski województwa warmińsko-mazurskiego. Odwiedziliśmy atrakcyjny Olsztyn, współczesną stolicę Warmii z ujmującymi zabytkami oraz malowniczymi jeziorami. Zwiedziliśmy piękne kościoły w Ornecie i okolicy. 

Zatrzymaliśmy my się w majestatycznym zamku w Lidzbarku Warmińskim, gdzie podziwialiśmy bodaj najpiękniejszą salę gotycką w Polsce. W Gietrzwałdzie nieco poza Szlakiem zachwycaliśmy się deskalami i pyszną kuchnią, a we Fromborku poznaliśmy największą w Europie warownię katedralną. Pospacerowaliśmy też brzegiem morza. Wszystko to w przeddzień Roku Kopernikańskiego w 2023 roku.

05 grudzień 2022 11:36

List do Mikołaja

Mikołajki za pasem, więc zapraszam na nasz film o Warmii i nie tylko w fomie Listu do Mikołaja 🙂 Mam nadzieję, że się Wam spodoba 🙂

 

 

04 grudzień 2022 10:49

Głosuj na nas w Mistrzostwach Blogerów! Liczymy na Ciebie!

Mistrzostwa Blogerów weszły w decydujący etap - głosowanie! Przez kilka tygodni na naszym Facebooku, Instagramie i YouTubie publikowaliśmy materiały z pięknej Warmii i okolic. Teraz potrzebujemy Twojej pomocy i Twojego głosu!

01 grudzień 2022 11:23

Jezioro Żywieckie wśród gór

A gdybym Was zapytała o najpiękniejsze jezioro w Polsce, to co byście napisali? Spośród jezior województwa śląskiego mnie chyba najbardziej urzeka Jezioro Żywieckie. Uwielbiam je i jeśli tylko mogę, to chętnie je odwiedzam. Otoczone górami, tworzy prześliczną scenerię, urozmaiconą linię brzegową, fajny teren wodnej rekreacji i bardzo przyjemne ścieżki spacerowe. Co prawda plaże lepsze znajdziecie na pobliskim Jeziorze Międzybrodzkim, ale jakoś to Żywieckie bardziej mnie pociąga, swoją aurą tajemniczości i magią.

A czy wiecie, że Jezioro Żywieckie powstało jako sztuczny zbiornik w poprzednim wieku? Z powodu licznych powodzi w okolicy, spiętrzono zaporą wody rzeki Soły, zalewając przy tym kilka miejscowości, a nawet cmentarze. Dziś już się nie pamięta o ludziach, którzy musieli opuścić swoje domy, a turystyka nad jeziorem rozkwitła z dużą mocą. To piękne miejsce na sezon, ale i na wędrówki poza nim. Wokół czekają beskidzkie szczyty, a pobliżu atrakcyjny Żywiec. A czemu dzisiaj o jeziorze? Wkrótce u nas pojawi się ich więcej, bądźcie z nami!

14 listopad 2022 21:02

Sokolica - 100-metrowa skała na Jurze!

Choć to nie pienińska Sokolica, to i tak bardzo ją lubię. Sterczy monumentalnie w sercu malowniczej Doliny Będkowskiej. Robi wrażenie, to jej trzeba przyznać. To najwyższa skalna ściana nie tylko Dolinek Krakowskich, ale całej Jury. Liczy blisko 100 metrów! I dziś nie chodzi o wysokość bezwzględną, czyli mierzoną względem poziomu morza, a wysokość względną, czyli po prostu wysokość skały widoczną gołym okiem. To jedna z ulubionych skał wspinaczkowych w tej okolicy (poza Dupą Słonia stojącą bardziej w głębi doliny). Przy ładnej pogodzie zawsze spotkać tu można wiszących na linie. Poprowadzono tu kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych. Niektóre mają najwyższe stopnie trudności.

Taka wspinaczka nam nie w głowie, ale o tym, żeby stanąć na szczycie Sokolicy myślałam już od dawna. Warto spełniać takie małe marzenia, bo z dużymi już tak łatwo nie jest. Spod Brandysówki cofnęliśmy się więc trochę nad potok i stąd stromą ścieżką ruszyliśmy pod górę. O ile inne podejścia na ostańce jurajskie są dość proste i szybkie, tu jest inaczej. Naprawdę stromo i męcząco. Szczególnie z Amelią na plecach. Łukasz przyznał się potem, że pod koniec już myślał, że nie da rady. Nie polecam absolutnie iść tu z małymi dziećmi na nóżkach. Również z powodu wysokości na górze. Kolana mi miękną, jak widzę dzieci na skałkach, a tutaj nawet nie brałam takiej opcji pod uwagę. Na szczęście był wieczór, więc Amelia chyliła się do snu i spokojnie siedziała w nosidle. Widok stąd jest bardzo ładny, idealny za zachód słońca.

14 listopad 2022 11:11

Skałka 502 - najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej

Skałka 502 ponad Jerzmanowicami to najwyżej wznoszący się ostaniec Jury południowej i drugi co do wysokości na całej Jurze, po Górze Janowskiego z Zamkiem Ogrodzieniec. Tak naprawdę ma wysokość ponad 512 m n.p.m., ale po wcześniejszych pomiarach zachował już nazwę 502. Na mapach znajdziesz też nazwę Grodzisko.

Nieraz mówiłam Wam, że na groźnie wyglądające skałki na Jurze można wejść ścieżkami bokiem czy od tyłu. To idealny przykład. Skałka imponująca, a wchodzi się na nią dosłownie w moment. Może z malutkimi dziećmi nie polecam, ale dla dorosłego bez większych problemów.

Skałka jest ogólnodostępna, można dojechać tu ulicą Jurajską i dalej pieszo podejść ścieżką między domami, za znakami niebieskiego szlaku. My podeszliśmy tu w kilka minut z Chochołowego Dworu, niemal na wschód słońca. Bajka, właśnie za takie widoki i szybkie cele idealne dla rodzin z dziećmi uwielbiam Jurę.

10 listopad 2022 10:41
Polskie Szlaki - Inspirujące Pierniki
Copyright 2005-2023
Pobierz naszą aplikację