Słowiańskie grodzisko –historia powstania Grodziska Mazowieckiego

Historia Grodziska Mazowieckiego sięga XI wieku, kiedy to na północ od obecnych granic miasta istniało słowiańskie grodzisko. Było ono siedzibą rycerską i najprawdopodobniej od niego wzięła się nazwa miasta (w jednej z osad podgrodowych powstała wieś Grodzisk). Jednak po raz pierwszy można było usłyszeć o Grodzisku dopiero w 1355 roku, kiedy Tomasz Grodziski ufundował Kościół we wsi.Musiało minąć kolejne 150 lat, aby Grodzisk doczekał się nadania praw miejskich (uczynił to w 1522 roku Król Zygmunt I Stary, dzięki staraniom braci Okuniew). Na przestrzeni XVII-XIX wieku Grodzisk leżał w rękach Mokronoskich - rodziny, która odegrała znaczącą rolę w historii tego regionu.
To oni wybudowali znany Dwór Skarbków, a obecny herb Miasta wzorowany jest na ich herbie rodowym „Bogoria”. Połowa XVIII w. to najtrudniejszy okres w dziejach Grodziska. Miasto było wielokrotnie niszczone przez wojny, panowały w nim epidemie i klęski głodu.
Znaczącym wydarzeniem była budowa kolei z Warszawy do Wiednia, dzięki której miasto stało się popularne wśród mieszkańców Warszawy chętnie przyjeżdżających na odpoczynek. Z tego też względu na przedmieściach Grodziska powstała elegancka dzielnica domków letniskowych należących do Warszawiaków.
Niedługo potem, w 1881 roku, w mieście rozpoczęła pracę pierwsza fabryka. W kolejnych latach Dr Michał Bojasiński zbudował w Jordanowicach (obecnie teren Grodziska) zakład wodoleczniczy, wokół którego powstała dzielnica wilii warszawskich przemysłowców. Dostępność do miasta zwiększyła również wybudowana w 1927 r. druga linia kolejowa - Elektryczna Kolej Dojazdowa, obecnie WKD - łącząca Grodzisk z Warszawą.
Dobrze prosperujące i rozwijające się miasto podupadło podczas II wojny światowej. W wyniku okupacji miasto straciło ok 5 tys. mieszkańców, w tym całą ludność żydowską, która przybyła na teren miasta w II poł XVI w. Po licznych przeciwnościach losu Grodzisk w 1990 r. powrócił do szybkiego i wszechstronnego rozwoju.
Dzisiaj Grodzisk Mazowiecki jest stolicą powiatu i gminy. Leżąc na terenie województwa mazowieckiego, w niewielkiej odległości od Warszawy (tylko 32 km), sprawia, że jest nadal chętnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy.
Niedaleko od Grodziska leżą ważne szlaki komunikacyjne, takie jak trasa poznańska i trasa katowicka. Położenie to daje możliwość łatwego dojazdu do większych miejscowości: Łodzi, Katowic, Krakowa, Poznania i Gdańska.
W ogólnopolskim rankingu „Profesjonalna Gmina Przyjazna Inwestorom” w 2004 roku Gmina Grodzisk Mazowiecki zdobyła I miejsce na całym Mazowszu. Cały czas obserwuje się tutaj szybki wzrost gospodarczy. Grodzisk staje się również coraz bardziej przyjaznym miejscem dla turystów, na co wpływa poprawa atrakcyjności poprzez rewaloryzację:
- zabytkowej willi Radogoszcz w Grodzisku Mazowieckim połączonej z adaptacją obiektu na potrzeby galerii etnograficznej,
- Parku imienia hr. Skarbków przy ulicy Bartniaka w Grodzisku Mazowieckim,
- Rewaloryzację i adaptację na cele rekreacyjno-sportowe terenu Stawów
Goliana wraz z ulicami dojazdowymi w Grodzisku Mazowieckim.
Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, Grodzisk Mazowiecki stanie się naprawdę ciekawym i pięknym miejscem dla turystów, nie tylko z Warszawy, ale i całej Polski, którzy będą mogli w końcu odpocząć od codzienności i nacieszyć oko zielenią i zabytkowymi obiektami.
Więcej informacji na www.turystycznemazowsze.pl

Komentarze

Nie znalazłem żadnych postów w tym temacie. Kliknij tutaj by dodać pierwszy
Newsletter Wypisz się z newslettera
Portal pozytywnych podróżników
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: