49°43'52" N, 21°15'2" E
Małopolskie
2016-10-22
2020-02-03 02:00
Polecamy piękne miasteczko małopolskie - Biecz, nazywany Małym Krakowem czy Perłą Podkarpacia, a to z racji wspaniałych zabytków. Odnajdziesz tu mury obronne, baszty zagospodarowane na Muzea, ciekawe kamienice oraz wspaniałą kolegiatę. A w podziemiach wieży ratuszowej odwiedzić można lochy, gdzie zagubił się kat... …

Opis Biecza

Biecz to ciekawe historyczne miasteczko w województwie małopolskim, leżące niedaleko Gorlic, w dolinie rzeki Ropy, na jednym ze wzgórz (281 m n.p.m.) Pogórza Karpackiego, około 35 km od granicy ze Słowacją.Biecz jako perełka

Długie są dzieje miasta, pierwsze zapiski o Bieczu pojawiły się już w XII wieku, ale nie tylko dlatego Biecz zdecydowanie zasługuje na uwagę turystów, oferuje bowiem wiele ciekawych zabytków architektury, a ponadto piękne krajobrazy, poprzecinane potokami, z kompleksami leśnymi. To prawdzia perełka wśród okolicznych miast, nazywana "Perłą Podkarpacia", "Parva Cracovia: czy "Polskie Carcassonne".

Mury w Bieczu
Mury w Bieczu

Zabytki w Bieczu

- Mury miejskie w Bieczu - w mieście zachowały się średniowieczne mury obronne z XIV wieku, wraz z barbakanem i basztami

- Baszta Kowalska - zwana też basztą plebańską, pod koniec XX wieku została odbudowana wraz z fragmentem murów obronnych, dziś stanowi siedzibę muzeum

Biecz - Muzeum Baszta
Biecz
Biecz


- Ratusz w Bieczu, Rynek - okazała budowla miasta z wysoką renesansową wieżą z XVI wieku, która jest najwyższą budowlą w mieście, o wysokości 56 metrów. Na jej szczycie znajduje się galeria widokowa, a w podziemiach mieści się średniowieczne więzienie tzw. turma. Pierwotnie ratusz to była budowla gotycka z XV wieku, ale obecna bryła ratusza pochodzi z 1830 roku.

- Kamienica Chodorów, Rynek - Dom Zbója Becza, legendarnego założyciela miasta o gotyckim rodowodzie, z zachowanymi zabytkowymi elementami, m.in. piwnicami i licznymi portalami.

Kolegiata Biecz
Kolegiata Biecz


- Dom z Basztą - renesansowa Kamienica Barianów Rokickich z 1523 roku, budynek wieńczy renesansowa attyka, warto też zwrócić uwagę na liczne elementy dekoracyjne. Do budynku przylega średniowieczna baszta obronna, całość stanowi oddział Muzeum Ziemi Bieckiej, z bogatą ekspozycją aptekarską.

- Kolegiata w Bieczu - kościół parafialny Bożego Ciała to reprezentacyjna budowla miasta, jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w całej Polsce. Monumentalna bryła świątyni pochodzi z późnego gotyku, a na szczególną uwagę zasługuje tu ołtarz główny.

 

Muzeum w Bieczu Biecz Muzeum w Bieczu Biecz

Biecz noclegi

Biecz to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w Bieczu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1145375 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Biecz na blogu

Zdjęcie Biecz
Biecz
Polecamy piękne miasteczko małopolskie - Biecz, nazywany Małym Krakowem czy Perłą Podkarpacia, a to z racji wspaniałych zabytków. Odnajdziesz tu mury obronne, baszty zagospodarowane na Muzea, ciekawe kamienice oraz wspaniałą kolegiatę. A w podziemiach wieży ratuszowej odwiedzić można lochy, gdzie zagubił się kat... …
Wokół turystyki · 2013-12-13 11:03:56

Wasze opinie

Avatar użytkownika
DominikPL Uzależniony od podróży 1700 kilometrów
Krajtroter ocenił to miejsce 2020-04-17 na
Super miasto. Polecam
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2021