Beskid Śląski

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2017-01-03 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Beskid Śląski to niezwykle popularne pasmo górskie leżące w zachodniej części polskich Beskidów, przy granicy z Czechami i Słowacją. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne (1257 m n.p.m.) wznoszący się w pobliżu Szczyrku oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.) - "sąsiadka" Wisły.Główny Szlak Beskidzki

Przez najwyższe i najciekawsze partie Beskidu Śląskiego wiedzie Główny Szlak Beskidzki - najdłuższy szlak górski w Polsce liczący ponad 500 km. Rozpoczyna się właśnie tutaj, w Ustroniu na stokach Równicy, a kończy dopiero w Bieszczadach, w miejscowości Wołosate.

Panorama ze szlaku niebieskiego na Skrzyczne

Atrakcje w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski to obszar świetnie przygotowany dla turystów pod każdym względem, zarówno latem, jak i zimą nikt nie będzie się tu nudził. Bardzo dobrze oznakowane i malowniczo poprowadzone szlaki turystyczne, wyznaczone punkty widokowe, ambitne trasy rowerowe, parki linowe czy kąpiele w górskich rzekach i strumykach to główne letnie atrakcje.

Natomiast w sezonie zimowym czekają tu liczne wyciągi krzesełkowe, orczykowe i talerzykowe oraz fantastyczne trasy zjazdowe, a nawet biegowe. Dla dzieci w wielu miejscach przygotowano ogródki narciarskie z taśmociągami i karuzelami narciarskimi.

Schronisko PTTK Skrzyczne

Na szlakach spotkamy też ciekawe zabytki architektury, nie tylko murowane świątynie i drewniane kościółki, ale również tradycyjne chaty góralskie, dwory czy pałace.

Popularna Wisła

Oczywiście za tym wszystkim podąża rozwijająca się wciąż infrastruktura w postaci noclegów, gastronomii czy wszelakich wypożyczalni sprzętu i instruktażu.

Równica

"Perłą" Beskidu Śląskiego jest Wisła. Ta miejscowość przyciąga liczne rzesze turystów. Wspaniałe atrakcje, ładna zabudowa, bliskość pięknych szczytów, przepływająca tędy królowa rzek polskich, ciche zakątki, skocznia narciarska w Malince oraz zaludniony deptak i Rynek - to wszystko może zaoferować Wisła, a przecież dodatkowego smaczku i niesamowitej popularności tej miejscowości dodaje słynny mieszkaniec tego zakątka Polski - Adam Małysz, który doczekał się tu czekoladowej rzeźby stojącej w Domu Zdrojowym. Nie dziwi więc, że centrum Wisły w sezonie letnim przypomina bardziej nadmorski kurort niż górską wioskę. Poza centrum polecam Wisłę Czarne z kaskadami Rodła, wodospadem na Wisełce, Jeziorem Czerniańskim i Zameczkiem Prezydenta RP.

Narciarski Szczyrk

Pobliski Szczyrk prym wiedzie natomiast zimą - to właśnie tutaj, na stokach Skrzycznego ulokowało się najwięcej wyciągów narciarskich w regionie i poprowadzonych jest najwięcej tras zjazdowych (ponad 60 km) na Podbeskidziu. Tutaj też działa największy ośrodek narciarski - Centralny Ośrodek Sportu z kolejką krzesełkową na Skrzyczne. Nic dziwnego, że w czasie zimy Szczyrk zamienia się w kłębowisko szusujących na stokach amatorów białego szaleństwa.

Schronisko na Równicy

Zaciszny Beskid Śląski

Jeśli natomiast wybierasz się w góry po to, by odpocząć od zgiełku i tłumu miasta, a do tego fascynuje Cię góralska kultura i tradycja, z pewnością spodoba ci się Istebna, Jaworzynka z Trójstykiem i Koniaków czyli Beskidzka Trójwieś. Te rejony są mniej oblegane przez turystów, toteż życie toczy się wolniejszym rytmem, tutaj owce wypasają się na łąkach, babulinki heklują koronkowe arcydzieła, a liczne galerie lokalnych artystów i izby pamięci pozwalają zatrzymać się na chwilę i podumać nad życiem i wszechobecną tu sztuką i folklorem.

Okoliczne doliny i grzbiety kryją jeszcze inne ciekawe miejscowości jak Ustroń z popularną Równicą i narciarską Czantorią czy Brenna, dlatego warto odwiedzić Beskid Śląski, aby samemu się przekonać, ile radości może dać człowiekowi obcowanie z przyrodą, górami i ich mieszkańcami.

Rownica

Wędrówki po beskidzkich szlakach pozwalają choć na chwilę zapomnieć o codziennych troskach i cieszyć oko wspaniałymi panoramami, a przy tym ładować akumulatory pozytywną energią. Kto raz odwiedzi Beskid Śląski, będzie tu wracał...Beskid Śląski atrakcje

To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020