Baligród to podkarpacka wieś leżąca w dolinie rzeki Hoczewki, około 20 km od Leska. Wieś swą historią sięga początków XVI wieku.
Historia Baligrodu
W 1634 roku Baligród otrzymał prawa miejskie od Władysława IV na prawie magdeburskim, ponadto prawo składu wina oraz odbycia dwóch jarmarków w ciągu roku. Miasto należące do rodu Balów posiadało świetną lokalizację na trakcie handlowym na Węgry. Słynęło z odbywanych targów, a jego rozwój kwitł. Z czasem jednak miejscowość podupadła i traciła na znaczeniu, a około 1915 roku ostatecznie utraciła prawa miejskie.

Baligród artystów
Obecnie Baligród jest dla okolicy ośrodkiem handlowo- usługowym, posiada dobre połączenie autobusowe łącząc większe miasta Podkarpacia z miejscowościami Bieszczad Wysokich. Przez Baligród przebiega droga wojewódzka nr 893. Baligród posiada dobrą bazę noclegową (ośrodki wypoczynkowe, agroturystyka, schroniska), a przede wszystkim słynie z miejscowych artystów. Można tu nabyć dzieła z drewna (świeczniki, rzeźby) oraz z wosku pszczelego. Twórcy chętnie prezentują swoje warsztaty pracy.
Zabytki w Baligrodzie
- Cerkiew Zaśnięcia NMP, ul. Bieszczadzka 1 - greckokatolicka cerkiew z 1835 roku, obecnie pięknie odremontowana
- Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii - murowany kościół z XIX wieku
- Kościół Miłosierdzia Bożego, ul. Kazimierza Wielkiego 27 - nowa świątynia z 2001 roku
- Pozostałości zamku Balów (umocnienia ziemne)
- Cmentarz żydowski
- Czołg T- 34 stoi na baligrodzkim rynku, w zastępstwie za czołg T-70 pamiętający walki z UPA (ostatni zachowany tego typu czołg w Polsce), który w 1975 roku przeniesiono do Muzeum w Poznaniu
Baligród noclegi
Baligród to zdecydowanie interesujące miejsce, do którego warto się wybrać. Klikając w ten link znajdziesz noclegi w Baligrodzie. Możesz również skorzystać z wyszukiwarki noclegów znajdującej się poniżej.
Zamawiając nocleg za naszym pośrednictwem wspierasz nasz portal, za co z góry dziękujemy!