Baszta w Tarnowie

mokunka
Dodano: 2017-02-09 , Zaktualizowano: 2020-01-28

Mury miejskie w Tarnowie

Baszta obronna w Tarnowie to część miejskich murów obronnych z XV-XVI wieku. Obwarowania zbudowane były z cegły na kamiennych ławach fundamentowych i zachowane są na długości około 400 m, na obwodzie ulic: Wałowej, Targowej, Bernardyńskiej, Szerokiej.Baszta jak besteja

Właśnie na ulicy Basztowej znajduje się ciekawa baszta o połowie przekroju walca zwana basteją lub półbastionem, z racji swojego charakterystycznego wyglądu.

Baszta to typowo renesansowa budowla, z dachem w kształcie połowy stożka. W XIX wieku zabudowana została przez kamienice, ale w latach 50-tych XX wieku odsłonięta z przybudówek i zrekonstruowana. Podobnie jak okalające ją mury, zrekonstruowane częściowo w latach 1960-70.

Obecnie półbastion w obrębie starych murów obronnych Tarnowa jest pięknie podświetlony, co o zmroku daje doskonały efekt i zabytek prezentuje się wspaniale. Jest to piękne klimatyczne miejsce na spacery.

Baszta obronna
ul. Basztowa, TarnówZobacz najlepsze
Najlepsze atrakcje w promieniu 20 km to:
Zobacz najbliższe
Najbliższe atrakcje od tego miejsca:
To jest specjalna wersja strony, przygotowana by ładowała się błyskawicznie. Klikając tutaj wczytasz pełną wersję strony z dodatkowymi możliwościami.
Polskie Szlaki - polskie atrakcje
Copyright 2005-2020