Bazylika w Wadowicach

Anna Piernikarczyk
Dodano: 2019-02-26 , Zaktualizowano: 2020-02-03

Bazylika Jana Pawła II

Bazylika Ofiarowania Najświętszej Marii Panny w Wadowicach to miejsce szczególne, bowiem to tutaj Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty, przyjął chrzest i przystąpił do I Komunii Świętej. Podczas papieskich pielgrzymek do Wadowic Jan Paweł II trzykrotnie odwiedził swój kościół parafialny, przed którym z rozżewnieniem opowiadał o czasach swej młodości. W roku 1999 ukoronował obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.Obecnie wewnątrz bazyliki można podziwiać Chrzcielnicę, w której chrzczony był mały Lolek, dziś Św. Jana Paweł II, a przed świątynią stoi duży posąg Papieża Polaka, z którym wierni z całego świata chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia.

Bazylika w Wadowicach - chrzcielnica

Historia bazyliki

Najstarsza wzmianka o wadowickim kościele pochodzi z 1325 roku, kiedy była to mała i drewniana budowla. W 1440 roku w Wadowicach wybuchł wielki pożar, podczas którego świątynia spłonęła. Nowy murowany kościół rozpoczęto budować w połowie XV wieku i z tego właśnie okresu pochodzi prezbiterium. W 1726 roku również i ten kościół uległ spaleniu, a na jego zgliszczach, W latach 1792–98 stanęła nowa późnobarokowa budowla, z wieżową fasadą frontową autorstwa majstra murarskiego Franciszka Sosny.

W 1857 roku dobudowano od wschodu zakrystię i skarbiec na piętrze, natomiast pod koniec XIX wieku Tomasz Pryliński, architekt krakowski, dokonał restauracji fasady frontowej w stylu neobarokowym. Upiększył ją bogatą ornamentyką i rzeźbami kamiennymi, przedstawiającymi Matkę Bożą i dwóch patronów Polski - Św. Stanisława i Św. Wojciecha. Z tego okresu pochodzi też portyk z balkonem, częściowo hełm wieży oraz stacje drogi krzyżowej. W 1986 roku kaplice boczne połączono z prezbiterium, w efekcie czego budowla nabrała charakteru trójnawowej bazyliki z lekko wydłużonym prezbiterium.

W 1992 roku Jan Paweł II podniósł kościół Ofiarowania NMP do godności Bazyliki Mniejszej. Wyrazem miłości i hołdu z okazji 25–lecia pontyfikatu Wadowiczanina na Stolicy Piotrowej jest polichromia namalowana w latach 2002–03 przez krakowskie artystki. Unikalna polichromia poprzez obrazy biblijne wyraża papieskie nauczanie.

Wnętrze bazyliki

We wnętrzu zachwyca ołtarz główny z wizerunkiem patronki świątyni – Maryi Panny z Dzieciątkiem, której postać zdobi srebrna szata. Interesujące są również malowidła polskich Świętych. Od strony północnej znajduje się kaplica Świętej Rodziny z kamienną, barokową chrzcielnicą ze złotą pokrywą, zwieńczoną krzyżem. To właśnie przy niej 20 czerwca 1920 roku został ochrzczony Karol Wojtyła.

Od strony południowej na uwagę zasługuje kaplica Świętego Krzyża z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa, a w lewej nawie bazyliki, od strony plebanii, mieści się kaplica kryjąca cudowny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ukoronowany przez Ojca Świętego. Od świątyni kaplica oddzielona jest czarną kratą, na której umieszczony jest herb papieski i napis Totus Tuus oraz liczne wota składane przez wiernych w dowód wdzięczności za otrzymane łaski. Cudowny obraz znajduje się na środku neogotyckiego ołtarza zbudowanego w 1903 roku. W rogu obrazu umieszczony jest złoty, papieski różaniec. Obraz od 100 lat otaczany jest wielką czcią, a młody Karol Wojtyła codziennie modlił się przed jego obliczem.

Bazylika w Wadowicach

Obok bazyliki stoi Dom Jana Pawła II - dziś pięknie odremontowany, mieszczący multimedialne Muzeum o Papieżu.

Kościół Ofiarowania Najświętszej Marii Panny
Pl. Jana Pawła II 1, Wadowice
tel. 33/ 873-20-96
wadbazyl@wp.pl
www.wadowicejp2.pl

Bazylika w Wadowicach


Zobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020