Baszta w Niemczy, mokunka

Baszta w Niemczy

(5 głosów: 3)

Baszta miejska w Niemczy to fragment stanowiący niegdyś całość z nieistniejącą już Bramą Górną miasteczka. Baszta była niegdyś pomieszczeniem, w którym ówcześni strażnicy miejscy mieli swe pomieszczenia. Owa baszta była połączona z murami obronnymi schodami oraz podobno podziemnym przejściem. Baszta ma jeden bok zaokrąglony, drugi zaś prostokątny.Tuż przed basztą i zewnętrznym pierścieniem murów znajdowała się fosa. W pierwszej połowie XIX wieku rozebrano część murów przylegających do baszty, za to w latach 30. XX wieku, baszta służyła jako miejskie więzienie. Wtedy też nieco ją rozbudowano.

Późniejsze koleje losu to umieszczenie w baszcie Schroniska Młodzieżowego, a poźniej Ośrodka Pomocy Społecznej. Dziś niestety brama zieje pustką. Można ją zobaczyć z zewnątrz, ostrożnie stąpając po kamiennych, rozsypujących się dosłownie schodach. Prowadzą one na resztki murów, które akurat w tym miejscu, przy baszcie, słabo się zachowały. Wielka szkoda, że taki zabytek obecnie niszczeje! W Niemczy można też zobaczyć Bramę Dolną na ul. Piastowskiej.Baszta miejska
ul. Bolesława Chrobrego, Niemcza

Dolny Śląsk noclegi

Dolny Śląsk to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Dolny Śląsk
Fortyfikacje
Normalna
baszty
50°42'56N, 16°50'7E
 
Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.
Zapisz się do newslettera!

Zostaw swój email, a będziesz otrzymywać informacje o ciekawych miejscach w Polsce.

Nikomu nie dajemy Twojego maila! Zapisując się do newslettera oświadczasz, że zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w celu otrzymywania maili z naszego portalu i z postanowieniami regulaminu i polityką prywatności
Tutaj możesz założyć pełne konto w naszym portalu, do czego Cię serdecznie zachęcamy!
Jeżeli chcesz wypisać się z newslettera kliknij w ten link

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Zwiedzaj z nami dalej i sprawdź inne ciekawe atrakcje
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 2005 roku przez aktywną rodzinkę złożoną dziś z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami i informacjami praktycznymi.
W sezonie notujemy 80 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy ponad 40 000 polubień, na Instagramie 3 600 obserwujących, a nasz kanał YouTube subskrybowało ponad 1 000 osób.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć to możesz zamówić nocleg przez Booking.com - ciebie to nic dodatkowo nie kosztuje, a my dostaniemy drobną prowizję. Dziękujemy!
Copyright 2005-2021