Rekultywacja i zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych na Górnym Śląsku

Efekty górniczej działalności na Górnym Śląsku to deformacje krajobrazu - zapadliska, niecki oraz hałdy i zwały, często zawierające niebezpieczne dla zdrowia lub łatwopalne składniki. Poza tym górnictwo i jego pozostałości negatywnie wpływają na gospodarkę wodną regionu, szczególnie poprzez zanieczyszczenia wód powierzchniowych i gruntowych.

Dlatego tak ważna obecnie staje się rekultywcja przekształconych obszarów, polegająca na usuwaniu lub zmniejszaniu zniszczeń w krajobrazie poprzemysłowym i redukowaniu szkodliwych procesów. Zwykle rekultywacja wiąże się z sadzeniem odpowiedniej dla danego miejsca roślinności, która odtworzy warunki biologiczne oraz zahamuje wszelkie procesy erozyjne. Kolejnym etapem jest ponowne zagospodarowanie terenu poprzez zabudowę, tworzenie terenów rekreacyjnych itd.

Istnieje wiele przykładów pomysłowej rekultywacji i zagospodarowania nieużytków poprzemysłowych na Górnym Śląsku. W Rudzie Śląskiej w ten sposób powstało osiedle czy boisko sportowe. W Bytomiu zrekultywowane hałdy i osadniki urozmaicają swą rzeźbą i porastającą je ciekawą roślinnością zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły". W zależności od materiału budującego hałdy, rozwija się różny typ flory, co wpływa na bioróżnorodność tego obszaru. Dodatkowo hałdy stały się tu środowiskiem życia zwierząt. W ich zboczach jaskółki zbudowały swoje gniazda przypominające nory. Na pograniczu Tarnowskich Gór i Bytomia natomiast w nieczynnych już kamieniołomach powstał wspaniały ośrodek sportowy z całorocznym stokiem i wyciągiem narciarskim.

Powoli na obszarze GOP-u zanika księżycowy krajobraz na rzecz wspaniałych pomysłowych rozwiązań i zrealizowanych projektów. Tym sposobem Górny Śląsk staje się atrakcyjniejszy przyrodniczo i nie tylko dla turystów jak i samych mieszakńców.

Komentarze

2017-02-03 08:15:15

Witam,

zgadzam się z autorem artykułu całkowicie. Dzisiaj bardzo często już w trakcie rekultywacji można pomyśleć o jej kierunku i przyszłym docelowym wykorzystaniu terenu. Dzięki takiemu rozwiązaniu fundusz rekultywacyjny może częściowo odciążyć budżet przyszłej inwestycji. 

Prowadzimy z żoną gospodarstwo agroturystyczne na mazowszu, które powstało na terenie odkrywkowej kopalni. Końcówka eksploatacji i rekultywacja terenu odbywała się właśnie pod kątem późniejszego wykorzystania terenu jako agroturystyki.

 

Pozdrawiam 

Newsletter Wypisz się z newslettera
PolskieSzlaki.pl - polskie atrakcje
Copyright 2005-2019
Znajdziesz nas na: