Sprawdź nasz projekt Jurajskie Szlaki Jesienne

Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze

Baszta i Brama Wojanowska w Jeleniej Górze
50°54'10" N, 15°44'15" E
Godziny otwarcia i informacje praktyczne
  • poniedziałek: Czynne całą dobę
  • wtorek: Czynne całą dobę
  • środa: Czynne całą dobę
  • czwartek: Czynne całą dobę
  • piątek: Czynne całą dobę
  • sobota: Czynne całą dobę
  • niedziela: Czynne całą dobę

Brama Wojanowska wraz z Basztą Wojanowską to elementy niemal ze sobą połączone, zdobiące jeleniogórski deptak.Baszta Wojanowska

Brama i baszta to średniowieczne elementy kompleksu obronnego Jeleniej Góry, który miał strzec miasto od strony pobliskiego Wojanowa. W baszcie znajdowały się lochy, które pełniły funkcję więzienia. W 1480 roku wieża zawaliła się, ale szybko ją odbudowano, dodatkowo umieszczając na niej zegar i kopułę z latarnią. W takim stanie przetrwała do dziś! Baszta Wojanowska ma około 20 metrów wysokości.Brama Wojanowska

Brama znajdowała się u wylotu obecnej ulicy Konopnickiej. W 1756 roku, po wyburzeniu wcześniejszej, mniejszej bramy, na miejscu poprzedniej wybudowano barokową bramę spełniającą funkcję rogatkową.

W wieku XIX, w 1869 roku bramę rozebrano i przeniesiono do koszar. Po renowacji w 1998 roku wróciła na dawne miejsce. Przez bramę turyści przechodzą, natomiast baszta nie jest udostępniona do zwiedzania. Przylega do nich kaplica Św. Anny.

Brama i Baszta Wojanowska
ul. Konopnickiej, Jelenia GóraJelenia Góra noclegi

Jelenia Góra to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link wyszukasz noclegi w tym miejscu. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!

Booking.com
Avatar użytkownika
mokunka Krajtroter 219837 kilometrów
Avatar użytkownika
Anna Piernikarczyk Krajtroter 1128304 kilometrów

Anna Piernikarczyk to absolwentka Geografii na Uniwersytecie Śląskim. Autorka przewodników turystycznych Polska rodzinna (wyd. Pascal) oraz Jura. Od Częstochowy do Krakowa (wyd. Compass). Fotograf i łazik z natury. Zakochana w polskich krajobrazach i atrakcjach.

Noclegi w okolicy

Wasze opinie

Nie znalazłem żadnych opinii. Kliknij tutaj, by dodać pierwszą
Pobierz naszą aplikację
Newsletter Wypisz się z newslettera
Znajdziesz nas na:
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje - popularny portal turystyczny tworzony od 15 lat przez aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek. Sercem Polskich Szlaków jest blog z ciekawymi wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce z pięknymi zdjęciami. Na przyjaznym Forum mamy 48 tys. postów. W sezonie notujemy 50 tys. Użytkowników na dzień, poza sezonem około 10 tys. Na profilu facebookowym mamy blisko 25 000 polubień, a na Instagramie ponad 2 300 Obserwujących.
Dreptamy.pl - wszystkie nasze wycieczki po Polsce
Copyright 2005-2020